2024

LIPIEC 2024

12.07.2024 

Ekspansja północnoamerykańskich oddziałów Grupy Seco/Warwick

Inwestycje w zakłady Grupy Seco/Warwick w USA pozwoliła na szybki wzrost sprzedaży tamtych oddziałów. Są to:

 1. Seco/Warwick USA.,  oddział urządzeń i obsługi w zakresie obróbki cieplnej w atmosferach, CAB i Aluminium oraz pierwotna siedziba Grupy w Meadville w Pensylwanii;
 2. Seco/Vacuum zakłąd z Meadville specjalizujący się w procesach próżniowych
 3. Retech jednostka zlokalizowana w Buffalo odpowiada za urządzenia do topienia próżniowego.

Te trzy oddziały Grupy w USA odpowiadały za 37% światowej sprzedaży Grupy Seco/Warwick w 2023 roku. Dodatkowym wsparciem jest dla nich otwarte w kwietniu br. biuro sprzedaży Seco/Warwick USA w Monterey w Meksyku. Biuro w Meksyku z własnym segmentem aftermarket, będzie prowadzić obsługę klientów z Ameryki Łacińskiej.

W ślad za dobrymi wynikami Grupy idą znaczące osiągnięcia w zakresie B+R. Za najważniejsze Spółka uznaje osiągnięcia w dziedzinie Plazmowej Atomizacji Gazowej, które pozwalają na rozwój i produkcję nowych materiałów (np. proszek tytanowy).

https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/oddzialy-seco-warwick-w-ameryce-polnocnej-przekraczaja-prognozowane-wyniki

10.07.2024 

Ekoenergetyka krajowym liderem produkcji ładowarek do pojazdów elektrycznych 

Infrastruktura ładowania pojazdów elektrycznych koncentruje się w województwach mazowieckim, śląskim, pomorskim i dolnośląskim. W przypadku producentów ładowarek niekwestionowanym liderem jest zielonogórska Spółka Ekoenergetyka Polska. Media podnoszą kwestie nowej automatycznej linii produkcyjnej, która pozwoli na zwiększenie produkcji do 90 ładowarek na 1 zmianę. Pozwoli to Spółce nie tylko na kolejny dynamiczny wzrost przychodów, ale również wzmocnienie pozycji rynkowej.

https://tek.info.pl/article/3994/polski_rynek_producentow_ladowarek_do_pojazdow_elektrycznych

Hertz Systems dostawcą odbiorników GPS dla wojska 

Agencja Uzbrojenia podpisała umowę z polską spółką Hertz Systems. Przedmiotem umowy jest  dostawa 1600 wojskowych odbiorników GPS typu POLLUX HGPST4 z kryptograficznym modułem SAASM. Wartość umowy to ok. 150 mln złotych. Dostawy zgodnie z umową będą realizowane w latach 2025-2026.

https://milmag.pl/kolejne-odbiorniki-gps-od-hertz-systems-dla-wojska-polskiego/

9.07.2024 

Klakson – ogłoszono wyniki V edycji akademickiego konkursu 

„Klakson – Impuls do Innowacji” jest konkursem na najlepsze innowacyjne projekty, których autorami są studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekty o dużym potencjale komercjalizacyjnym z zakresu mogą liczyć na wsparcie finansowe. Komisja konkursowa zdecydowała o przyznaniu finansowania z dotacji przekazanej przez Samorząd Województwa Lubuskiego dla następujących wniosków:

 1. Innowacyjna orteza ręki przeznaczona dla kończyn dotkniętych spastyką (udar, wylew) lub złamaniem – Akademicki Związek Motorowy, opiekun: mgr inż. Zdzisław Wałęga;

 2. Opracowanie preparatu do dezynfekcji rąk na bazie olejków eterycznych – Koło Naukowe Biotechnologów UZ, opiekun: dr Sylwia Andrzejczak – Grządko;

 3. Innowacyjne stanowisko badawczo-dydaktyczne do szybkiego prototypowania
  i testowania bezzałogowych statków powietrznych – Koło Naukowe LotUZ, opiekunowie: dr inż. Daniel Dębowski, dr inż. Marcin Chciuk;

 4. Projekt betonu wodoszczelnego z wykorzystaniem materiałów odpadowych – Koło Naukowe Nowocześni Budowlańcy, opiekun: dr inż. Bartosz Michalak;

 5. Zastosowanie elektrostymulacji w logopedii – Nowa Era w poprawie jakości życia pacjentów z dysfagią lub/i dyzartrią – Naukowe Koło Logopedyczne Mowa bez wad, opiekun: dr Anita Famuła – Jurczak, prof. UZ.

https://uz.zgora.pl/aktualnosci/znamy-wyniki-v-edycji-konkursu-klakson-impuls-do-innowacji-4172.html 

8.07.2024

Most hybrydowy pod Żaganiem  

W Trzebowie nad Kwisą trwa budowa mostu, który ma skrócić komunikację drogową wojskom NATO zlokalizowanym w Żaganiu i Świętoszowie. Będzie także wykorzystywany przez cywilów.

Ciekawostką jest fakt, że to most hybrydowy.  Odpowiednio skonstruowane stalowe dźwigary zapewniają lepszą współpracę betonu i stali poprzez umieszczenie złączy kompozytowych w obetonowanym dźwigarze stalowym. Zastosowana technologia pozwala na uzyskanie dotąd niespotykanych rozpiętości mostów żelbetowych, w tym przypadku na budowę przęsła nurtowego o rozpiętości przekraczającej 55 metrów.

https://tvn24.pl/lubuskie/trzebow-budowa-mostu-ktory-polaczy-najwieksze-bazy-usa-w-polsce-st7994908

www.pap.pl/aktualnosci/w-trzebowie-w-gminie-zagan-powstaje-wyjatkowy-most-nasze-wideo

5. i 10.07.2024 

Hertz New Technologies oferuje pogromcę dronów 

Coraz większą popularnością na rynku cieszy się system antydronowy HAWK spółki Hertz New Technologies, który wykorzystuje stale udoskonalane systemy wielosensorowe. Spółka, jako jedyna w Polsce opracowała i produkuje system neutralizacji ręcznej, oferuje także możliwość fizycznego przejęcia drona-intruza.

HAWK jest wykorzystywany na ukraińskim froncie, stosują go służby więzienne w Meksyku, policja w Szwecji i Szczecinie. Systemy antydronowe mogą być, lub wręcz powinny być stosowane do ochrony infrastruktury krytycznej (np. obiekty energetyczne, paliwowe, porty i lotniska). Wkrótce  okaże się czy Spółka po pokazach (4.07.br.) na poligonie wojskowym w Zielonce k. Warszawy otrzyma zamówienia od Wojska Polskiego.

https://tek.info.pl/article/3995/herzt_new_technologies_w_oczekiwaniu_na_zamowienia_od_wojska

www.wnp.pl/przemysl-obronny/polska-firma-pokazala-nowego-pogromce-dronow-wojsko-moze-to-wykorzystac,852255.html

CZERWIEC 2024

27.06.2024

Enoturystyka – to w Lubuskie

Turystyka winiarska to trend, który pozwala nie tylko na degustacje win i potraw, ale także na odwiedzanie i odkrywanie nowych miejsc. Zielona Góra i okolice to jeden z najważniejszych regionów na winiarskiej mapie Polski. W ofercie są dziesiątki winnic, rejsy po Odrze, spływy kajakowe po Bobrze, szlaki rowerowe oraz wrześniowy Festiwal Winobrania w Zielonej Górze.

www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/aktywna-enoturystyka,259170.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=portalspozywczy.pl&utm_content=28-06-2024

 

26.06. 2024 

Ranking szkół wyższych Perspektywy 2024 – jak wypadają lubuskie uczelnie

Opublikowane zestawienie przygotowała Fundacja Edukacyjna Perspektywy pod nadzorem kapituły kierowanej przez prof. Michała Kleibera. Zestawienie obejmuje cztery rankingi: Ranking Uczelni Akademickich, Ranking Uczelni Niepublicznych, Publicznych Akademii Nauk Społecznych i Uczelni Zawodowych oraz Ranking Kierunków Studiów.

W grupie uczelni zawodowych zwyciężył Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego, przed Akademią im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wlkp. i Akademią Bialską im. Jana Pawła II.

W przypadku Rankingu Uczelni Akademickich Uniwersytet Zielonogórski zajął 51 miejsce, a w kategorii rankingu uniwersytetów 2024 UZ uplasował się na 14. miejscu.

www.portalsamorzadowy.pl/edukacja/tutaj-warto-studiowac-poznalismy-nowy-ranking-szkol-wyzszych-perspektywy-2024,553208.html

https://zielona-gora.eska.pl/ranking-perspektyw-2024-jak-wypadl-uniwersytet-zielonogorski-aa-Upez-9mYH-1n4a.html

https://2024.ranking.perspektywy.pl/university/3844/1

https://forsal.pl/lifestyle/edukacja/artykuly/9534056,najlepsze-polskie-uczelnie-wyzsze-ranking-perspektyw.html#najlepsze-uczelnie-zawodowe-w-rankingu

 

25-26.06.2024

Cinkciarz.pl rozpoczyna współpracę z  Ubisoft – producentem gier wideo 

Dołącz do Bractwa ze Starterem Cinkciarz.pl & Assassin’s Creed – to hasło zielonogórskiego fintechu, który nawiązał współpracę z globalnym producentem gier wideo Ubisoft na terenie Polski. W efekcie powstanie wyjątkowa karta wielowalutowa dla miłośników Assassin’s Creed mieszkających w Polsce – jednej z najsłynniejszych serii na świecie (o łącznej sprzedaży ponad 200 mln na świecie).

Spółka przygotowała dwa graficzne wzory karty do wyboru. Na kartę niebieską lub białą można głosować do 2.07.2024 roku. Jesienią karty z wybranym wzorem trafią do regularnej sprzedaży, ale już latem w marketplace Cinkciarz.pl użytkownicy będą mieli możliwość zamawiania ich w preorderze jako Starter Cinkciarz.pl & Assassin’s Creed.

https://fintek.pl/cinkciarz-pl-udostepnia-edycje-kart-assassins-creed/

https://cinkciarz.pl/nowosci/aktualnosci/dolacz-do-bractwa-wyjatkowa-edycja-kart-assassin-s-creed-na-cinkciarz-pl

 

24.06.2024

Co z Nordisem – prężnie się rozwija  

Po zmianach właścicielskich firma obiera nowy kierunek na inwestycje, zwiększenie produkcji na trzech zmianach (w tym dla innych marek) oraz rozwój dystrybucji produktów własnych. W planie umieszczenie na dachach zakładu fotowoltaiki .

W nowej ofercie znane produkty jak lody Bajka, Śnieżyczka, Pipi. Ponadto ma być więcej produktów mącznych: pierogów, z mięsem, kapustą i grzybami, knedle ze śliwką, kartacze, pielmieni, pyzy i kopytka. Spółka zapełnia sklepowe zamrażarki swoimi produktami i …. zaprasza na zakupy.

https://gazetalubuska.pl/co-dalej-z-nordisem-zamkniecie-calfrostu-w-kaliszu-zmrozilo-pracownikow-w-zielonej-gorze/ar/c3-18628659

 

18.06.2024

Spółka Ekoenergetyka Polska z kredytem 

Zielonogórski producent ładowarek do pojazdów elektrycznych, podpisał umowę kredytową na 741 mln złotych z Bankiem Pekao S.A.. Kredyt posłuży do sfinansowania dalszego, dynamicznego rozwoju spółki na rynku europejskim. W pierwszym okresie spółka otrzyma finansowanie w wysokości 691 mln złotych.  Po spełnieniu określonych warunków, spółka otrzyma docelową kwotę.

Ekoenergetyka, która kontroluje około 20 proc. rynku miejskich stacji ładowania autobusów w Europie, otrzymany kredyt przeznaczy m.in. na zwiększanie udziałów w rynku ładowania elektrycznych samochodów osobowych oraz ciężarowych.

https://prnews.pl/pekao-sfinansuje-rozwoj-ekoenergetyki-478082

https://media.pekao.com.pl/pr/835910/pekao-sfinansuje-dynamiczny-rozwoj-ekoenergetyki

https://evertiq.pl/news/32532

https://ecoekonomia.pl/2024/06/17/ekoenergetyka-podpisala-z-bankiem-pekao-umowe-ws-kredytu-do-741-mln-zl/

 

5.06.2024

Nowa linia technologiczna w Ekoenergetyce 

Planowana modernizacja i automatyzacja pozwoli, począwszy od 2025 roku na zwiększenie liczby montowanych płyt DC i AC oraz stelaży z 50 do 90 na jednej zmianie Spółka, która rozpoczęła swoją produkcję od ładowarek dla autobusów dokonuje dywersyfikacji oferując także ładowarki do samochodów osobowych. Docelowo przychody Ekoenergetyki Polska S.A. będą zdominowane przez sprzedaż ładowarek dla rynku aut osobowych. Spółka spodziewa się, że do roku 2030 osiągnie przychody przekraczające 1 mld euro

www.wnp.pl/produkcja/duza-modernizacja-polskiej-fabryki-ladowarek-produkcja-niemal-sie-podwoi,841867.html

4.06.2024

Konferencja ChairIN na rzecz elektromobilności 

W Nowym Kisielinie spotkali  się specjaliści branży elektromobilności na globalnej konferencji ChairIN Europe. Jej organizatorem jest Spółka Ekoenergetyka Polska, która w ten sposób ma sposobność zaprezentowania klientom i partnerom swoją fabrykę, produkty i usługi. Podczas konferencji eksperci w dziedzinie e-mobilności będą dyskutować o najnowszych trendach i rozwiązaniach w elektromobilności w Europie (m.in. europejskie ramy prawne, kluczowe zmiany i wyzwania zeroemisyjnego transportu).

W dniach 29.06.-1.07.2024 zaplanowane są warsztaty obejmujące testy zgodności i interoperacyjności. Po raz pierwszy odbędzie się także hackathon, podczas którego eksperci IT będą próbowali dostać się do systemów oprogramowania testerów.

https://businesspl.com/index.php/informacje-prasowe/19567-ekoenergetyka-polska-gospodarzem-globalnej-konferencji-o-elektromobilnosci-charin-europe-conference-i-testow-charin-testival-europe

https://piltech.com.tr/ekoenergetyka-3rd-charin-europe-conference-2024-is-starting-today/

4.06.2024

Nowoczesne oświetlenie Figury Chrystusa Króla w Świebodzinie 

Grodno S.A. ma w swoim portfolio wiele prestiżowych realizacji profesjonalnego oświetlenia. Jedną z najnowszych jest iluminacja pomnika Chrystusa Króla w Świebodzinie przeprowadzona przez pracowników zielonogórskiego Oddziału Grodno S.A.. W Świebodzinie zastosowano energooszczędny system oświetlenia LED i inteligentne sterowanie temperatury barwowej, dostosowanej do pory roku i doby pozwoliło na 66% oszczędności zużycia energii w porównaniu do poprzedniego energochłonnego oświetlenia metahalogenkowego. Efekty widoczne na poniżej podanych stronach.

www.rynekelektryczny.pl/obiekty-oswietlone-przez-siec-hurtowni-elektrycznych-grodno/

www.grodno.pl/modernizacja-oswietlenia-pomnika-chrystusa-krola-w-swiebodzinie

https://sanktuariumswiebodzin.pl/nowe-oswietlenie-figury

2. i 4. 06.2024 

Calfrost z grupy Nordis do zamknięcia 

Zapadły decyzje o zamknięciu kaliskiej fabryki mrożonek Calfrost, która należy do Grupy Nordis. Wcześniej podjęto decyzję o zamknięciu zależnej spółki Porcelana Krzysztof w Wałbrzychu. Portal Spożywczy zadaje pytanie jaki będzie dalszy kierunek rozwoju Grupy Nordis, która w 2023 roku została przejęta przez ukraińską spółkę Trzy Niedźwiedzie. Czy pogarszające się wyniki finansowe Spółki przyczyniły się do rezygnacji z produkcji mrożonych warzyw?

Do sytuacji odniósł się właściciel Nordisu Konstiantyn Valchuk, który oznajmił, że przyczyną zamknięcia kaliskiego zakładu była jego zła kondycja finansowa, jako efekt wieloletnich zaniedbań i braku niezbędnych inwestycji. Obecnie produkcja Nordis-u będzie się koncentrować na rozwoju zakładu w Zielonej Górze. Planowana jest inwestycja w nowe linie produkcyjne, pozwalające na zwiększenie produkcji w segmencie lodów i produktów mącznych (np. pierogi, pyzy, kluski śląskie) oraz lodu w kostkach.

www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/nordis-chlodnie-zamkniecie-calfrostu-nie-jest-dla-nikogo-zaskoczeniem-takze-dla-pracownikow,257062.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=portalspozywczy.pl&utm_content=05-06-2024

www.portalspozywczy.pl/owoce-warzywa/wiadomosci/kostiantyn-valchuk-prezes-nordis-wydal-oswiadczenie-oto-powody-likwidacji-fabryki-w-kaliszu,257073.html

www.cenyrolnicze.pl/wiadomosci/35245-ukraincy-przejmuja-i-od-razu-likwiduja-polski-zaklad-w-kaliszu-ponad-50-osob-traci-prace

Maj 2024

28.05.2024 

Kingfa – zakład produkcyjny oraz nowe centrum badawcze w Szprotawie

Portale internetowe serwujące informacje nt. inwestycji w Polsce zwracają uwagę na proces inwestycyjny w Wiechlicach, koło Szprotawy. W 2023 roku firma Kingfa Sci. & Tech Co. Ltd kupiła tam 14-hektarową działkę, na terenie dawnego, radzieckiego lotniska. W polskiej fabryce koncernu Kingfa pracę znajdzie początkowo 100, a docelowo 400 osób. Istotne jest również, że oprócz zakładu produkcyjnego powstanie tam Centrum Naukowo-Badawcze w zakresie wytwarzania nowych technologii.

Chiński koncern chemiczny Kingfa to wiodący dostawca granulatu z biodegradowalnych tworzyw sztucznych. W Polsce firma jest znana m.in. dzięki produkcji maseczek oraz rękawiczek medycznych. Tworzywa konstrukcyjne Kingfa znajdują zastosowanie także w branżach:  motoryzacyjnej, AGD, biurowej, IT, elektrycznej i elektronicznej.

Otwarcie zakładu i rozpoczęcie produkcji planowane jest na przełom roku 2024/2025. Koszt inwestycji to 60 mln zł.

https://investmap.pl/chinski-koncern-kingfa-wybuduje-fabryke-w-polsce-setki-miejsc-pracy-wizualizacje.a308798

24.05.2024

PPHU Poligraf Kasprowiak ze złotym medalem Międzynarodowych Targów Poznańskich – MTP 2024 

Przyznano Złote Medale na targach ITM INDUSTRY EUROPE 2024, w kategorii Produkty Przemysłowe i Nauka dla Gospodarki oraz na targach Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG 2024. Przyznano dwadzieścia dwa Złote Medale produktom zgłoszonym przez wystawców targów ITM INDUSTRY EUROPE. 

W gronie laureatów znalazła się również gorzowska firma PPHU Poligraf Wiesław Kasprowiak, za Protoplastmaker 4.0 – Centrum Addytywno-Skrawające Obróbki Tworzyw Sztucznych (opracowany we współpracy razem z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. Firma za swoja innowację otrzymała już Nagrodę Gospodarczą marszałka Województwa Lubuskiego w 2023r. 

https://zrobotyzowany.pl/informacje/publikacje/5135/zlote-medale-mtp-2024-wreczone

https://dlaprodukcji.pl/swiatowy-poziom-laureatow-zlote-medale-mtp-przyznane/

www.rzecznik.zut.edu.pl/aktualnosci/article/zloty-medal-grupy-mtp-targow-itm-2024-za-produkt-konstruktorow-z-wimim.html

23.05.2024

Seco/Warwick dostarczy urządzenia do homogenizacji oraz komory chłodzenia

Piece do homogenizacji to rodzaj urządzeń do wyżarzania, stosowane w przemyśle aluminiowym do przygotowania okrągłych wlewków do wyciskania (o średnicy 25 cm lub 36 cm i długości do 600 cm). Urządzenie trafi do USA.

https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/seco-warwick-dostarczy-urzadzenia-do-homogenizacji-oraz-komory-chlodzenia

22.05.2024 

MB Pneumatyka zainteresowana Przemysłem 5.0. 

Po Przemyśle 4.0, kolejnym krokiem będzie Przemysł 5.0, który stawia ludzi i maszyny na równi, tworząc harmonijną współpracę, która rewolucjonizuje sposób produkcji. Istotą Przemysłu 5.0 są inteligentne systemy wsparcia, wspomagające pracowników w ich codziennych obowiązkach. W MB Pneumatyka systemy takie są wdrażane dzięki wykorzystaniu zaawansowanego oprogramowania do monitorowania procesów produkcyjnych.

www.facebook.com/MBPneumatyka/?locale=pl_PL

https://mbp.mbgroup.com.pl/blog/przemysl-50-integracja-ludzi-i-maszyn-w-nowej-erze-produkcji

22.05.2024 

Ceny mieszkań wciąż w górę 

Raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazuje rozpiętość cen mieszkań w grupie 17 największych miast. Cena metra kwadratowego mieszkania drożeje szybciej niż wzrastają wynagrodzenia. W I kwartale 2024 r. ceny mieszkań na rynku wtórnym wzrosły o 21% rok do roku, natomiast na rynku pierwotnym o 16%.

Najwyższe ceny zanotowano w Warszawie – wartość mieszkania na rynku wtórnym przekroczyła 18,2 tys. zł za 1 m2 , natomiast na rynku pierwotnym ceny osiągnęły poziom 17 tys. zł za 1 m2. Tylko w Łodzi, Bydgoszczy, Rzeszowie oraz Zielonej Górze ceny na rynku pierwotnym nie przekroczyły 10 tys. zł. W najtańszej Zielonej Górze, cena za 1 m2 na obu rynkach była prawie dwukrotnie niższa niż w Warszawie i wyniosła 8,5 tys. zł dla rynku wtórnego i 8,8 tys. zł dla rynku pierwotnego.

www.wnp.pl/finanse/pie-w-kolejnych-miesiacach-ceny-mieszkan-beda-nadal-rosnac,836935.html

https://pie.net.pl/w-i-kwartale-2024-mieszkania-na-rynku-w-polsce-zdrozaly-srednio-o-21-proc-r-r/

17.05.2024 

Światowy Dzień Pieczenia 

Dzień Pieczenia pozwala przyjrzeć się produktom dedykowanym branży piekarniczej. Innowacyjne rozwiązania oferuje żarski Magorex. Są to m.in.: urządzenia mechaniczne, nieprzywieralne formy wypiekowe, czy też taca fermentacyjna. Wszystkie one służą do produkcji słodkich wypieków. Wśród nich coraz większą popularnością cieszą się pączki o różnych nowych smakach np. rafaello, bounty. Ale rok 2024 będzie pod znakiem smaku pistacji, i to nie tylko w pączkach, ale przede wszystkim w ciastach. Smacznego!

Nadziewarki do pączków i nie tylko z MAGOREXU:

https://magorex.pl/jakie-sprzety-do-wyrobu-paczkow-oferuje-magorex/

kremy pistacjowe – trendy 2024:

https://magorex.pl/cukiernicze-trendy-w-2024-roku/

www.facebook.com/Magorex/?locale=pl_PL

15.05.2024 

Dbałość o pracownika 

Ogłoszono wyniki XV edycji konkursu Sukces Pisany Szminką. W jednej z 15 kategorii Organizacja przyjazna rodzicom nagrodę przyznano Spółce Ekoenergetyka Polska. W uzasadnieniu podano, że Spółka wspiera pracowników w różnych momentach życia osobistego: przy zawieraniu związku małżeńskiego, narodzinach dziecka czy łączenia rodzicielstwa z rozwojem kariery. Zapewnia 100-procentowe dofinansowanie przyzakładowego żłobka i przedszkola dla dzieci pracowników. Oferuje kompleksowe wsparcie dla osób powracających z urlopów rodzicielskich.

https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/dwie-na-trzy-firmy-nalezace-do-kobiet-utrzymuja-sie-na-rynku-ponad-3-lata

 

14.05.2024 

Uniwersytet Zielonogórski w światowych rankingach

Organizacja konsultingowa The Center for World University Rankings opublikowała kolejną edycję globalnego rankingu uniwersytetów. Na Liście Global 2000 znalazło się 41 jeden polskich uczelni. Uniwersytet Zielonogórski zajął 1768 lokatę, 580 miejsce w Europie oraz 33 miejsce w Polsce.

https://uz.zgora.pl/aktualnosci/uniwersytet-zielonogorski-po-raz-kolejny-wsrod-najlepszych-uniwersytetow-na-swiecie-4081.html

https://cwur.org/2024/university-of-zielona-gora.php

 

13-15.05.2024 

Spółka Ekoenergetyka Polska będzie dostarczać ładowarki dla transportu ciężkiego 

Umowa o współpracy (z 8.05.2024) pomiędzy Ekoenergetyką a MAN Truck & Bus Polska ma na celu elektryfikację taboru ciężarówek. Spółka MAN Truck & Bus Polska zainteresowana jest zamianą floty spalinowej na elektryczną. W tym celu chce zaoferować nową generację pojazdów użytkowych MANeTruck razem z infrastrukturą ładownia Ekoenergetyka Polska o mocy od 40 do 400 kW. 

https://elektromobilni.pl/elektryczne-pojazdy-uzytkowe-man-w-pakiecie-ze-stacjami-ladowania-ekoenergetyki/

https://samochody-specjalne.pl/2024/05/15/elektryczne-pojazdy-man-etruck-teraz-ze-stacjami-ladowania-ekoenergetyka-polska/

https://portaltsl.pl/technika/man-i-ekoenergetyka-polska-doradza-w-e-transformacji/

9.05.2024

Kierunek PRAWO na gorzowskiej AJP

Podczas konferencji prasowej rektor uczelni Akademii im. Jakuba z Paradyża prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska omówiła dwie kwestie co do przyszłości uczelni. Po pożarze (12.04.2024r.) budynków przy ul. Teatralnej trwają ekspertyzy zniszczonych budynków, aby ustalić los ich dalszego funkcjonowania. Będzie odbudowa – albo co zasugerowała Rada uczelni – należy skupić się na budowaniu nowych obiektów (np. w formie modułowej), a nie remontowaniu kolejnych zabytków.

Kolejną kwestią jest poszerzanie kierunków studiów. Niezależnie od sytuacji lokalowej uczelnia

Decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 6 maja 2024. r. otrzymała pozwolenie na utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu praktycznym na kierunku prawo. Wstępnie będzie 30 miejsc dla studentów na pierwszego roku studiów.

www.ajp.edu.pl/wydarzenia/7055-kierunek-prawo-na-ajp.html

 

Płace w polskich miastach 

Ranking Gdzie w Polsce zarabia się najwięcej pokazuje średnie płace brutto w miastach wojewódzkich i regionach. Najwyższe stawki oferowane są w Krakowie – 11 373 zł,  a najniższe w Gorzowie Wlkp. – 6668 złotych, co jest poniżej średniej w lubuskim. Zielona Góra z kwotą 7206 zł zajęła 13 lokatę .

W przypadku regionów najwyższą płace odnotowano w województwie mazowieckim 9950 zł, a najniższą w 6692 zł w warmińsko – mazurskim. Województw lubuskie ze średnia płacą brutto 7206 zł uplasowało się na 11 miejscu w Polsce.

https://300gospodarka.pl/news/lista-plac-polskich-miast-gdzie-zarabia-sie-najwiecej-krakow-znow-numerem-jeden-ranking

 

8.05.2024

LUG: najwyższe przychody w historii Firmy 

Grupa Kapitałowa LUG osiągnęła najwyższe w historii przychody, które wyniosły 273,59 mln zł, zysk brutto wyniósł 109,25 mln zł, zysk netto 7,54 mln zł, a zysk na poziomie EBITDA wyniósł 23,17 mln zł. Ten wynik jest efektem kilku czynników, m.in. optymalizacji procesów zakupowych, zmiany selekcji projektów i umiejętność sprawnego reagowania na potrzeby rynku.

Spółka odnotowała po raz pierwszy w swojej historii większy zysk ze sprzedaży w Polsce niż zagranica, ale w planach na lata 2023-2026 celem jest zwiększenie eksportu, które wygeneruje 75% przychodów ze sprzedaży.

https://tek.info.pl/article/3852/rekordowe_wyniki_finansowe_grupy_kapitalowej_lug

www.rynekelektryczny.pl/lug-informacje-wyniki-finansowe/

 

2.05.2024 

Dlaczego Hermes Fulfilment w województwie lubuskim?   

Michael Otto, były prezes i obecny przewodniczący rady nadzorczej Otto GmbH & Co KG na  łamach FOCUS online wypowiedział się o relokacji części kapitału do Polski. Przyznał, że Polska jest centralnym miejscem dla firm europejskich, ze względu na jej strategiczne i geograficzne położenie. Do polskiej Iłowy zostanie przeniesione centrum logistyczne Hermes Filfilment, które powinno rozpocząć działalność tej wiosny. Z kolei uroczyste otwarcie odbędzie się jesienią.

Nowy punkt logistyczny w Iłowie, będzie zaopatrywać europejskich klientów, a duża część Niemiec będzie w stanie obsłużyć tego samego dnia po złożeniu zamówienia. O przygranicznej lokalizacji zdecydowała także dobra współpraca z lubuskimi samorządowcami i zarazem „atmosfera polityczna wśród zwalczającej się wzajemnie koalicji rządzącej (Die Ampel Koalition), która nie sprzyja budowaniu zaufania biznesowego w Niemczech”.

https://300gospodarka.pl/news/niemcy-otworza-potezne-centrum-logistyczne-w-polsce-to-tysiace-nowych-miejsc-pracy

 

Kwiecień 2024

26.04. 2024 / 7.05.2024 

Branża motoryzacyjna zmniejsza zatrudnienie 

Wartość produkcji sprzedanej branży motoryzacyjnej w Polsce jest rekordowy i wyniósł 236,5 mld złotych. Jednak perspektywy nie są optymistyczne. Kolejni globalni producenci ogłaszają cięcia zatrudniania. Zrobiły to już Continental, Bosch, Autoliv, ponadto Forvia oraz Adient, które posiadają swoje zakłady produkcyjne również w województwie lubuskim. W Polsce są na razie realizowane zwolnienia grupowe spowodowane zakończeniem produkcji konkretnych modeli aut.

https://automotivesuppliers.pl/pl/europa/adient-tnie-zatrudnienie-w-europie

https://automotivesuppliers.pl/pl/polska/2023-kolejny-rekordowy-rok-przemyslu-motoryzacyjnego-w-polsce

 

25.04.2024

Wynik finansowy Seco/Warwick za 2023 rok 

Skonsolidowane przychody Grupy Seco/Warwick ze sprzedaży w 2023roku sięgnęły 683,66 mln z (622,73 mln zł w 2022 roku), a zysk netto w 2023 r. wynosił 35,41 mln zł wobec 30,62 mln zł zysku rok wcześniej. Firma wzmacnia swoją pozycje na rynku unijnym i amerykańskim, wzrasta również sprzedaż jej produktów na rynku azjatyckim.

Obecny 2024 rok to skoncentrowanie się Grupy Seco/Warwick na umacnianiu pozycji lidera w branży oraz odpowiadanie na zmieniające się wymagania rynkowe. Pomóc w tym maja m.in. rozwijanie inicjatyw związanych z przemysłem 4.0, automatyzacją, digitalizacją procesów oraz sztuczną inteligencją.

https://forsal.pl/finanse/gielda/artykuly/9496585,wyniki-secowarwick-w-2023-r-zysk-netto-wzrosl-rdr-o-15-proc-do-35.html

https://forsal.pl/finanse/gielda/artykuly/9496589,portfel-zamowien-secowarwick-wzrosl-o-37-proc-rdr-do-7761-mln-zl-na.html

23.04.2024

Nowa fabryka SECO/WARWICK w Indiach 

Prowadzący produkcję linii ciągłych do lutowania zakład Seco/Warwick oficjalnie otworzył nową halę produkcyjną w specjalnej strefie ekonomicznej, niedaleko Pune (ok. 4,5 mln mieszkańców) w Indiach.

Wybudowana hala produkcyjna przyczyni się do wzrostu wydajności Seco/ Warwick w Indiach. Nowy zakład o powierzchni 4000 m2, wysokości 12 metrów, pozwoli na obsługę 2 suwnic o udźwigu 15 ton. Według planów Spółki pierwszy piec próżniowy indyjskiej produkcji trafi na rynek w 2025 roku. Spółka będzie w stanie produkować cztery linie lutowania ciągłego w jednym cyklu lub 23 urządzenia próżniowe. Maksymalna długość linii CAB produkowanej w indyjskim zakładzie będzie wynosić 63 metry, co pozwoli zaspokojenie potrzeb nawet największych partnerów Spółki.

https://www.secowarwick.com/pl/news/secowarwick-zwieksza-moce-w-indiach/

https://polskiprzemysl.com.pl/wiadomosci-ze-swiata/linie-do-obrobki-cieplnej-metali/

 

22-24.04. 2024

Spółka CIECH zmienia nazwę na Qemetica 

W czerwcu 2024 roku nastąpi zmiana nazw spółek Grupy CIECH. Skrót CIECH zostanie zastąpiony przez nową nazwę: Qemetica. Zmiana wynika z 6-letnije strategii, której celem jest transformacja chemiczna grupy (m.in. zmniejszenie emisji CO2 o 45% do 2029 roku). Zlokalizowane w województwie lubuskim zakłady w Żarach i Iłowie w związku z ww. zmianą przyjmą stosownie nazwy:

CIECH Vitrosilicon – QEMETICA Silicates,

CIECH Vitro – QEMETICA Glass.

https://businessinsider.com.pl/biznes/to-koniec-ciechu-spolka-sebastiana-kulczyka-zmienia-nazwe/0pjztd9

https://ciechgroup.com/media/informacje-prasowe/news/grupa-ciech-w-czerwcu-zmieni-nazwe-na-qemetica/

www.chemiaibiznes.com.pl/artykuly/ciech-qemetica-plany-na-szesc-lat

20.04.2024 

Uroczystość 31-rocznicy powstania Polskiego Lobby Przemysłowego

W sobotę 13 kwietnia 2024 w Warszawie odbyła się  uroczystość 31-lecia powstania Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. W trakcie uroczystych obchodów wręczono Wyróżnienia Honorowe Polskiego Lobby Przemysłowego pt. „Bene Meritus pro Industria Poloniae” (Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu).

Wśród nagrodzonych znalazł się również mgr inż.  Romano  Mizerny – Prezes Spółki Akcyjnej  HOLDING-ZREMB Gorzów, która pod jego kierownictwem swoje działania opiera o bardzo wysoki poziom techniczny oraz wysoką jakość produktów i usług, której 70-80% całej produkcji stanowi eksport. Kierowany przez niego Holding prowadzi szeroką działalność społeczną utrzymując bardzo dobre relacje z otoczeniem, wspomagając i sponsorując  przedszkola, szkoły, uczelnie, kluby sportowe i ośrodki kultury. Jego kandydaturę zgłosił Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich.

www.plp.info.pl/2024/04/20/uroczystosc-31-rocznicy-powstania-polskiego-lobby-przemyslowego/

18.-19.04.2024

Uniwersytet Zielonogórski w rankingach międzynarodowych 

„World Best Value University Rankings 2024” to ranking przeznaczony dla studentów chcących rozpocząć studia za granicą swojego kraju. W klasyfikacji międzynarodowej uwzględniono 8 027 uczelni z 69 państw z całego świata, w tym 126 uczelni z Polski.

Wśród polskich najwyżej notowany jest Uniwersytet Warszawski (398. miejsce na światowej liście) i Uniwersytet Jagielloński (402. miejsce w rankingu międzynarodowym). Uniwersytet Zielonogórski znalazł się na 3. miejscu wśród polskich uczelni i 980. miejscu na świecie. Celem Study Abroad Aide jest dostarczenie studentom niezbędnych informacji na temat studiowania za granicą, m.in. wysokość czesnego, opłaty, zasady rekrutacji, kierunki, warunki uzyskania wizy i właśnie rankingi takie jak World Best Value University Rankings 2024, które mają pomóc młodym ludziom w podjęciu często trudnych decyzji.

www.studyabroadaide.com

https://uz.zgora.pl/aktualnosci/wysoka-pozycja-uniwersytetu-zielonogorskiego-w-rankingu-world-best-value-university-rankings-2024-4050.html

https://gazetalubuska.pl/uniwersytet-zielonogorski-w-miedzynarodowym-rankingu-zostawil-w-tyle-wiekszosc-polskich-uczelni/ar/c5-18474183

 

17.04.2024

Silwana w budowie 

Lubuskie stanowi świetną lokalizacje dla parków handlowych. Portal dla handlu.pl informuje, że powierzchnie najmu w budowie w I kwartale wyniosły ponad 400 tys. m2 . Największymi obiektami w budowie są centra handlowe Nowa Sukcesja w Łodzi (35 tys. m2), park handlowy Silwana w Gorzowie Wielkopolskim (26 tys. m2) oraz park handlowy BIG Ostróda (25 m2).

www.dlahandlu.pl/detal-hurt/trendy-konsumenckie/szesc-nowych-parkow-handlowych-otwarcia-2024,145716.html

 

16/17.04.2024

BestSecret inwestuje w Sulechowie 

Niedaleko centrum dystrybucyjnego TJX Europe powstaje kolejna inwestycja odzieżowego giganta. Będzie to centrum logistyczne dostosowane do potrzeb BestSecret. Najpierw powstał  pierwszy obiekt o powierzchni 90 tysm2, a obecnie trwają prace przy kolejnym o powierzchni 46 tys.m2. Łączna powierzchnia wyniesie 136 tys. m (w tym 13 tys. m2 powierzchni biurowej) pozwoli na wprowadzenie wielopoziomowych antresoli do składania towarów, budynek będzie wyposażony także w nowoczesną instalacje fotowoltaiczną.

https://newslubuski.pl/spoleczne/16140-sulechow-niemiecki-gigant-odziezowy-w-lubuskiem-ogromny-budynek-w-pelni-gotowy.html

www.dlahandlu.pl/e-commerce/wiadomosci/wiodacy-klub-zakupowy-wysyla-z-polski-sasiaduje-z-magazynem-tk-maxx,145655.html

www.logistyka.net.pl/aktualnosci/item/94894-ukonczenie-ostatniego-etapu-inwestycji-dla-bestsecret

 

16.04.2024 

Kontrowersyjna budowa mega farmy fotowoltaicznej w gminie Przewóz 

Zaplanowana farma o powierzchni 400 ha i mocy 300 MW ma być zlokalizowana na terenie wsi: Piotrów, Mielno i Dobrochów. Pomimo, że inwestor Grupa ENGIE bierze pod uwagę budowę jak najbardziej ekologicznej wersji, to inwestycja wzbudza niepokój mieszkańców. Obawiają się oni nie tylko samego procesu budowlanego, ale również działalności samej farmy. Inwestycja zlokalizowana na 45 działkach  będzie obsługiwała 550 tysięcy paneli oraz 62 stacje transformatorowe.

https://regionalna24.pl/artykul/mega-farma-w-kilku-wsiach/1238908

 

15/16.04.2024

Uniwersytet Zielonogórski dynamicznie rozwija współpracę z przemysłem

Grupa Modivo, dawniej obuwie.pl S.A., która z branży e-commerce zainteresowana jest organizowaniem przez uczelnię wydarzeń i wizyt studyjnych w centrum logistycznym firmy w Nowym Kisielinie. Odbiorcami takich wizyt będą  pracownicy i studenci  UZ.

Z kolei list intencyjny podpisany pomiędzy UZ firmą Smulders Projects Poland Sp. z o.o. (producent dużych elementów stalowych) pozwoli na prowadzenie współpracy obu podmiotów m.in. w zakresie prowadzenia prac rozwojowych i badań naukowych oraz wdrażaniem innowacji.

https://uz.zgora.pl/aktualnosci/wspolpraca-miedzy-uniwersytetem-zielonogorskim-a-firma-modivo-4043.html

https://uz.zgora.pl/aktualnosci/podpisanie-listu-intencyjnego-o-wspolpracy-miedzy-firma-smulders-projects-poland-sp-z-oo-a-uniwersytetem-zielonogorskim-4046.html

 

 

9.04.2024 

Ekoenergetyka-Polska SA dostawcą technologii ładowania dla HUB-u ładowania samochodów ciężarowych. 

Ten pierwszy w Polsce Hub ciężarówek postawiono przy głównej siedzibie Scanii w Nadarzynie k. Warszawy. Można tam ładować 4 pojazdy osobowe / dostawcze lub 2 pełnowymiarowe zestawy ciężarowe. Cztery punkty ładowania HUB EKOEN posiadają moc do 350 kW.

https://40ton.net/pierwszy-polski-hub-do-ladowania-ciezarowek-200-kilometrow-w-45-minut-199-zl-kwh/

https://fleet.com.pl/wiadomosci/newsflash/mamy-pierwszy-hub-ladowania-dla-samochodow-ciezarowych

 

8.04.2024

Hermes Fulfilment szuka zwiększa zatrudnienie  

Wybudowane w Iłowej koło Żagania centrum logistyczne dla Hermes Fulfilment to kompleks o powierzchni zabudowy wynoszącej 115 000 m2. Jest to jeden z największych i najnowocześniejszych tego typu projektów w portfolio grupy Hermes i pierwsza inwestycja firmy w Polsce. Centrum z Iłowej od kilku miesięcy prowadzi obsługę zwrotów towarów.

Centrum logistyczne wyróżnia się wysokim stopniem zautomatyzowania. Automatyzacji poddano systemem sortujący i sortownię do segregacji paczek, pakowanie w folię, produkcję kartonów do wysyłki z logiem firmy czy wewnętrzny transport palet. Roboty mają wspierać inspekcje obiektu z zewnątrz oraz wewnątrz, mają też wspierać proces rozładowywania paczek.

Strategicznym celem firmy, która działa w 30 krajach jest dynamiczny rozwój, który pozwoli znaleźć się jej w grupie jednej z 3 firm logistycznych odnoszących największe sukcesy w logistyce paczek i dużych przedmiotów w Europie.

www.urbanity.pl/lubuskie/zaganski/ilowa/niemiecki-gigant-zatrudni-kilka-tysiecy-osob-w-nowym-centrum-za-zachodzie-polski,w24175

 

6.04.2024

Wyniki finansowe Arctic Paper w 2023 roku 

Spadek popytu na papier i celulozę w 2023 roku wpłynął na spadek sprzedaży oraz zmniejszenie skonsolidowanych przychodów Grupy Arctic Paper. Przychody Arctic Paper SA w 2023r. wyniosły ponad 3,55 mld zł, czyli spadek sprzedaży o ponad 27% w stosunku do roku poprzedniego (2022: 4,894 mld zł).

Pomimo spadku był to drugi, najlepszy wynik w swojej historii, Grupa także utrzymała silny bilans i konsekwentnie realizuje przyjętą strategię rozwoju dwóch nowych segmentów: opakowań i energii.

www.drewno.pl/artykuly/13005,skonsolidowane-wyniki-arctic-paper-za-2023r.html

 

5.04.2024

Zielonogórski Nordis przejęty przez Ukraińców  

Ukraińska firma Trzy Niedźwiedzie (org. Три ведмеді) rozszerza swoją działalność za granicą. Ukraińcy nabyli swoje pierwsze aktywa w Polsce, którą jest spółka Nordis Polskie Chłodnie. Prezesem Zarządu Nordisu został Dmytro Ushmaev, lat 48, a do rady nadzorczej Nordis wszedł Andrij Tyszczenko. Prezes Ushmaev zaznaczył, iż priorytetem jest rozwój marki Nordis na polskim rynku oraz wymiana doświadczeń ukraińskiego i polskiego przedsiębiorstwa. Konsolidacja firm ma ułatwić także wejście ukraińskiej firmie na polski i unijny rynek.

www.portalspozywczy.pl/slodycze-przekaski/wiadomosci/ukrainska-firma-przejela-polskiego-producenta-lodow-i-mrozonek,252067.html

https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-ukrainski-biznesmen-przejal-polska-fabryke-lodow-naprawde-to,nId,7433223

www.rp.pl/przemysl-spozywczy/art40118541-ukrainska-firma-przejmuje-polskiego-producenta-lodow-i-mrozonek

https://legaartis.pl/blog/2024/04/05/ukrainizacja-polski-trwa-zielonogorski-producent-lodow-i-mrozonek-nordis-przejety-przez-ukraincow/

https://wojna.co.pl/ukrainizacja-polski-trwa-zielonogorski-producent-lodow-i-mrozonek-nordis-przejety-przez-ukraincow-13163703.html

 

2.04.2024 

Laboratorium mechatroniki w Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie 

Wyposażenie Laboratorium „Akademii Mechatroniki Siemens” Wydziału Technicznego w urządzenia mechatroniczne, pozwoliło Uczelni na włączenie się do międzynarodowego programu Siemens Mechatronic System Certification Program – SMSCP. Program ten posiada trzy poziomy, z których obecnie Uczelnia prowadzi dwa pierwsze. Kupione za 1 mln zł urządzenia mają służyć kilkudziesięciu studentom Akademii im. Jakuba z Paradyża oraz uczniom szkół średnich.

Laboratorium daje sposobność nauki na maszynach wykorzystywanych na liniach produkcyjnych w przemyśle, dzięki czemu młodzież nabywa umiejętności „twarde” (znajomość linii produkcyjnej) oraz „miękkie” (m.in. pracy w zespole). Nauka studentów w przygotowanym przez Siemensa laboratorium będzie kończyła się egzaminem, po którym student otrzyma specjalny certyfikat.

https://gazetalubuska.pl/akademia-mechatroniki-powstala-w-gorzowie-polska-i-swiat-beda-staly-otworem/ar/c5-18429469

www.ajp.edu.pl/wydarzenia/6999-otwarcie-laboratorium-akademia-mechatroniki-siemens.html

 

Zielonogórski Perceptus w gronie partnerów Programu PWCyber prowadzonego przez Ministra Cyfryzacji

Program Współpracy w Cyberbezpieczeństwie (PWCyber) to realizowana przez Ministra Cyfryzacji inicjatywa o charakterze wymiany partnerskiej z sektorem prywatnym, mający na celu wzmocnienie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa RP. W jego ramach firmy technologiczne, zarówno krajowe, jak i korporacje o skali międzynarodowej, współpracując ze sobą dzielą się doświadczeniami na drodze do zwiększenia bezpieczeństwa cyfrowych procesów i podniesienia świadomości użytkowników w zakresie zagrożeń cyfrowych.

Uczestnictwo spółki Perceptus w PWCyber naturalny etap rozwoju, który daje możliwość wymiany doświadczeń oraz przekazywania wiedzy w zakresie cyberbezpieczeństwa.

www.gov.pl/web/cyfryzacja/nowy-partner-w-ramach-programu-pwcyber

www.facebook.com/PerceptusPL

 

Ranking najlepszych polskich miast do życia 

Ranking porównuje miasta wojewódzkie w 6 kategoriach, czyli: bezrobocie, wynagrodzenia, cena mieszkań z drugiej ręki, dostępność do lekarzy, stopę przestępczości i jakość powietrza. Najlepiej wypadł Olsztyn, a najniższe noty otrzymał Białystok. Gorzów Wielkopolski razem Wrocławiem zajęli 11 miejsce. Miasto najwyższe noty uzyskało w kategorii dostępność mieszkań (3 miejsce), a najniższą w dostępności do lekarzy (16 miejsce). W przypadku średniej wynagrodzeń Gorzów Wlkp. zajął 14 miejsce w Polsce. W pozostałych kategoriach (bezrobocie, stopa przestępczości i jakość powietrza) miasto sklasyfikowano pomiędzy 6 a 9 miejscem w kraju.

https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/najlepsze-miasta-do-zycia-w-polsce-zaskakujacy-liderzy-a-gdzie-warszawa-ranking/gh9nysm?utm_campaign=cb

https://dziendobry.tvn.pl/newsy/najlepsze-miasta-do-zycia-w-polsce-ranking-lider-jest-nieoczywisty-st7848853

 

MARZEC 2024 

29.03.2024

Powstanie OK Sława Park – już wkrótce 

W miejscowości wypoczynkowej Sława, na terenie Sławskiego Centrum Kultury i Wypoczynku planowana jest realizacja O.K. Parku, filii głogowskiego Parku. W skład dużego kompleksu wejdą różnorodne obiekty, w tym m.in. sala zabaw dla dzieci, pływalnia, kręgielnia, restauracja, strefa spa, pokoje hotelowe oraz sala konferencyjna. 

Założycielka centrum rekreacyjnego Genowefa Hajduk podkreśla, że nowe centrum w Sławie ma być miejscem do zabawy, rozrywki, miłego spędzania czasu dla miejscowych, ale też turystów. Miejsce dla całych rodzin.

https://zw.pl/plywalnia-kregielnia-i-wiele-wiecej-w-slawie-powstaje-o-k–park,152369

 

Hipromine w Karkoszowie rozpoczęła produkcję 

W oddanym do użytku zakładzie produkcyjnym w Karkoszowie (powiat sulęciński) rozpoczęto testową produkcję alternatywnego białka, tłuszczu oraz nawozu pochodzenia owadziego. Testowanie pozwoli na sprawdzenie instalacji, technologii i zbadania warunków hodowlanych. Sprzedaż produktów ma ruszyć na przełomie kwietnia i maja bieżącego roku. Odbiorcą produktów Hipromine będą producenci karm dla zwierząt oraz pasz dla ryb.

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/owadowy-potentat-rusza-z-nowa-fabryka-w-polsce/2xyhq7c

www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/gigantyczna-fabryka-owadow-w-polsce-juz-gotowa-w-planach-budowa-kolejnego-zakladu,251619.html

https://investmap.pl/otworzono-nowa-wielka-fabryke-owadow-w-polsce.a308147

https://inwestycje.pl/biznes/hipromine-uruchomilo-fabryke-w-karkoszowie/

https://www.bankier.pl/wiadomosc/HiProMine-uruchomil-zaklad-w-Karkoszowie-8719624.html

 

26.03.2024

Czy w Zielonej Górze powstanie kasyno ? 

Ostania – przed wyborami samorządowymi – sesja rady miasta w Zielonej Górze, która odbyła się 26.03., zaowocowała w szereg uchwał, jak również zgodę radnych na działalność kasyna. Z wnioskiem o wyrażenie zgody na działalność kasyna w Zielonej Górze, wystąpiła firma zajmująca się tego typu działalnością, czyli ZPR.

Powodem jest sytuacja prawna, która nakłada na właściciela obowiązek wystąpienia o przedłużenie koncesji. Zgodnie z prawem w województwie lubuskim może działać jedno profesjonalne kasyno. Obecnie kasyno jest w Gorzowie, a jego koncesja wygasa w marcu 2025 roku. Ostatecznie radni wyrazili zgodę umiejscowienie kasyna przy ul. Żeromskiego w Zielonej Górze.

https://gazetalubuska.pl/zielonogorscy-radni-zgodzili-sie-na-kasyno-nadali-tez-jednemu-z-rond-nazwe-zzpm-zastal/ar/c3-18414591

19.03.2023

Europejski Urząd Patentowy ogłosił statystki za 2023 rok 

Media krajowe obiegła wiadomość z Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO), który ogłosił statystyki za 2023 rok. Do EPO wpłynęło 199 275 zgłoszeń, (wzrost o 2,9% w stosunku do 2022 r.), a liczba udzielonych patentów europejskich wyniosła 104 609 (wzrost o 28% w stosunku do 2022 r.).

Opublikowany EPO Patent Index / Indeks Patentowy EPO 2023 podaje informacje w podziale na poszczególne dziedziny oraz na państwa. Rok 2023 okazał się korzystny dla Polski. Nasi wynalazcy zgłosili do Europejskiego Urzędu Patentowego 671 wniosków (wzrost o 10,5%, w 2022 r. było ich 607), wzrost odnotowano także w patentach udzielonych Polakom. W 2023 r. było ich 258, a wzrost w stosunku do 2022 r. wyniósł 37,2 proc.

Wyniki Indeksu Patentowego EPO 2023 są wyjątkowe korzystne dla województwa lubuskiego, a w szczególności dla Uniwersytetu Zielonogórskiego. Uczelnia, która zgłosiła 31 wniosków i jest krajowym liderem w kategorii liczby zgłoszeń patentowych. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze Akademia Górniczo-Hutnicza i Uniwersytet Jagielloński (odpowiednio 30 i 14 zgłoszeń).

Tak dobry wynik Uniwersytetu Zielonogórskiego jest efektem realizowanego w latach 2022-2023 projektu Uniwersyteckie Centrum Patentowe w ramach programu ministra edukacji i nauki pn. „Nauka dla Społeczeństwa”. Projekt zakładał złożenie 30 zgłoszeń do Europejskiego Urzędu Patentowego. Ostatecznym efektem było złożenie 32 wniosków, pierwszy w 2022 r., a 31 wniosków w 2023 roku. Naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego przygotowali zgłoszenia w 6 dyscyplinach:

– automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne,

– informatyka techniczna i telekomunikacja,

– inżynieria mechaniczna,

– technologia żywności i żywienia człowieka,

– inżynieria biomedyczna,

– inżynieria chemiczna.

https://forumakademickie.pl/szkoly-wyzsze/uniwersytet-zielonogorski-polskim-liderem-w-zgloszeniach-do-epo/

https://uprp.gov.pl/pl/aktualnosci/informacje/polska-z-10-procentowym-wzrostem-zgloszen-patentowych-do-europejskiego-urzedu-patentowego

https://scienceinpoland.pap.pl/aktualnosci/news%2C101183%2Ceuropejski-urzad-patentowy-w-2023-r-wzrost-zgloszonych-i-zatwierdzonych

https://uz.zgora.pl/aktualnosci/uniwersytet-zielonogorski-zglosil-najwiecej-wynalazkow-do-europejskiego-urzedu-patentowego-4005.html

 

12.03.2024

Nowa hala do przetwarzania odpadów – ZGK złożyło wniosek

Zielona Góra złożyła wniosek o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska budowy hali do mechaniczno-biologicznego, w pełni zautomatyzowanego przetwarzania odpadów. Dzięki przeprowadzonej inwestycji możliwe będzie pozyskanie energii elektrycznej z przetwarzanych odpadów. Koszt inwestycji szacowany jest na 150 milionów złotych. Zadanie zgodnie ze wstępnym planem będzie zrealizowane do 2028 roku.

https://rzg.pl/355278/nowa-hala-do-przetwarzania-odpadow-jest-wniosek-zgk/

 

11.03.2024

Arctic Paper S.A. ze zwolnieniami podatkowymi.

Arctic Paper Kostrzyn SA uzyskał decyzję o pomocy publicznej w postaci zwolnień podatkowych związaną z realizacją inwestycji rozwojowych. Będzie to modernizacja maszyn papierniczych, poprawa efektywności i energochłonności procesu produkcji papieru oraz budowa infrastruktury. Realizacja nowych inwestycji odbędzie się w okresie od 1.04.2024 do 31.03.2027 roku. Maksymalna wysokość kosztów kwalifikowanych inwestycji wyniesie 133,9 milionów złotych, a wartość wsparcia to maksymalnie 53,4 mln zł. Arctic Paper Kostrzyn będzie uprawniona do skorzystania z pomocy po zakończeniu realizacji inwestycji w okresie 14 lat od dnia wydania decyzji.

www.drewno.pl/artykuly/12976,zwolnienia-podatkowe-dla-arctic-paper-kostrzyn.html

www.bankier.pl/wiadomosc/Spolka-zalezna-Arctic-Paper-ze-wsparciem-z-Ministerstwa-Rozwoju-i-Technologii-8709177.html

 

Maria Mrówczyńska z tytułem profesora. 

Prezydent RP Andrzej Duda nadał dr hab. inż. Marii Mrówczyńskiej tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria lądowa, geodezja i transport. Powołana w grudniu 2023 roku na stanowisko podsekretarza staniu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Maria Mrówczyńska była wcześniej (od 2020 roku) prorektorem ds. współpracy z gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego.   

Studia ukończyła studia na kierunku geodezja i kartografia na Wydziale Melioracji i Inżynierii Środowiska Akademii Rolniczej we Wrocławiu (1999). Doktorat (2006) i habilitację (2013) uzyskała na Politechnice Warszawskiej. Od 1999 roku na UZ, gdzie pełniła funkcje: prodziekana ds. nauki Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska (2016-2019) oraz dyrektora Instytutu Budownictwa UZ (2019-2020).

Jest autorką lub współautorką monografii oraz podręczników oraz ponad 150 publikacji z zakresu wykorzystania sztucznej inteligencji do rozwiązywania zagadnień z geodezji inżynieryjnej zastosowań sztucznej inteligencji w budownictwie, planowaniu przestrzennym i inżynierii środowiska. Za działalność naukową wielokrotnie nagradzana. Czynnie bierze udział w pracach naukowych, jest członkiem wielu stowarzyszeń, recenzentem ponad 300 artykułów naukowych, kilkunastu rozpraw doktorskich oraz postępowań habilitacyjnych. Zaangażowana we współprace z przemysłem, jest współautorką zgłoszeń patentowych oraz wzorów użytkowych krajowych i europejskich.

www.wzielonej.pl/informacje/zielona-gora/tytul-profesora-nauk-inzynieryjno-technicznych-od-prezydenta-rp-andrzeja-dudy-dla-dr-hab-inz-marii-mrowczynskiej/

 

8.03.2024

MB Pneumatyka – jak osiągnąć sukces ?

Sulechowska MB Pneumatyka – początek działalności firmy założonej przez ojca to wytwarzanie blaszek do butów na tokarce w piwnicy i chodzeniu z nimi po szewcach. Obecnie Spółka prowadzona przez córkę sprzedaje swoje produkty, czyli złącza do pneumatycznych układów hamulcowych i zawieszeń. Są one w niemal każdym produkowanym na świecie pojeździe o dopuszczalnej masie całkowitej ponad 3,5 t.

Jak osiągnąć sukces – po latach Małogorzata Bieniaszewska akcentuje, to co najważniejsze:  dobre zarządzanie, a nie manipulowanie ludźmi, szacunek, a nie mobbing. Bycie liderem, który jest inspirującym przywódcą – wizjonerem, a nie tyranem, otwarta komunikacja, gdzie człowiek ma być na pierwszym miejscu. I może trochę szczęścia, które jest wspieranie efektywna pracą.

www.onet.pl/motoryzacja/autoswiat/bez-tej-polki-nie-zahamuje-dzis-zadna-ciezarowka-na-swiecie-zaczelo-sie-od-snu-jej/qnlceyk,4d5737de

 

6.03.2024

Branżowe centra umiejętności 

Powiat nowosolski, Uniwersytet Zielonogórski oraz Polska Izba Rozwoju Elektromobilności (PIRE) podpisały umowę na utworzenie i działanie Branżowego Centrum Umiejętności, które będzie zlokalizowane nowosolskim Elektryku. Od 1 09. 2024 będzie można uczyć młodzież nowego zawodu –  technika elektromobilności.

Nowa Sól, po Warszawie i Wrocławiu, będzie 3 ośrodkiem z kształceniem na rzecz elektromobilności. Aby do tego doszło należy przeprowadzić adaptację i remont pomieszczeń, rozbudować budynek, zagospodarować teren zewnętrzny oraz wyposażyć pracownie i warsztaty, m.in. w baterie elektryczne i ogniwa wodorowe, zespoły napędowe samochodów elektrycznych. Koszty inwestycji to to prawie 16,3 mln zł.

https://gazetalubuska.pl/w-nowej-soli-powstanie-jeden-z-trzech-takich-osrodkow-w-kraju-pozostale-beda-w-warszawie-i-wroclawiu/ar/c5-18363439

https://powiat-nowosolski.pl/32933-2

 

Mercedes do Szprotawy?

Władze Szprotawy, w której inwestycje ulokowały Minth Sanhua Auto Parts Poland Sp. z o.o. oraz Kingfa Sci. & Tech Co. Ltd, szuka kolejnego inwestora. W dniach 4-5 marca br. burmistrz Mirosław Gąsik gościł z wizytą w Stuttgarcie w siedzibie grupy Mercedes-Benz AG. Zaprezentował tam walory gospodarcze terenów inwestycyjnych Szprotawy oraz całej gminy. Liczy, że liderzy Mercedesa wezmą pod uwagę wiechlicką lokalizację przy podejmowaniu decyzji o wyborze o dalszych inwestycji.

Ze względu na klauzulę poufności, którą są objęte prowadzone rozmowy czekamy na dalszy ciąg wydarzeń, wierząc że już wkrótce Burmistrz Szprotawy będzie mógł podzielić się naprawdę dobrymi wiadomościami.

www.facebook.com/urzad.miasta.szprotawa/posts/pfbid0psYnz4Q4yFD9xef6pQfk1QQPxwZivYk4FEa5CX2zgtpq9sLvGyiL8RVRojY2NDhel

 

Jakich pracowników szukają lubuskie firmy

Zielonogórski oddział firmy rekrutacyjnej Idea HR Group, przeanalizowała potrzeby lubuskiego rynku pracy. Poszukiwani są pracownicy z sektorów TSL, przemysłu, hal logistycznych oraz z sektora IT. Intensywny rozwój branży logistyczno-magazynowej, sektora metalowego i przetwórczego generuje dodatkowo zapotrzebowanie na inżynierów, których brakuje w regionie. TOP 5 to: księgowa, specjaliści ds. sourcingu i zakupów, specjaliści ds. utrzymania ruchu, inżynier procesu, inżynierowie ds. optymalizacji i automatyzacji. Aby zaspokoić swoje potrzeby lubuskie firmy ściągają ekspertów z innych regionów. Czy będzie to trwalszy trend?

www.pulshr.pl/rekrutacja/krol-i-krolowa-rynku-pracy-ci-pracownicy-sa-rozchwytywani-przez-firmy,103808.html

 

SECO LAB na Uniwersytecie Zielonogórskim

Na Wydziale Mechanicznym Uniwersytetu Zielonogórskiego spółka Seco Warwick uruchomiła laboratorium Automatyzacji Produkcji i Mechatroniki SECO/LAB. Pozwoli ono studentom na zdobywanie praktycznych umiejętności z zakresu automatyzacji i cyfryzacji procesów obróbki cieplnej. 

Obecnie, w dobie automatyzacji i sztucznej inteligencji to właśnie umiejętności praktyczne będą stanowić główną przewagę na rynku pracy. Powstałe laboratorium to także zachęta dla absolwentów  uczelni aby kontynuować swoją karierę w zakresie obróbki cieplnej metali w Grupie SECO/WARWICK.

https://www.secowarwick.com/pl/news/secolab-na-uz/

https://gazetalubuska.pl/otwarcie-nowoczesnego-laboratorium-secolab-na-uniwersytecie-zielonogorskim-co-zyskali-studenci-i-nie-tylko-oni/ar/c5-18363699

 

Lubuskie wynalazki w UP RP 

W lutowych i marcowych Biuletynach i Wiadomościach Urzędu Patentowego RP (nr od 6 do 11) opublikowano wykazy zgłoszonych wynalazków i przyznanych patentów. Z terenu województwa lubuskiego do Biuletynów UP RP wpisano 4 zgłoszone wynalazki, w tym:

Składane stanowisko do gier, zwłaszcza samochodowych – Uniwersytet Zielonogórski (11/2024)

Sposób izomeryzacji geraniolu w fazie ciekłej, ZUT Szczecin / Akademia Jakuba z Paradyża Gorzów (7/2024)

Bezdotykowa bateria z dozownikiem płynu, Uniwersytet Zielonogórski (7/2024)

Środek do mycia ciała OLLEN-POL Sp. z o.o., Żary (6/2024)

W Wiadomościach UP RP zamieszczono informacje nt. 9 udzielonych praw patentowych, na:

Oprawę oświetleniową – LUG LIGHT FACTORY Sp. z o.o., Zielona Góra  (11/2024)

Przegubowy zestaw oraz zestaw elementów do osteotomii z możliwością łączenia się między sobą i rozbudowy – Uniwersytet Zielonogórski (10 i 5/2024)

Sposób optymalizacji rozkroju kłód drewna oraz urządzenie do optymalizacji rozkroju kłód drewna – RAVEN Sp. z o.o Kostrzyn nad Odrą (9/2024)

Sposób wytwarzania formatek z płyt drewnianych i drewnopochodnych o przestrzennej strukturze frontu i zwiększonych właściwościach użytkowych – Radon Sp. z o.o. Zielona Góra (5/2024)

Rower, zwłaszcza dwukołowy, z napędem dźwigniowym – Property Found Sp. z o.o. Nowogród Bobrzański (5/2024)

Panel izolacyjny – Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego Sp. z o.o. Nowy Kisielin (5/2024)

Zespół kolumbarium, LGM PROJECT Sp. z o.o., Zielona Góra (5/2024)

Sposób wytwarzania drobnowymiarowych prefabrykatów brukowych z betonu wibroprasowanego – ZIEL-BRUK Sp. z o.o., Gorzów Wielkopolski (4/2024)

 

4.03.2024

Stare nowe Intermarche

Muszkieterowie przekroczyli próg 10 mld zł obrotu. Grupa działająca pod dwoma markami Intermarche i Bricomarche DIY, ogłosiła plan na 2024 rok. Brico planuje 25 nowych otwarć, a Intermarche 10 otwarć nowych placówek. Pierwsze z zostanie zrealizowane w Zielonej Górze już 7 marca br. w koncepcji Power 2.0, który oznacza zapewnienie wygodnych i intuicyjnych zakupów, tradycyjny wygląd w połączeniu z nowoczesnymi technologiami z zakresu informatyki, oświetlenia, a nawet rodzaju użytych materiałów. Całość ma być uzupełniona gamą wielu tysięcy artykułów. Obok sklepu  już po rebrandingu zostanie ponownie uruchomiona stacje benzynowa.

https://wiadomoscispozywcze.pl/artykuly/13232/muszkieterowie-przekroczyli-prog-10-mld-z-obrotu-grupa-ogosia-plan-na-2024-rok/

 

3.03.2024

Kolejne zamówienia Ekoenergetyki Polska

Spółka podpisuje kolejne zamówienia na ładowarki. W lutym br. ze szwedzką Nobiną, a  obecnie dzięki współpracy z  RATP (Autonomiczny zarząd transportu paryskiego) ustawi 1100 ładowarek w 5 różnych lokalizacjach na terenie Paryża. Wypracowana strategia przewiduje innowacyjny i nieszkodliwy model nocnego ładowania w zajezdniach, tak aby flota była gotowa do pracy każdego ranka.

Ekoenergetyka systematycznie będzie poszerzać swoje rynki zbytu. Potwierdza to jej obecność na targach EY 2024 – Energy Transition Expo, imprezie wystawienniczej w zakresie energii odnawialnej adresowanej do odbiorców z Włoch i basenu Morza Śródziemnego. Z kolei nominacja do dwóch prestiżowych nagród w plebiscycie Electric Vehicle Awards 2024 w Dublinie potwierdza jej silną pozycję w Irlandii. 

https://transinfo.pl/infobus/z-zielonej-gory-do-paryza-ponad-1100-ladowarek-dla-pieciu-zajezdni-autobusowych/

https://ekoenergetyka.com.pl/pl/ponad-1100-ladowarek-ekoenergetyki-dla-paryza-kamien-milowy-dla-grupy-ratp-i-zrownowazonego-transportu-miejskiego/

https://automotivesuppliers.pl/pl/europa/ponad-1100-ladowarek-ekoenergetyki-dla-paryza-kamien-milowy-dla-grupy-ratp-i-zrownowazonego-transportu-miejskiego

https://transinfo.pl/infobus/z-zielonej-gory-do-paryza-ponad-1100-ladowarek-dla-pieciu-zajezdni-autobusowych/

https://ekoenergetyka.com.pl/pl/ekoenergetyka-z-2-nominacjami-w-plebiscycie-ev-awards-2024-w-irlandii/

 

2.03.2024 

Będzie centrum naukowo-badawcze w Szprotawie 

Kingfa Sci. & Tech Co. Ltd dostawca granulatu z biodegradowalnych, tworzyw sztucznych, która w grudniu 2023r. nabyła działkę w Wiechlicach udostępniła wizualizację nowoczesnej fabryki. W ramach inwestycji oprócz zakładu produkcyjnego powstanie także Centrum Naukowo – Badawcze. Otwarcie całego kompleksu nastąpi na przełomie 2024/2025 roku.

https://gazetalubuska.pl/nowy-chinski-inwestor-wrotce-rusza-z-budowa-firmy-w-szprotawie-to-bedzie-nowoczesny-zaklad-badawczy/ar/c3-18347519

 

1.03.2024 

100 mln Euro dla Powerdot na infrastrukturę ładowania aut elektrycznych 

Portugalska spółka Powerdot pozyskała 100 mln EUR na rozbudowę infrastruktury do ładowania aut elektrycznych w Europie, w tym w Polsce. Środki te zostaną zainwestowane w stworzenie rozległej sieci mocnych stacji ładowania rozsianych po całej Polsce. Dodatkowo start-up planuje  rozwój nowych technologii związanych z procesem ładowania, włączając w to systemy płatnicze. Firma rozwija infrastrukturę ładowania w parkach handlowych i galeriach (np. Intermarche, SPAR, Auchan, czy E.Leclerc) oraz z miastami. Powerdot nawiązało współpracę z miastem Gorzów Wielkopolski, w celu stworzenia miejskiej sieci stacji ładowania. Koszty związane z budową i eksploatacją stacji są w całości pokrywane przez Powerdot, który następnie zarządza tymi punktami.

https://tek.info.pl/article/3725/powerdot_zyskuje_100_mln_eur_finansowania

 

LUTY

29.02.2024 

Wskaźniki gospodarcze dla Lubuskiego przemysłu.

Urząd Statystyczny w Zielone Górze opublikował Komunikat o sytuacji społeczno-gospodarczej województwa lubuskiego w styczniu 2024 r. oraz Biuletyn Statystyczny Województwa Lubuskiego za IV kwartał 2024 roku.

W styczniu br. produkcja sprzedana przemysłu ogółem wyniosła 4,534 mld zł (w cenach bieżących). W cenach stałych zanotowano zwiększenie sprzedaży o 4,2% w odniesieniu do analogicznego miesiąca poprzedniego roku (kiedy notowano spadek o 6,6%) oraz o 21,6% w odniesieniu do poprzedniego miesiąca.

Wstępne szacunkowe dane w zakresie produkcji przemysłowej wskazują, że wartość produkcji sprzedanej lubuskiego przemysłu w 2023 roku wyniosła 56,046 mld złotych. Najwyższe wartości osiągnęły następujące branże:

Produkcja pojazdów samochodowych, przyczep i naczep               7,881 mld zł

Produkcja wyrobów z drewna korka, słomy i wikliny                       6,218 mld zł

Produkcja artykułów spożywczych                                                  5,191 mld zł

Produkcja papieru i wyrobów z papieru                                          4,838 mld zł

Produkcja wyrobów z metali                                                           4,713 mld zł

Produkcja metali                                                                            4,148 mld zł

https://zielonagora.stat.gov.pl/opracowania-biezace/komunikaty-i-biuletyny/biuletyn-kwartalnie/biuletyn-statystyczny-wojewodztwa-lubuskiego-4-kwartal-2023-r-,1,56.html

https://zielonagora.stat.gov.pl/opracowania-biezace/komunikaty-i-biuletyny/komunikat-o-sytuacji/komunikat-o-sytuacji-spoleczno-gospodarczej-wojewodztwa-lubuskiego-w-styczniu-2024-r-,1,144.html

25.02.2024 

Firmy globalne – polskie i lubuskie 

Czy Polska odeszła już od narracji, że kapitał nie ma narodowości? Nowopowstała Rada Polskich Przedsiębiorców Globalnych zrzesza duże polskie firmy, których ambicją jest ekspansja międzynarodowa i budowa silnych polskich marek również poza granicami naszego kraju.  Zaprezentowano także listę 50 polskich firm globalnych, na której znajdują się dwa lubuski podmioty. Są to spółki: Cinkciarz.pl (za granicą Conotoxia) – globalny fintech wielowalutowy oraz Stelmet –  największy producent architektury ogrodowej w naszej części Europy.

https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/11594905/oto-50-polskich-firm-globalnych-za-te-produkty-kocha-nas-reszta-swiata.html

 

22.02.2024

Tam gdzie studenci, tam rozwój!

Polski Instytut Ekonomiczny wydał w grudniu 2023r. ranking wiodących ośrodków akademickich w Polsce. Studenci, których było w Polsce 1,2 mln (2022) mieli do wyboru ofertę 364 uczelni z 94 miast. Ranking podkreśla, że miasta, które odznaczają się wysoką akademickością, najczęściej cieszą się także wysokim stopniem rozwoju społeczno-gospodarczego. Akademickość została oceniona na podstawie 7 kryteriów, które obejmowały: prestiż, liczbę absolwentów na rynku pracy, potencjał naukowy, innowacyjność, efektywność naukową, warunki kształcenia oraz umiędzynarodowienie.

Na podstawie ww. kryteriów wyróżniono 31 wiodących miast akademickich, które podzielono na grupy. Zdecydowanym Liderem Akademickości jest Warszawa (100 pkt.). Za Goniących Lidera uznano: Kraków, Wrocław i Poznań. W Połowie Stawki znajdują się miasta: Łódź, Gdańsk, Lublin oraz Katowice. Za Grupę Pościgową uznano miasta: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdynia, Opole, Rzeszów, Szczecin oraz Toruń. Ostatnia, najliczniejsza  grupa to Peleton, na który składa się pozostałe 15 miast: Biała Podlaska, Bielsko-Biała, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Kalisz, Kielce, Koszalin, Olsztyn, Radom, Siedlce, Słupsk, Sosnowiec, Tarnów, a z lubuskiego Zielona Góra na 21 miejscu (4,7 pkt.) i Gorzów Wielkopolski na 29 miejscu (2,9 pkt.).

Lokalizacja i funkcjonowanie dobrych uczelni to zasób miasta, który przekłada się na większą liczbę mieszkańców, rozwój wszelkiego rodzaju infrastruktury, wzrost poziomu życia czy lepszy rynek pracy. Jak podaje ranking, miasta ze skupienia Peletonu to te, które w „większości nie są postrzegane jako akademickie ze względu na słabą rozpoznawalność i niski prestiż ich uczelni”.

https://obserwatorgospodarczy.pl/2024/02/22/wiodace-miasta-akademickie-w-polsce-tam-gdzie-studenci-tam-rozwoj-ranking/

https://pie.net.pl/warszawa-krakow-i-wroclaw-liderami-rankingu-akademickosci-miast/

21.02.2024 

Pomysł na zespalanie złamań kości 

Zespół naukowców z Instytu­tu Inżynierii Mechanicznej UZ w składzie dr. hab. inż. Piotr Kuryło, prof. UZ i dr. inż. Woj­ciech Babirecki zaprojekto­wał innowacyjny system do osteotomii (zespalania zła­mań kości), który łączy tech­nologię z wiedzą medyczną.

Innowacyjne rozwiązanie opiera się na mimośrodzie, który dzięki zastosowaniu odpowiedniego klucza może zminimalizować szczeliny między złamanymi kośćmi. To daje szansę szybszego zrostu ko­ści, szybszej rekonwalescen­cji, w efekcie szybsze­go powrotu do zdrowia. Opracowany system może być dopasowa­ny do indywidualnego przy­padku klinicznego dzięki użyciu druku 3D.  Pomysł uzyskał patent w grudniu 2023 roku.

System został zgłoszony  – i znalazł się w grupie 20 najlepszych pomysłów XI edy­cji konkursu “Eureka! DGP – odkrywamy polskie wynalazki” prowadzonego przez Dziennik Gazetę Prawną.  Ogłoszenie wyników w czerwcu 2024 roku.

www.lzg24.pl/archiwum

https://edukacja.dziennik.pl/eureka-dgp/artykuly/9427910,od-futryn-do-kosci.html

https://wm.uz.zgora.pl/aktualnosci/wynalazek-nominowany-do-xi-edycji-konkursu-eureka-dgp-odkrywamy-polskie-wynalazki-organizowanego-przez-dziennik-gazeta-prawna-50.html

21.02.2024 

W Krośnie Odrzańskim powstanie nowy park handlowy

Projekt przewiduje budowę parku handlowego przy ul. Pionierów o powierzchni ponad 10 tys. m2 z jednoczesną budową ronda w celu poprawienia płynności ruchu w okolicy. Obecnie trwa proces pozyskiwania najemców.
W obiekcie mają pojawić się restauracja McDonald’s, operator spożywczy Lidl oraz market DIY sieci Bricomarché. Nie zabraknie sklepów z artykułami spożywczymi, drogeryjnymi, sportowymi, obuwiem itp. W sąsiedztwie będzie również obiekt, w którym mieścić się będą prywatne usługi medyczne. Otwarcie parku handlowego planowane jest w 2025 roku.
https://investmap.pl/w-wojewodztwie-lubuskim-powstanie-nowy-duzy-park-handlowy-wizualizacje.a307767

21.02.2024

Kolejne dostawy stacji ładowania z Ekoenergetyki na szwedzki rynek 

Spółka dostarczy 140 stacji ładowania autobusów elektrycznych dla Nobiny, największego operatora transportu publicznego w Skandynawii. Będą to modele Axon Easy o mocy 120 kW i 180 kW. Zostaną one zainstalowane w czterech zajezdniach autobusowych w Sztokholmie do końca tego roku, a operacje rozpoczną się w styczniu 2025 roku.

https://automotivesuppliers.pl/pl/europa/ekoenergetyka-x-nobina-140-stacji-ladowania-dla-e-busow-dla-sztokholmu

20.02.2024

Diablo Chairs na globalnym rynku e-commerce 

Zielonogórska Spółka Domator24 znany z sprzedaży foteli gamingowych prowadzi ekspansję na nowe rynki zbytu. Aby na nie dotrzeć spółka rozwija swoje strony internetowe przy wsparciu sztucznej inteligencji. Dzięki AI przygotowywane są grafiki oraz content. Kolejny element to badania z klientami, które umożliwiają uzyskanie wartościowych informacji bezpośrednio od użytkowników jej produktów (preferencje i oczekiwania konsumentów).

Projektowane strony internetowe uwzględniają  różne rozdzielczości, aby zapewnić optymalne doświadczenia zakupowe na każdym urządzeniu, z którego korzysta potencjalny klient. Spółka idzie w kierunku takich praktyk jak live commerce, czyli prezentacja produktów w czasie rzeczywistym podczas transmisji na żywo. Korzysta także z narzędzi wyszukiwania za pomocą głosu i obrazu.

www.dlahandlu.pl/e-commerce/wiadomosci/polska-marka-na-globalnym-rynku-e-commerce-produkuja-m-in-fotele-gamingowe,142458.html

16.02.2024

Program ogrodowy ze stratami, domy prefabrykowane z zyskiem 

Werth-Holz SA przedstawił wyniki za pierwszy kwartał roku obrotowego 2023/2024 obejmujący ostatnie trzy miesiące 2023r. Grupa kapitałowa odnotowała wzrost sprzedaży i zanotowana straty. Przychody ze sprzedaży wyniosły 3,590 mln zł wobec 3,214 mln zł rok wcześniej. Spóła zanotowała straty z działalności gospodarczej na poziomie 246 tys. zł (2022: strata 176 tys. zł). Strata netto wzrosła do ponad 426 tys. zł (2022: strata 395 tys. zł).

Przynoszone straty wymusiły w 2022 roku zmianę strategii sprzedaży prefabrykowanych domów na rynek niemiecki realizowaną przez Enoviahaus Sp. z o.o. (zakład w Kunowicach) oraz przegląd strategii linii produktów ogrodowych (zakład w Pszczewie). Przedstawiciele Grupy biorą pod uwagę Spółka wszystkie ścieżki rozwoju, w tym nowego inwestora lub grupę nowych inwestorów (finansowych lub strategicznych) w branży galanterii ogrodowej lub w produkcji domów energooszczędnych.

www.drewno.pl/artykuly/12937,werth-holz-rosna-straty-na-produkcji-programu-ogrodowego.html

https://werth-holz.eu/o-nas/

16.02.2024

LUG: rekordowe przychody, wyzwania i nowe projekty

Grupa Kapitałowa LUG notuje kolejne przychody ze sprzedaży, które w 2023 roku wyniosły 267,86 mln zł, tj. o 11,6% więcej niż  w 2022 roku, gdy wyniosły one 239,97 mln złotych.
Dynamika wzrostu sprzedaży wynika z faktu realizacji strategii polegającej na prowadzeniu projektów o wysokich wolumenach. Pozwoliło to także na poprawę efektywności pracy w obszarze projektów infrastrukturalnych i drogowych.
Spółka stoi przed poważnymi wyzwaniami jakimi są zwolnienie gospodarcze w Europie, a w Polsce zmiana władzy oraz zbliżające się wybory samorządowe co negatywnie wpływa na dynamikę zamówień.
Szansę dla Spółki stanowi zdobycie i realizacja projektów w ramach programu rządowego „Rozświetlamy Polskę”. Ta rządowa inicjatywa ma pomóc gminom w modernizacji infrastruktury oświetlenia. Poziom dofinansowania dla samorządu wyniesie 80% wartości inwestycji, a na wyniki naboru czeka 1639 wniosków. Spółka zamierza wziąć udział w wielu postępowaniach przetargowych, trudno jednak oszacować, ile z nich wygra. Wyniki potencjalnych przetargów będą znane w III i IV kwartale 2024 roku.
https://strefainwestorow.pl/artykuly/spolki/20240216/lug-wyniki-iv-kwartal-2023

7.02.2024

Rhenus Warehousing Solutions prowadzi inwestycje w Nowej Soli

Ten międzynarodowy dostawca usług logistycznych planuje za kilka miesięcy wybudować różne obiekty w tym halę magazynową wraz z niezbędną infrastrukturą i zagospodarowaniem terenu. Obiekty będą miały powierzchnię ok. 100 tysięcy m2 .

https://gazetalubuska.pl/coraz-blizej-do-budowy-ogromnego-centrum-logistycznego-w-nowej-soli/ar/c3-18291561

6.02.2024

Polska broń dla Ukrainy

Nasz kraj wspomaga militarnie Ukrainę od początku wojny, a wartość tego wsparcia wyniosło  3,5 mld zł. Oprócz czołgów, sprzętu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Ukraina potrzebuje także systemów antydronowych. Dotychczas kilka polskich firm może pochwalić się dostawami takich systemów dla Ukrainy.

Jedną jest Spółka Hertz New Technologies System producent sieciocentrycznego systemu antydronowego Hawk, który automatycznie generuje alarm po wykryciu drona i skutecznie neutralizuje intruza, a do tego jest w stanie określić pozycję jego operatora.

www.wnp.pl/przemysl-obronny/polska-ma-ciekawa-bron-dla-ukrainy,801297.html

4.02.2024

Hermes Fulfilment szuka pracowników w powiatach żarskim i żagańskim 
Przedstawiciele Hermes Fulfilment prowadzą wzmożone działania w celu zwiększenia liczby pracowników  w zakładzie w Koninie Żagańskim k. Iłowej. Firma zatrudnia obecnie 500 osób i poszukuje kolejnych wykwalifikowanych pracowników. W tym celu zorganizowała giełdę pracy w Powiatowym Urzędzie Pracy w Żaganiu oraz warsztaty z uczniami ostatnich klas w I Liceum Ogólnokształcącym w Żarach.
Osoby są poszukiwane m.in. na stanowiska: koordynatora zmiany, operatora centrum logistycznego, konserwatora budynku „złota rączka”, specjalisty ds. personalnych, finansów oraz informatyki, ponadto technika  utrzymania ruchu.
https://gazetalubuska.pl/wielki-pracodawca-ze-strefy-przemyslowej-w-ilowej-szuka-pracownikow-w-powiecie-zaganskim-i-zarskim/ar/c3-18278735

 

1.02.2024 

Dobry klimat dla winiarzy – również lubuskich 
Lutowy numer Forbesa podaje informacje o „dobrym klimacie dla winiarzy”, w tym TOP10 najlepszych winnic w Polsce. W rankingu znalazły się winnice z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i zachodniopomorskiego – po jednej oraz z lubelskiego, lubuskiego i podkarpackiego – po 2 winnice. Trzy najlepsze winnice to:

 1. podkarpacka Półtorak,

 2. zachodniopomorska Turnau,

 3. lubuska Gostchorze.

Na ósmej pozycji znalazła się winnica Equus z Mierzęcina.

Na winnicy w Gostchorzu o powierzchni ponad 15 hektarów uprawiane jest 5 odmian winorośli: pinot meunier, pinot noir, pinot gris, pinot blanc i riesling.

https://gostchorze.pl/ 

Winnica Equus składa się z 3 parceli o łącznej powierzchni 5,5 ha. Główną częścią jest winnica położona w Zaborze koło Zielonej Góry oraz w Mierzęcinie i Kornacicach. Uprawiane odmiany to Pinot Noir, Riesling, Zweigelt, Rondo, Regent, Cabrnet Coris, Monarch, Solaris, Johanniter. 

www.winnicaequus.pl/ 

www.forbes.pl/life/top-10-z-425-ranking-najlepszych-polskich-winnic-wedlug-forbesa/6ht8w5z 

Fabryka owadów czeka na otwarcie 
Spółka HiProMine czeka na uruchomienie Zakładu w Karkoszowie (powiat sulęciński),  dostosowanego do chowu owadów, z których produkowane będzie alternatywne białko jako składnik paszowy do karm dla psów i kotów oraz jako nawóz ekologiczny z chityną.
W styczniu br. nastąpiły odbiory budowlane, obecnie trwa montaż nowoczesnych urządzeń niezbędnych do uruchomienia produkcji magazynowania aż po systemy zarządzania produkcją. Trwają już szkolenia pracowników, do największego tego typu zakładu w Polsce.
Spółka prowadzi swoją działalność w Robakowie, pod Poznaniem gdzie funkcjonuje Centrum Genetyczne. W Karkoszowie będzie jej drugi zakład skupiony przede wszystkim na produkcji, która jak się szacuje, będzie aż 40-krotnie większa niż dotychczas.

www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/gigantyczna-fabryka-owadow-w-polsce-niemal-gotowa-quot-zapotrzebowanie-jest-ogromne-quot,246035.html
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/wielki-owadowy-zaklad-niemal-ukonczony/z82ln69

STYCZEŃ

24/30.01.2024 

UZ odpisuje kolejne umowy ze spółkami 

Jak podkreśla prof. Justyna Patalas-Maliszewska, Prorektor ds. Współpracy z Gospodarką UZ, wiele firm chce współpracować z zielonogórską uczelnią. Wskazują na to podpisane umowy
o współpracy – odnowiona umowa ze spółką B&R Automatyka Przemysłowa (24.01.) oraz firmą Relpol S.A. (30.01.): 

umowa stwarza okazję studentom, do realizowania płatnych staży w spółce, nabywania nowych  umiejętności, a także pisania prac inżynierskich pod okiem specjalistów. Dla spółki Relpol jest to nie tylko szansa na pozyskanie nowych pracowników, ale na rozszerzenie działalności poprzez zaczerpnięcie ze źródła innowacyjności jakie ma w sobie uczelnia;

odnowienie umowy z 2010 roku (która kładła nacisk na kształcenie studentów), ma na celu unowocześnić i uatrakcyjnić zajęcia dydaktyczne w obszarze systemów automatyki przemysłowej oraz ułatwienie prowadzenia kursów dla studentów i pracowników w tym zakresie, poszerzenie oferty praktyk i prac dyplomowych dla studentów, umocnienie współpracy z przemysłem. Z kolei Dla firmy B&R nowa umowa stwarza możliwość propagowania technologii B&R w kręgach naukowych, wspomaganie edukacji kadr inżynierskich jako potencjalnych współpracowników i klientów oraz rozwiązywanie istotnych problemów technicznych.

https://rzg.pl/345675/uniwersytet-zielonogorski-rozpoczal-wspolprace-z-kolejna-firma/

https://uz.zgora.pl/aktualnosci/wspolpraca-uz-z-firma-br—odnowienie-umowy—zwiekszenie-atrakcyjnosci-studiow-na-kierunkach-inzynierskich-3928.html

 

26.01.2024

Technik elektromobilności – nowy zawód wprowadzony do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego.

Technik elektromobilności zostanie przyporządkowany „branży motoryzacyjnej”. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej kształcenie w zawodzie technik elektromobilności będzie mogło być prowadzone od 1 września 2024 roku i obejmie następujące kwalifikacje:

– „MOT.02. Obsługa, diagnozowanie oraz naprawa mechatronicznych systemów pojazdów samochodowych”,

– „MOT.07. Organizacja i prowadzenie procesu obsługi i naprawy pojazdów zeroemisyjnych i niskoemisyjnych”.

Kształcenie będzie realizowane w technikum i w branżowej szkole II stopnia, na podbudowie zawodu elektromechanik pojazdów samochodowych nauczanego w branżowej szkole I stopnia.

https://forsal.pl/praca/kariera/artykuly/9411675,powstal-nowy-zawod-kim-jest-technik-elektromobilnosci.html

 

25.01.2024 

Lubuskie z Diamentami Forbesa 2024 

Wyniki XVI edycji rankingu Diamenty 2024 opublikowano 25.01.2024 w specjalnym albumie dołączonym do magazynu Forbes.​ Ta ponad 700 stronnicowa publikacja przedstawia informacje finansowe o 16,3 tys. podmiotach, które w danym regionie osiągnęły najwyższy średni roczny wzrost wartości *** .

Z województwa lubuskiego w rankingu znalazła się rekordowa liczba 369 podmiotów lokując region na 12 miejscu w kraju (z udziałem 2,25%). Lubuskie lepiej wypada w przypadku liczby Firm – Diamentów w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców regionu – 37,7 Diamentów, to 9 wynik w Polsce. 

Najwyżej notowane było województwo mazowieckie: 2512 Diamentów to 21,43% firm w kraju, ze średnią 63,7 Diamentów na 100 tys. mieszkańców. Na drugim biegunie uplasowało się województwo świętokrzyskie, z którego 212 firm zdobyło tytuł Diamentu Forbesa (1,67% udział w kraju oraz 23,3 Diamenty w przeliczeniu na 100 tysięcy mieszkańców). 

W grupie firm z województwa lubuskiego, które osiągnęły przychody powyżej 250 mln złotych znalazło się 30 podmiotów, w tym 6 powyżej miliarda złotych, były to:   

 • TPV Displays Polska Sp. z o.o.(Gorzów Wielkopolski) – podzespoły elektroniczne – 5,635 mld zł
 • Swiss Korono Sp. z o.o. (Żary) – sklejka z drewna twardego i fornir – 3,333 mld zł 
 • Alumetal Poland Sp. z o.o. (Nowa Sól) – odlewnia aluminium – 2,744 mld zł
 • Rockwool Polska Sp. z o.o. (Cigacice) – niemetaliczne wyroby mineralne – 1,934 mld zł 
 • Arctic Paper Kostrzyn S.A. (Kostrzyn nad Odrą) – papiernie – 1,596 mld zł
 • Polbilding Sp. z o.o. Sp. K. (Zielona Góra) – produkty naftowe – 1,280 mld zł

 

W pierwszej trójce spółek o najwyższej dynamice ważonej wzrostu (w przedziale powyżej 250 mln zł) w 2022 roku były: 

 • APEXIM AB PALIWA II Sp. z o.o. (Zielona Góra) – stacje benzynowe i obsługi – 0,348 mld zł, wzrost o 188,07%
 • PORT 24 Sp. o.o. (Zielona Góra) – produkty naftowe – 0,357 mld zł, wzrost o  99,12% 
 • Arctic Paper Kostrzyn S.A. (Kostrzyn nad Odrą) – papiernie – 1,596 mld zł, wzrost o  79,48%

 

W grupie firm, które osiągnęły przychody pomiędzy 50-250 mln znalazło się 97 spółek firm, w tym 8, które osiągnęły przychody powyżej 200 milionów złotych, były to:

 • B&B Opakowania Sp. z o.o. (Małomice) – beczki, bębny kubły – 231,4 mln zł 
 • CK Complex Sp. z o.o. (Zielona Góra) – artykuły nietrwałe – 225,6 mln zł 
 • ZPU Jońca Sp. z o.o. (Międzyrzecz) – produkcja rur preizolowanych – 223,1 mln zł
 • Budnex Deweloper Sp. z o.o. (Gorzów Wielkopolski) – przedsiębiorstwa budowlane – 212,6 mln zł 
 • Ovopol Sp. z o.o. (Nowa Sól) – preparaty i artykuły spożywcze – 209,3 mln zł
 • Felgenhauer Steelworkds Sp. z o.o. SP.K. (Jasień) – windy i schody ruchome – 209,3 mln zł
 • MHS Serwis Mikulski Hydraulika Siłowa (Świebodzin) – przyczepy i naczepy do transportu – 204,5 mln zł
 • Kohl Group Polska Sp. z oo. Sp.K. (Słubice) – windy i schody ruchome – 201,8 mln zł 

 

W pierwszej trójce spółek o najwyższej dynamice ważonej wzrostu w 2022 roku były: 

 • Commercial Networks Service Tymczyszyn (Zielona Góra) – budownictwo – 63,7 mln zł, wzrost o 167,73% 
 • Ante Holz Polska Sp. z.o.o. (Kożuchów) – wyroby z drewna – 128,2 mln zł, wzrost o 157,82%
 • Kopalnia Węgla Brunatnego Sieniawa Sp. z o.o. – 66,1 mln zł, wzrost o 127,59% 

 

Najwięcej podmiotów znalazło się w grupie Firm-Diamentów, które uzyskały przychody w przedziale od 5 do 50 mln złotych – łącznie 202 podmioty. Kilka spółek osiągnęło przychody w górnym przedziale, tzn. powyżej 45 milionów złotych, w pierwszej trójce znalazły się: 

 • LIT Spedycja Polska Sp. z o. o. (Zielona Góra), transport samochodowy – 49,9 mln zł
 • AM OKNA Sp. z o.o.  Sp. J. (Gorzów Wielkopolski), wyroby z tworzyw sztucznych – 48,9 mln zł 
 • Przedsiębiorstwo Gastronomiczno-Handlowe BAROM (Gorzów Wielkopolski) – 48,3 mln zł 

 

W tej grupie zanotowano także największe dynamiki ważonej wzrostu wynoszące w 4 przypadkach nawet kilkaset procent, spółkami tymi w 2022 roku były: 

 • Elerond Sp. z o.o. (Droszków), prace elektryczne – 15,6 mln zł, wzrost o 803,74% 
 • Hertz Technologies Sp. z o.o. (Zielona Góra) oprogramowania komputerowe – 6,4 mln zł, wzrost o 490,23%
 • Converis Sp. z o.o. (Międzyrzecz) – wyroby z tworzyw sztucznych – 20,6 mln zł, wzrost o 327,31% 
 • Kemizo Sp. z o.o.  (Żary) – kamień ciosany i wyroby z kamienia – 5,9 mln zł, wzrost o 292,91% 

 

Dynamika wzrostu firm w każdej z grup w podziale na wielkość przychodów jest porównywana także w rankingu krajowym. Jako pierwsze w województwie lubuskim poniższe spółki na liście ogólnokrajowej zajęły następujące miejsca: 18 – Apexim (powyżej 250 mln zł), 62 – Commercial Networks Service Tymczyszyn (od 50 do 250 mln zł) oraz 20 – Elerond (od 5 do 50 mln zł). 

Najwięcej Firm-Diamentów zlokalizowanych było w Zielonej Górze i powiecie ziemskim – 104 podmioty oraz Gorzowie Wielkopolskim – 84 podmioty. Lubuski lider zajął 22 lokatę w Polsce, a Gorzów Wielkopolski 28 miejsce. 

Na uwagę zwraca wysokie 3 miejsce powiatu świebodzińskiego z liczbą 33 Diamentów. Ze względu na liczbę ludności (55,8 tys.) powiat świebodziński zajmował w 2022 roku 278  miejsce w Polsce. Liczba 33 Diamentów z powiatu świebodzińskiego dała mu 93 miejsce ex-aequo z większymi od niego powiatami: legionowskim, otwockim, kędzierzyńsko-kozielskim oraz wałbrzyskim i suwalskim, które to miasta były w przeszłości wojewódzkimi. Powiat świebodziński wyprzedza w ilości Diamentów Forbesa takie byłe miasta wojewódzkie jak Chełm, Ostrołęka, Przemyśl, Skierniewice i Tarnobrzeg. 

*** „Diamenty Forbes” to doroczny ranking przedsiębiorstw, które w ostatnich latach najskuteczniej zwiększyły swoją wartość. Firmy z grona „Diamentów Forbesa” podzielone zostały na 16 województw, a w ramach każdego z nich na kolejne trzy kategorie – według poziomu przychodów: 5-50 mln złotych, 50-250 mln złotych, powyżej 250 mln złotych.

Ostateczne wyniki rankingu w 2024 r. zostały opracowane na podstawie szwajcarskiej metody wyceny wartości przedsiębiorstw, są to m.in.: wyniki finansowe za lata 2018 – 2022, wartość majątku, historia płatnicza, wiarygodność płatnicza czy brak negatywnych zdarzeń prawnych.

www.forbes.pl/diamenty/2024/artykuly/diamenty-forbesa-2024-wojewodztwo-lubuskie-miedzynarodowa-wspolpraca/9t444zk

 

Wizytówki lubuskich spółek: 

 

23.01.2024

 • Moc jest w lubuskim 
  Już 1/5 całkowitej produkcji energii elektrycznej w Polsce pochodzi ze źródeł odnawialnych. Ponad 37 proc. mocy zainstalowanej w krajowym miksie energetycznym stanowią OZE, z czego większość zapewnia fotowoltaika. Na koniec sierpnia 2023 roku 15 GW dostarczyła właśnie energia ze słońca. Polska wyprzedza pod tym względem także wiele państw Unii Europejskiej. Jak wynika z raportu IEO 2, w ubiegłym roku mogliśmy pochwalić się jednym z największych przyrostów mocy zainstalowanej, ustępując jedynie Niemcom, a wyprzedzając m.in. charakteryzujące się przecież dużym nasłonecznieniem – Włochy czy Hiszpanię. Według Instytutu Energetyki Odnawialnej w podziale na regiony to Wielkopolska zdecydowanie wyprzedza pozostałe, zapewniając moc na poziomie 540 MW; za nią jest Pomorze z wynikiem 326 MW. Trzecie 3 miejsce zajęło województwo lubuskie w z wynikiem – 324,85 MW. Najsłabszy wynik prezentują Śląsk – 47,8 MW i Małopolska – zaledwie 30,18 MW.
  https://swiatoze.pl/gdzie-w-polsce-fotowoltaika-ma-najwiekszy-potencjal

22.01.2024 

 • W Biuletynie UP RP nr 4/2024 opublikowano zgłoszony 15.07.2022 roku wynalazek pt.: „Sposób przyśpieszenia produkcji biogazu z biomasy zwłaszcza pochodzenia rolniczego w bioreaktorze”. Instytucjami zgłaszającymi były Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie oraz Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim.
  https://uprp.gov.pl/pl/publikacje/biuletyn-i-wiadomosci-uprp

 

22.01.2024 

 • Czy będzie nowa kładka nad Bobrem? 
  Trwają intensywne prace w związku z pomysłem budowy kładki pieszo-rowerowej, która połączy szprotawskie wsie: Nową Kopernię i Dziećmiarowice. Nowa przeprawa ułatwi dostęp do ścieżki rowerowej przy DK12 i tras rowerowych we wschodniej części Borów Dolnośląskich, w tym do Rezerwatu Buczyna Szprotawska, Przemkowskiego Parku Krajobrazowego i Rezerwatu Stawy Przemkowskie. W Internecie pojawiły się już pierwsze przykładowe wizualizacje. Na etapie realizacji zastosowane będą przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych:
  https://zagan.naszemiasto.pl/w-szprotawie-powstanie-nowa-kladka-ktora-polaczy-dwie-wsie/ar/c3-9591045

 

 • Innowacyjność lubuskich przedsiębiorstw 2020- 2022
  W omawianym okresie wprowadzenie innowacji wykazało 30,1% przedsiębiorstw przemysłowych oraz 10,6% przedsiębiorstw usługowych. Było to odpowiednio o 11,0 p. proc. i 2,5 p. proc. więcej niż w latach 2019-2021.
  Nakłady poniesione w 2022 r. na działalność innowacyjną w przedsiębiorstwach przemysłowych wyniosły 324,3 mln zł (tj. o 9,8% mniej niż rok wcześniej), a w usługowych – 48,7 mln zł (tj. o 69,5% więcej). W 2022 r. udział przychodów ze sprzedaży produktów nowych lub ulepszonych, wprowadzonych na rynek w latach 2020-2022 w przedsiębiorstwach przemysłowych wyniósł 13,1%, a w usługowych – 0,9%.
  Wśród przedsiębiorstw przemysłowych biorących udział w badaniu, największy odsetek jednostek, które wprowadziły innowacje (ogółem, produktowe i w procesach biznesowych) są następujące branże, produkcja: maszyn i urządzeń – 95,7%, produktowe 41,3%, procesy biznesowe 63,0%, papieru i wyrobów z papieru – 70,8%, produktowe 37,5%, procesy biznesowe 54,2%, komputerów, wyr. elektronicznych i optycznych – 59,1%, 18,2%, 54,5%.
  https://zielonagora.stat.gov.pl/opracowania-biezace/opracowania-sygnalne/nauka-i-technika/dzialalnosc-innowacyjna-przedsiebiorstw-w-wojewodztwie-lubuskim-w-latach-2020-2022,1,2.html

18.01.2024 

17.01.2024 

 • Seco/Warwick dla branży motoryzacyjnej w 2023 roku – podsumowanie
  W zeszłym roku samochody elektryczne stanowiły 1/4 wszystkich samochodów osobowych sprzedanych w Chinach. Piece marki Seco/Warwick świetnie sprzedawały się producentom tej branży, w tym przeznaczone do: produkcji chłodnic baterii pojazdów elektrycznych na rynku azjatyckim do lutowania wymienników ciepła, pozwalające na produkcje chłodnic samochodów osobowych, dostawczych, maszyn rolniczych czy agregatów prądotwórczych dla czołowych koncernów motoryzacyjnych, nawęglania i hartowania kół zębatych do silników i przekładni wyczynowych samochodów sportowych F1, czyli dla producentów części dla Formuły 1.
  https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/seco-warwick-dla-branzy-motoryzacyjnej-w-2023-roku

 

 

 • Meble zgodne z ekologicznym trendem – inspiracje nowosolskiej spółki MELACO
  Zmiany w ustawodawstwie unijnym mające na celu zrównoważoną produkcję i ograniczanie emisji CO2, stanowią ważny impuls dla firm meblarskich do wdrażania proekologicznych rozwiązań. Wymogom tym jest w stanie sprostać MELACO producent elementów meblowych i elementów wyposażenia wnętrz, wprowadza nowe produkty i rozwiązania:
  innowacyjne folie typu R-PET są przykładem wykorzystania surowców pochodzących z recyklingu, fronty FLORA pokryte są folią wykonaną z naturalnych składników – soli i etylenu z surowego oleju sosnowego, wprowadzenie na elementach meblowych struktur nawiązujących do tych naturalnych, występujących w przyrodzie: z motywem naturalnego drewna i kamienia (np. betonu i marmuru), innowacyjny laminat PET z drobinkami brokatu, która jest dostępna w sześciu kolorach, od Shell White po Perl Bronze.
  www.melaco.com.pl/meble-zgodne-z-ekologicznym-trendem-poznaj-nasze-inspiracje
  www.melaco.com.pl/melaco-w-2023-nasze-najciekawsze-realizacje

 

13.01.2024 

Polscy producenci elektroniki – raport tek.info.pl 

 • „Raport Polskie Firmy OEM/ODM” *** przygotowany przez portal tek.info.pl analizuje rynek firm elektronicznych z większościowym udziałem kapitału polskiego, które produkują lub projektują swoje produkty w Polsce. Wg „Raportu …”  udział obrotów w 2022 roku firm OEM z województwa lubuskiego w obrotach sektora stanowił 6,4%. Miejsca lubuskich spółek w TOP 100 polskie OEM (wg przychodów w 2022 roku): 7. Ekoenergetyka Polska – 377,90 mln zł15. LUG S.A. – 239,06 mln zł24. Relpol S.A. – 150,98 mln zł49. Hertz Systems Sp. z o.o. – 53,78 mln zł 
  P.S. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Grupa Apator (1,08 mld zł przychodu), a w skład Grupy wchodzi zielonogórski Apator Rector. *** Firmy OEM/ODM – te które sprzedają produkty oparte na technologiach elektronicznych bezpośrednim odbiorcom, niezależnie od tego, czy projektują i produkują je samodzielnie, czy też korzystają z usług zewnętrznych firm.
  www.linkedin.com/posts/tek-info-pl_raport-polskie-oem-activity-7129779550900604928-jTmb/
  https://polskiprzemysl.com.pl/przemysl-elektromaszynowy/producenci-elektroniki-w-polsce/
 • Brody żarskie są ponownie miastem 2.01.2024 roku w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim w Gorzowie wręczony został akt nadania statusu miasta miejscowości Brody (w powiecie żarskim), które były miastem do 1945 roku. Obecnie będzie to 44 miasto w województwie lubuskim. Gmina jest już nie wiejska, a miejsko-wiejska. Bogactwo lasów, obfitość runa leśnego oraz rozwój gospodarki rolnej stanowią doskonałe warunki do powstania i rozwoju np. branży przetwórstwa rolno – spożywczego, handlu i usług.  Gmina tereny inwestycyjne określiła w planie zagospodarowania przestrzennego, nie posiadają one stosownej infrastruktury (w tym drogowej, brak doprowadzenia energii elektrycznej i wody). Na terenie gminy jest zarejestrowanych ok. 300 podmiotów gospodarczych. Dominują usługi związane z rzemiosłem artystycznym (zakłady kowalstwa artystycznego i stolarskie), wyróżniają się również usługi  florystyczne, funkcjonuje ponadto 11 gospodarstw agroturystycznych, atrakcją jest Pałac w Brodach. W mieście oraz gminie Brody produkcję prowadzą: Firma D.S.P.R Uprawa Grzybów Jadalnych Waldemar Ochryniuk (Brożek), TerraGroup – siedziba w Zielonej Górze, w gminie Brody, prowadzone są produkcja i dystrybucja innowacyjnych narzędzi do kształtowania przestrzeni miejskich (www.terra-pl.eu), F.H.P.U. TOPTECH Grzegorz Józwak – zakład produkujący lekkie konstrukcje metalowe (siedziba w Gubinie (www.toptech-pl.eu).
  https://gazetalubuska.pl/brody-maja-papiery-na-miasto-sa-nim-od-1-stycznia/ar/c3-18230195
  https://brody.pl

 

12.01.2024 

 • Nowe zestawy do przewozu ciężkiej techniki wojskowej dostarczone. Pod koniec 2023 roku został zrealizowany pierwszy etap dostawy zestawów do przewozu ciężkiej techniki wojskowej, w tym czołgów podstawowych o masie powyżej 60 ton. W skład zestawu wchodzi ciągnik siodłowy Mercedes Benz Zetros 3348 AS 6×6 oraz naczepa niskopodwoziowa Dobrowolski DOB70W. Dostawy są realizowane na podstawie umowy pomiędzy Agencją Uzbrojenia a konsorcjum firm, z których wschowski  Dobrowolski Sp. z o.o. jest liderem. Konsorcjum dostarczy 31 zestawów w ramach zamówienia gwarantowanego, a kolejnych 78 zostało przewidzianych prawem opcji. Wartość zamówienia gwarantowanego wynosi 115,9 mln zł brutto, a cena dostaw w ramach prawa opcji wynosi 271,6 mln zł brutto.
  https://defence24.pl/przemysl/nowe-zestawy-transportowe-dostarczone-przewioza-polskie-czolgi-analiza

11.01.2024

 • Grupa SECO/WARWICK liderem branży obróbki cieplnej metali
  W 2023: wzrost produkcji o 15 % w porównaniu do 2022 r. o 60% zwiększone moce produkcyjne dzięki inwestycjom, a zatrudnienie w Grupie wzrosło o ponad 6%. Obecnie Grupa dysponuje halami i przestrzenią produkcyjną o powierzchni 39 tys. m², w Europie, Azji oraz USA. Z ciekawostek z produkcji – jedna z komór pieca próżniowego wyprodukowana dla przedstawiciela przemysłu nuklearnego mierzyła 32 metry. Urządzenie jest wykorzystywane do obróbki cieplnej rur nierdzewnych. Inny piec wyprodukowany do oczyszczania grafitów 5G pozwalał na osiągnięcie rekordowej temperatury 2 400°C.
  https://polskiprzemysl.com.pl/wiadomosci/piec-do-obrobki-cieplnej-metali/

4.01.2024 

 • Cinkciarz.pl najlepiej na świecie prognozował kursy walut w 2023 roku
  Jak wynika z rankingu opublikowanego przez agencję Bloomberg zielonogórska Spółka Cinkciarz.pl najskuteczniej na świecie prognozowała kurs złotego w relacji do euro i dolara. Ponadto najlepiej prognozowała kursy korony czeskiej, węgierskiego forinta czy leja rumuńskiego. Polski fintech zdobył w IV kw. 2023 roku łącznie 14 miejsc na podium, w tym aż 9 zwycięskich.
  https://bank.pl/cinkciarz-pl-najlepiej-na-swiecie-prognozowal-kursy-walut-regionu-emea-w-2023-roku/
 • Inwestycja MINTH Group z rządowym grantem
  Inwestycja w Wiechlicach prowadzona przez grupę MINTH otrzyma od Ministra Rozwoju do 2027 roku pomoc w postaci dotacji celowej w wysokości 18,83 mln zł. W zamian przedsiębiorca zobowiązał się m.in. do: utworzenia co najmniej 250 nowych miejsc pracy do 2026 roku, poniesienia najpóźniej do 2027 r., kosztów Inwestycji w wysokości co najmniej 416,45 mln zł, przeszkolenia co najmniej 125 pracowników.
  https://automotivesuppliers.pl/pl/polska/inwestycja-minth-group-z-rzadowym-grantem

Lubuskie wynalazki 

 • W styczniowych Biuletynach Urzędu Patentowego RP opublikowano zgłoszone wynalazki.
  Z terenu województwa lubuskiego w numerze 1/2024 wpisano 6 zgłoszonych wynalazków: Obuwie z wymiennymi obcasami, zwłaszcza damskie wynalazek Piotra Kachela (Nowe Drzewce) zgłoszone 29.06.2022
 • Podłokietnik do gier, zwłaszcza samochodowych oraz zestawy podłokietników do gier to dwa wynalazki pracowników w Uniwersytetu Zielonogórskiego zgłoszone 5.07.2023
 • Sposób przetwarzania zmieszanych, niezidentyfikowanych i zabrudzonych odpadów polimerowych oraz układ przetwarzania zmieszanych, zabrudzonych, niezidentyfikowanych i zabrudzonych odpadów polimerowych to wynalazek Spółek Bożeny Chmieliny i Jarosława Kondrata zgłoszone 30.06.2022
 • Pneumatyczne złącze przyczepy sulechowskiej spółki MB Pneumatyka to zgłoszenie z 29.06.2022
 • System ściany wentylowanej to wynalazek spółki Centrum Komina Hrehorecki Daniel zgłoszony  29.06.2022
  https://uprp.gov.pl/pl/publikacje/biuletyn-i-wiadomosci-uprp

 

2023

GRUDZIEŃ

30.12.2023

 • Nowe inwestycje w Wiechlicach i Szprotawie
  Dawne lotnisko wojskowe stanowiące obecnie lokalną strefę przemysłową ściąga kolejnych inwestorów, są to Minth Sanhua Auto Parts Poland Sp. z o.o. oraz Kingfa Sci. & Tech Co. Ltd.  Dodatkowo farmy fotowoltaiczne planują postawić Polenergia i jej spółki zależne.
  28.12.2023r., przedstawiciele gminy Szprotawa i Kingfa Sci. & Tech Co. Ltd podpisały umowę sprzedaży 14 hektarowej działki w Wiechlicach, na której w 2024 roku powstanie zakład produkcyjny o wartości co najmniej 260 mln złotych. Kingfa jest wiodącym na świecie dostawcą granulatu z biodegradowalnych, przyjaznych dla środowiska tworzyw sztucznych wykorzystywanego w branżach: AGD, motoryzacyjnej, elektronicznej i meblarskiej. Posiada 20 zakładów (zatrudniając ok. 10 tys. osób), a szprotawski będzie drugą lokalizacją firmy – po Wiesbaden – w Europie. Pracę znajdzie tam, początkowo 100, a docelowo 400 osób. Firma pod nazwą Kingfa Science & Technology Poland Sp. z o.o. została zarejestrowana z siedzibą we Wrocławiu.
  https://gazetalubuska.pl/kolejny-chinski-tygrys-wchodzi-do-szprotawy-zatrudni-400-osob/ar/c3-18195407
  https://szprotawa.pl/PL/1000/6400/KOLEJNY_AZJATYCKI_GIGANT_INWESTUJE_W_SZPROTAWIE/k/

28.12.2023

22.12.2023

20.12.2023

 • Relpol przesuwa termin zakończenia kluczowego projektu B+R
  Projekt żarskiej Spółki Relpol (realizowany w ramach POIR 2014-2020) pn. „Opracowanie Przemysłowych Przekaźników Bistabilnych oraz Przemysłowej Technologii Ich Produkcji” z planowanym ukończeniem do końca 2023 roku, ma nowy termin realizacji ustalony na 31marca 2024 roku. Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi 32 mln PLN, z czego dofinansowanie ze strony UE sięga 13 mln PLN.
  Przesunięcie spowodowane jest złożonością końcowych etapów jego realizacji – linią montażową. Wyzwania związane z tym segmentem obejmują skomplikowaną procedurę pakowania, dostawy oraz ponownego montażu na miejscu użytkowania.
  https://tek.info.pl/article/626

14.12.2023

 

LISTOPAD 

30.11.2023

 • Dworzec kolejowy w Świebodzinie już odrestaurowany
  Zabytkowy, z unikatową ceglaną elewacją z czerwonych i żółtych cegieł, ze spektakularnie prezentującym się holem, a do tego komfortowy, bezpieczny i dostępny – taki jest po przebudowie dworzec w Świebodzinie. Udostępniono podróżnym 28.11.2 2023 roku po 2 latach remontu. Koszt przebudowy dworca w Świebodzinie wyniósł 25,7 mln złotych.
  https://investmap.pl/zabytkowy-dworzec-kolejowy-w-swiebodzinie-otwarty-dla-pasazerow.a306539

28.11.2023

 • SILWANA – będzie nowy park handlowy w Gorzowie
  Rozpoczęto budowę, a III kwartale 2024 roku zaplanowano otwarcie Silwany – największego w lubuskiem parku handlowego, który pomieści prawie 40 sklepów. Niezwykłe będą elementy małej architektury, czyli m.in. ławki, stojaki na rowery czy kosze w Silwanie: zostaną wykonane z kompozytu pochodzącego w 100% z recyklingu w nowatorskiej technologii wykorzystującej surowce wtórne z odzieży. To absolutna nowość w Polsce. Ekologiczny materiał do złudzenia przypomina drewno, jest wytrzymały, odporny na warunki atmosferyczne, nie chłonie wody.
  https://investmap.pl/w-gorzowie-wielkopolskim-powstanie-silwana-najwiekszy-park-handlowy-w-miescie-wizualizacje.a306499

12.11.2023

8.11.2023

 • Stara elektrownia wodna będzie jak nowa!
  Funkcjonująca od 1905 roku Elektrownia Wodna Gubin o mocy 1,1 MW to jedna z najstarszych działających elektrowni przepływowych w Polsce. Wybudowana na stopniu wodnym piętrzącym wody Nysy Łużyckiej doczekała się 4 modernizacji w swej historii, obecna piąta ma na celu wymianę trzech hydrozespołów wraz z zapleczem technologicznym. Najstarsza z trzech wymienianych turbin zostanie niedługo jako zabytek wyeksponowana przed budynkiem elektrowni.
  https://swiatoze.pl/ponad-100-letnia-elektrownia-wodna-gubin-zostanie-zmodernizowana/

 

PAŹDZIERNIK 

30.10.2023

 • Stacja wysokiej mocy z Ekoenergetyki dla Solarisa
  Spółka Ekoenergetyka-Polska dostarczyła pierwszą w Polsce wielowyjściową stację ładowania o wysokiej mocy maksymalnej 600 kW i z funkcjonalnością V2G dla Solaris Charging Park w Bolechowie koło Poznania.  Park został opracowany w celu rozszerzenia linii produkcyjnej oraz zademon­strowania nowych rozwiązań w zakresie ładowania oraz testowania nowych technologii i funkcji podczas ładowania i rozładowywania produkowanych pojazdów elektrycznych: e-busów, autobusów wodorowych i trolejbusów.
  https://elektrosystemy.pl/?p=37286

12.10.2023

10.10.2023, 19:32 

6.10.2023

 • Świebodzińskie fotele z RECARO dla PLL LOT
  Polskie Linie Lotnicze LOT poinformowały o kompleksowej modernizacji kabin samolotów szerokokadłubowych typu Boeing 787-8 Dreamliner. Foteli do samolotów serii CL3810 (w LOT Economy Class) będą produkowane w fabryce RECARO w Świebodzinie. Współpraca PLL LOT z Recaro jest przewidziana na wiele lat.
  https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/dreamlinery-pll-lot-zyskaja-nowe-wnetrza

4.10.2023

 

WRZESIEŃ 

 

13.09.2023 

 • Nowe centrum logistyczne w Gorzowie ma już pierwszego najemcę
  Firma Sunrsie Medical wynajęła 9,2 tys. kw. powierzchni w powstającym centrum logistycznym w MLP Gorzów. Sunrise Medical jest światowym liderem w rozwoju, wzornictwie, produkcji i dystrybucji wózków manualnych, elektrycznych, skuterów siedzisk i systemów pozycjonowania. Nowy obiekt wg planów gotowy do użytkowania będzie w lutym 2024 roku.
  https://nowoczesny-przemysl.pl/sunrise-medical-najemca-w-mlp-gorzow/

12.09.2023 

 • Szyby przyszłości do pojazdów – prosto z Żar
  Mega trendy w przemyśle, w tym samochodowym wygenerowały ciekawe innowacje pozwalające na różnorodne wykorzystanie szyb pojazdów. W Saint-Gobain Sekurit Transport Division innowacje tworzone są w pięciu głównych obszarach: projekt wizualny (design), zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo, łączność GSM oraz komfort użytkownika. Ale co się za tym kryje – czy tylko zaspokojenie potrzeb klienta, czy innowacje przełomowe?
  https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/11387536/szyby-przyszlosci-w-drodze-do-lepszego-jutra-transportu.html

6.09.2023 

 

 

SIERPIEŃ 

23.08.2023

 • Powstała Spółka Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji
  PTK BRI – to najmłodszy z parków jest jednoosobową spółką powołaną 23 sierpnia 2023 roku. Fundamentem Spółki jest unijny projekt: Parku Technologii Kosmicznych, prowadzony przez samorząd województwa lubuskiego, Uniwersytet Zielonogórski, firmę Hertz oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.
  Misją  Spółki będzie zwiększenie poziomu innowacji w województwie lubuskim poprzez rozwój działalności kosmicznej i wysokotechnologicznej oraz koordynowanie polityki innowacji. PTK – B+R+I podejmie niezbędne działania żeby stać się globalnym graczem zakorzenionym lokalnie; uczestnikiem złożonych sieci globalnych; partnerem dla firm, organizacji – lokatorów; miejscem aktywności dla uczelni, biznesu, samorządu, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych. Spółka przyjęła formę parku technologicznego i przedsiębiorczości.
  https://lubuskie.pl/wiadomosci/21078/jakie-beda-zadania-spolki-park-technologii-kosmicznych
 • Royal Pack Tatar: w kierunku nowego segmentu rynkowego – produkcja z tektury litej.
  Rodzinna firma Royal Pack ze Słonego k. Zielonej Góry specjalizująca się w opakowaniach papierowych z tektury falistej planuje rozpoczęcie produkcji opakowań wykonanych z tektury litej. Aby to osiągnąć zakontraktowała pierwszą w Polsce płaską sztancę Koenig & Bauer Ipress 145 K PRO. Inwestycja ta pozwoli Spółce na wejście w nowy segment rynkowy.
  www.rynekpapierniczy.pl/artykul/drukarnia-royalpack-bedzie-produkowac-opakowania-z-tektury-litej-4046

 

 

LIPIEC 

16.07.2023

 

1.07.2023

 • MP LAB z Nowej Soli w nowej siedzibie. Gratulujemy!
  Zakończono pracę przy budowie hali usługowo-produkcyjnej i biurowca (łącznie 1,8 tys. m.kw. powierzchni) spółki MP LAB Prototypes, lidera branży robotyki w Polsce. Oddanie do użytku  nowego obiektu pozwoli spółce na poszerzenia prac w zakresie zrobotyzowanych rozwiązań dla przemysłu oraz na zwiększenia zatrudnienia.
  https://nowoczesny-przemysl.pl/mplab-prototypes-z-nowa-siedziba/

 

 

CZERWIEC

22.06.2023 

 • Justyna Patalas-Maliszewska profesorem belwederskim
  Dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna. Prof. J. Patalas-Maliszewska jest przewodniczącą Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Mechaniczna Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ), dyrektorem Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ (IIM UZ). Prowadzone przez nią badania, akcentujące występującą w procesie produkcyjnym synergię czynnika ludzkiego i potencjału technologicznego, wpisują się w założenia Przemysłu 4.0 poszukującego rozwiązań umożliwiających harmonijne połączenie pracy ludzi i urządzeń.
  https://zielonagora.naszemiasto.pl/uniwersytet-zielonogorski-ma-nowego-profesora-justyna/ar/c3-9368473

 

19.06.2023

 • Sieć TK Maxx otworzyła swoje centrum dystrybucyjne w Sulechowie.
  Drugie, po Wrocławiu, polskie centrum dystrybucyjne dystrybucyjne firmy TJX Europe (właściciela marki TK Maxx) oferuje pracę nawet 2 tysiącom osób. Lubuski obiekt to największa tego typu inwestycja firmy w Europie o powierzchni 61 tys. m2. Odzież i AGD z Sulechowa będą transportowane do ponad 250 sklepów TK Maxx w Polsce, Holandii oraz Austrii i Niemczech.
  https://zielonagora.naszemiasto.pl/dzis-w-sulechowie-otwarto-najwieksze-centrum-dystrybucyjne/ar/c3-9364075  

15.06.2023

 

MAJ 

25.05.2023

4.05.2023

KWIECIEŃ 

25.04.2023

7.04.2023

3.04.2023

 

MARZEC 

17.03.2023

 • Uniwersytet Zielonogórski oceniony.
  Zakończono ocenę działalności naukowej na polskich uczelniach za lata 2017-2021. Uniwersytet Zielonogórski oferujący kształcenie w 23 dyscyplinach naukowych otrzymał 10 kategorii A i 13 kategorii B plus, co oznacza pełnię praw akademickich, czyli prawo do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego.  Na świecie uczelnia została sklasyfikowana na 801. miejscu, natomiast w Europie na 318. pozycji.
  https://gazetalubuska.pl/uniwersytet-zielonogorski-oceniony-zobacz-jak-wypadaja-poszczegolne-dziedziny-nauki/ar/c5-17377981
 • Światowy lider produkcji komponentów do systemów chłodniczych, klimatyzacyjnych i grzewczych inwestuje w Wiechlicach.
  Kolejna zagraniczna firma lokuje swoją inwestycję w województwie lubuskim. Inwestorem jest globalny koncern SANHUA Holding Group Co., Ltd, który w oddziale w Wiechlicach pod Szprotawą będzie produkować będzie systemy chłodzące do samochodowych baterii elektrycznych, montowanych na płytach podłogowych wytwarzanych przez grupę Minth w Szprotawie.
  https://investmap.pl/swiatowy-gigant-zainwestuje-pod-szprotawa-w-wojewodztwie-lubuskim.a303460

16.03.2023

 

LUTY

19.02.2023

 

14.02.2023

 

7.02.2023

 

STYCZEŃ

31.01.2023

 • Grupa SECO/WARWICK osiąga coraz wyższe zyski
  Seco Warwick to grupa spółek dostarczająca rozwiązania do obróbki cieplnej metali odnotowała w 2022 roku bardzo dobry wynik finansowy – przychody ze sprzedaży wyniosły 448,87 mln zł gdy w 2021 roku 335,09 mln zł. Na świetne wyniki Grupy miało wpływ m.in. rozszerzenie działalności produkcyjnej w Chinach, dynamiczny rozwój rynku amerykańskiego oraz zwiększenie dla branży elektromobilności.
  https://polskiprzemysl.com.pl/wiadomosci/grupa-secowarwick-podwaja-zyski-w-2022-roku/

19.01.2023

3.01.2023

 

 

 

2022

15.12.2022

Teleskop UZ pojechał do Chile śledzić… kosmiczne śmieci

Dzięki nowoczesnemu teleskopowi naukowcy i studenci mogą w Zielonej Górze obserwować niebo nad Chile. Nowa aparatura służy także  do obserwacji i wyznaczania orbit śmieci kosmicznych zagrażających pracującym tam satelitom oraz statkom kosmicznym.

https://gazetalubuska.pl/teleskop-uz-pojechal-do-chile-sledzic-kosmiczne-smieci/ar/c5-17131477

 

14.12.2022

W pobliżu miejscowości Stok k. Łagowa powstanie terminal przeładunkowy tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku.

Na 60 hektarach znajdzie się duża baza przeładunkowa – towary z pociągów trafią do samochodów ciężarowych, a stamtąd będą rozwożone do docelowych miejsc. W skład terminala intermodalnego. Będą także hale magazynowe, budynek biurowy oraz hotel z wyznaczoną częścią dla kierowców samochodów ciężarowych.

https://gazetalubuska.pl/ogromna-inwestycja-w-lubuskiem-polaczy-europe-z-chinami-w-poblizu-miejscowosci-stok-powstanie-terminal-przeladunkowy/ar/c3-17125981

 

1.12.2022

Największe firmy elektroniczne w Polsce 2022

W roku 2021 produkcja elektroniczna w Polsce przyśpieszyła w niezwykłym wręcz tempie, a wartość całej branży portal tek.info.pl oszacował na 63,4 mld PLN. W tej grupie jest kilka wiodących firm z kapitałem obcym prowadzących swoją produkcję w województwie lubuskim. Spółki te zanotowały imponujące wzrosty sprzedaży produktów – ponad 40%, są to:

2 miejsce TPV Displays (przychody: 2018 – 3,775 mld zł; 2021 – 5,276 mld zł)

30 miejsce Lumel SA (przychody: 2018 – 39,4 mln zł; 2021 – 51,9 mln zł)

https://tek.info.pl/article/2310/najwieksze_firmy_elektroniczne_w_polsce_2022/0

https://tek.info.pl/article/2310/2/najwieksze_firmy_elektroniczne_w_polsce_2022/0

 

23.11.2022

Alumetal będzie dostawcą Tesli

Spółka Alumetal (posiadająca oddział w Nowej Soli) podpisała umowę na dostawę aluminiowych stopów odlewniczych dla Tesla Manufacturing Brandenburg.

www.bankier.pl/wiadomosc/Grupa-Alumetal-ma-umowe-z-Tesla-Manufacturing-Brandenburg-8444598.html

https://forsal.pl/biznes/aktualnosci/artykuly/8594573,spolka-alumetalu-ma-umowe-ramowa-z-tesla-na-dostawe-aluminiowych-stopow-odlewniczych.html

 

22.11.2022

Sektor produkcji wiązek w Polsce 2021

tek.info.pl prezentuje kolejny raport nt. obrotu firm branży produkcji wiązek. Na pierwszym miejscu w Polsce jest gorzowska spółka SE Bordnetze, która przekracza rokrocznie pułap 1 miliarda złotych (przychody: 2018 – 1,126 mld zł, 2021 1,175 mld zł). Z kolei wśród nieobecnych (w 2021 roku) znalazła się sulęcińska spółka Molex – wartość przychodu w 2020 roku 223,1 mln złotych.

https://tek.info.pl/article/2278/3/raport_sektor_produkcji_wiazek_w_polsce_2022/0

 

21.11.2022

Elektrociepłownia Zielona Góra i Enea Operator wspólnie wzmacniają bezpieczeństwo energetyczne Zielonej Góry

Elektrociepłownia Zielona Góra podpisała list intencyjny z Miastem Zielona Góra i spółką Enea Operator, dotyczący współpracy w celu zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego regionu. Dzięki inicjatywie aglomeracja zielonogórska będzie bardziej bezpieczna energetycznie podczas występowania ewentualnych anomalii pogodowych czy orkanów. Porozumienie jest bardzo ważne również ze względu na dynamicznie rozwijający się elektryczny transport miejski, który jest szczególnie narażony na niedogodności w przypadku dłuższych przerw w dostawach energii elektrycznej.

https://nowa-energia.com.pl/2022/11/21/elektrocieplownia-zielona-gora-i-enea-operator-wspolnie-wzmacniaja-bezpieczenstwo-energetyczne-zielonej-gory

 

18.11.2022

Elektrociepłownia Zielona Góra ma nową turbinę gazową i większą moc

Elektrociepłownia Zielona Góra zakończyła wymianę istniejącej turbiny gazowej na nową. Inwestycja pozwoli podnieść sprawność wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej oraz zwiększyć regulacyjność bloku gazowo-parowego. Znacznie spadnie emisja zanieczyszczeń.

https://zielonagora.naszemiasto.pl/elektrocieplownia-zielona-gora-ma-nowa-turbine-gazowa-i/ar/c3-9094159

 

17.11.2022

Nagroda Gospodarcza Prezydenta RP trafia do Ekoenergetyki w kategorii MŚP   

Firmy lubuskie z kolejnymi sukcesami. W pierwszej trójce nominowanych w kategorii Badania + Rozwój znalazła się spółka Advanced Graphene Products (AGP), z kolei Ekoenergetyka Polska SA została laureatem Nagrody w kategorii Lider MŚP.

www.money.pl/gospodarka/poznalismy-laureatow-xx-edycji-nagrody-gospodarczej-prezydenta-rp-6835071833320128a.html

www.prezydent.pl/aktualnosci/inicjatywy/nagroda-gospodarcza/aktualnosci/gala-xx-edycji-nagrody-gospodarczej-prezydenta-rp,61288

 

Pierwsza ultraszybka stacja ładowania elektryków od Ekoenergetyka-Polska

Ekoenergetyka-Polska wyprodukowała i dostarczyła stację AXON EASY o mocy 175 kW, ładującą samochody elektryczne w czasie 20 minut. Kierowcy mogą z niej korzystać na PKN ORLEN  przy autostradzie A1, na MOP Machnacz Południe.

https://tek.info.pl/article/2273/pierwsza_ultraszybka_stacja_ladowania_elektrykow_od_ekoenergetyka_polska/0

 

15.11.2022

Grzymkowski buduje sportowe Zalando

Twórca eObuwia ekspresowo rozwija w Europie Sportano – multibrandowy e-sklep z odzieżą i sprzętem. Liczy, że będzie mu sprzyjać… wyjątkowo trudna sytuacja na rynku.

www.pb.pl/grzymkowski-buduje-sportowe-zalando-1169475

 

14.11.2022

Największe firmy polskie OEM – poczekalnia

Poza pierwszą setką firm OEM portal tek.info.pl prezentuje listę firm z poczekalni, czyli z drugiej setki. Znalazła się tam

na miejscu 106 spółka Hertz Systems (przychody: 2020 – 8,474 mln zł, 2021 11,209 mln zł).

https://tek.info.pl/article/2258/najwieksze_polskie_firmy_oem_poczekalnia

 

7.11.2022

TOP100 polskich OEM 2022

Portal tek.info.pl zaprezentował listę 100 polskich firm uznanych za OEM, czyli Original Equipment Manufacturer, w dosłownym tłumaczeniu producent oryginalnego wyposażenia. W praktyce oznacza to, że produkt, oprogramowanie czy urządzenie jest sprzedawane przez inną firmę. Producent OEM wytwarza systemy lub komponenty używane w produkcie końcowym innej firmy. Na liście znalazły się następujące lubuskie spółki z kapitałem krajowym:

11 miejsce LUG S.A. (przychody: 2018 – 170,8 mln zł, 2021 – 203,9 mln zł)

15 miejsce Ekoenergetyka-Polska S.A. (przychody: 2018 – 37,5 mln zł, 2021 – 165,0 mln zł)

20 miejsca Relpol SA (przychody: 2018 – 135,8 mln zł, 2021 133,6 mln zł)

P.S.

Apator S.A., który zajął 1 miejsce ma swoją filię również w Zielonej Górze.

https://tek.info.pl/article/2231/3/top100_polskich_oem_2022/23

 

8.11.2022

Arctic Paper – stabilny poziom wyników finansowych

Grupa Arctic Paper zaprezentowała wyniki finansowe za III kwartał 2022 roku. Grupa osiągnęła przychody na historycznie najwyższym poziomie i dobre wyniki zarówno w segmencie celulozy, jak i papieru oraz rekordowo silny bilans – wskaźnik dług netto / EBITDA wyniósł -0,22. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w III kwartale 2022 roku wzrosły do 1 402,1 mln PLN (300 mln EUR).

www.rynekpapierniczy.pl/artykul/silna-sprzedaz-i-wysoka-rentownosc-arctic-paper-w-3-kwartale-2022-3667

 

6.11.2022

LUG: Wymiana oświetlenia miejskiego a oszczędności:

Samorządy dzięki wymianie oświetlenia mogą liczyć na spadek zużycia energii o około 70 proc. Taka inwestycja, przy obecnych cenach prądu, zwraca się mniej więcej w dwa lata — przekonuje Mariusz Ejsmont, wiceprezes producenta opraw oświetleniowych LUG.

https://businessinsider.com.pl/biznes/wiceprezes-lug-wylaczanie-latarni-przez-samorzady-to-blad-sa-inne-sposoby-na-wysokie/bnp69v8

 

27.10.2022

Inżynier lotnictwa na UZ przyciągnął młodych z wielu miast. Były szybowce, balony, drony! Zobacz!

Młodzież z całego regionu, ale i Bolesławca, Głogowa czy Wolsztyna opanowała w czwartek Uniwersytet Zielonogórski. Stało się to za sprawą dnia promocyjnego nowego kierunku studiów – inżynierii lotniczej. Oj, działo się, działo… .

https://zielonagora.naszemiasto.pl/zielona-gora-inzynier-lotnictwa-na-uz-przyciagnal-mlodych-z/ar/c3-9062359

 

19.10.2022

Rekordowy rok dla ARCTIC PAPER:

Arctic Paper nie dostrzega oznak recesji w segmencie papieru oraz celulozy i zapowiada rekordowe wyniki grupy w 2022 roku – poinformował PAP Biznes w wywiadzie prezes spółki Michał Jarczyński.

www.bankier.pl/wiadomosc/Arctic-Paper-nie-dostrzega-oznak-recesji-i-zapowiada-rekordowe-wyniki-grupy-w-2022-roku-wywiad-8425486.html

 

CCC i eobuwie.pl – nowy koncept

CCC uruchamia nowy koncept zakupowy. W wybranych sklepach pojawią się interaktywne strefy eobuwie.pl, w których klienci będą mieli dostęp do usług dostępnych do tej pory w internecie.

www.wnp.pl/przemysl-odziezowy/nowosc-w-sklepach-ccc-pomoze-eobuwie-pl,635500.html

 

Ciech Vitrosilicon wybuduje nowy magazyn w Żarach

Spółka Ciech Vitrosilicon, zajmująca się produkcją krzemianów sodu, planuje budowę nowego magazynu w Żarach – obiekt powstanie w 2023 roku.

www.bankier.pl/wiadomosc/Ciech-Vitrosilicon-wybuduje-nowy-magazyn-w-Zarach-8425453.html

 

18.10.2022

Seco Warwick ze swoimi produktami w Chinach:

Austriacki Andritz – globalny producent kompletnych linii do produkcji i obróbki taśm walcowanych na zimno zamówił pionowy piec próżniowy od Seco/Warwick. Pierwszy piec próżniowy w całości wyprodukowany w zakładach w Tianjin Grupy Seco/Warwick.

https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/chinski-oddzial-seco-warwick-dostarczy-rozwiazanie-grupie-andritz

 

13.10.2022

eObuwie wchodzi w start-upy

Marcin Grzymkowski ma pełne ręce roboty — także jako inwestor. Ma już w portfelu kilka spółek (Modivo, Sportnano, NoskiNoski pl), a może być ich więcej. Poświęci im sporo pieniędzy i równie cenny czas.

www.pb.pl/tworca-eobuwia-wchodzi-w-start-upy-1166593

**

https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/eobuwiepl-jak-sklep-zostal-mistrzem-transgranicznego-e-commerce/psn0mfv

**

https://bieganie.pl/newsy/kolorowy-trekking-i-hiking-z-eobuwie-pl/

 

13.10.2022

Nagrody Gospodarcze Marszałka Województwa Lubuskiego trafiły do najlepszych firm regionu.

W konkursie nagrodzono innowacyjne firmy w kategoriach mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa. Laureatami wg kategorii – zostali:

Mikroprzedsiębiorstwo:                PW Anmet Andrzej Adamcio (Szprotawa)

Małe przedsiębiorstwo:                NBTA Sp. z o.o. (Sulechów)

Średnie przedsiębiorstwo:            AM Okna Sp. z o.o. (Skwierzyna)

Duże przedsiębiorstwo: CIECH VITROSILICON SA (Iłowa)

Wręczono również 3 wyróżnienia:

Mecenas kultury:                             Inneko Sp. z o.o. (Gorzów Wlkp.)

Patron edukacji:                              Perceptus Sp. z o.o. (Zielona Góra)

Darczyńca Domu Dziecka:            Saint Gobain Oddział Sekurit Transport Division Żary Sp. z o.o.

https://lci-lubuskie.pl/2022/10/13/nagrody-gospodarcze-marszalka-wojewodztwa-lubuskiego-trafily-do-najlepszych-firm-regionu-galeria/

 

To może być wizytówka Nowej Soli. Ruszyła budowa siedziby firmy z branży robotyki

Przy ul. Inżynierskiej 8 w Nowej Soli wmurowano akt erekcyjny pod budowę siedziby firmy MPLAB PROTOTYPES. Firma MP MPLAB PROTOTYPES należy do branży robotyki w Polsce. Działa w Parku Technologicznym Interior. W nowej siedzibie będzie miejsce na tworzenie zrobotyzowanych stanowisk produkcyjnych, linii technologicznych i maszyn specjalnych. Będą tutaj pracować 22 osoby.

https://gazetalubuska.pl/to-moze-byc-wizytowka-nowej-soli-ruszyla-budowa-siedziby-firmy-z-branzy-robotyki/ar/c3-16954351

12.10.2022

Konin Żagański z nową magazynowo-logistyczną inwestycją

W kwietniu oficjalnie wmurowano kamień węgielny pod obiekt o powierzchni 150 tys. metrów kwadratowych. Będzie to jeden z największych hubów grupy Hermes w Europie, a zatrudnienie znajdzie tu około 1900 osób. Wartość inwestycji osiągnie 300 mln euro, otwarcie zaplanowano na koniec 2023 roku. Od października Hermes Fulfilment prowadzi rekrutację do pracy w centrum logisticzny. Poszukiwani są pracownicy magazynowi, ale także inżynierowie i specjaliści. Na początek 1.200 osób.

https://zary.naszemiasto.pl/praca-w-duzej-firmie-niedaleko-zar-na-poczatek-zatrudnia/ar/c10-8971529

https://zary.naszemiasto.pl/nowe-miejsca-pracy-niespelna-pol-godziny-drogi-od-zar/ar/c3-8795203

 

11.10.2022

Zarząd i Rada Nadzorcza spółki Advanced Graphene Products (AGP) zweryfikował dane finansowe za I i II kwartał 2022.

Spółka prowadzi prace B+R, których celem jest wypracowanie potencjalnych zastosowań produkowanych przez Spółkę form grafenu. Głównymi obszarami zastosowań, wytwarzanego przez AGP, grafenu płatkowego (GO – tlenek grafenu, rGO –zredukowany tlenek grafenu) są kompozyty węglowe, żywice epoksydowe, filamenty 3d, farby, powłoki antykorozyjne.

https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20221011/zarzad-i-rada-nadzorcza-spolki-advanced-graphene-products-zweryfikowal-dane

 

6.10.2022

Kaskat Dairy zakończy budowę zakładu mieszanek mleka w proszku

Kaskat znany z eksportu swoich mlecznych produktów planuje budowę zakładu mieszanek mleka w proszku z dodatkami stymulującymi wzrosty bakterii jelitowych.

www.forummleczarskie.pl/aktualnosci/8969,kaskat-dairy-zakonczy-budowe-zakladu-mieszanek-mleka-w-proszku

 

22.09.2022

Nowy inwestor odmieni oblicze Szprotawy

Jeden ze 100 największych producentów części motoryzacyjnych – firma Minth Group utworzy w Szprotawie fabrykę produkującą części samochodowe dla Mercedesa, a w przyszłości również dla m.in. Porshe, BMW i Audi. Inwestycja warta 80 mln euro zapewni zatrudnienie 500 osobom.

www.paih.gov.pl/20220923/nowy_inwestor_odmieni_oblicze_szprotawy

https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,28929968,urzad-odslania-karty-na-dawnym-radzieckim-lotnisku-buduje-minth.html

 

8.09.2022

Dynamiczny rozwój Ergonode

Ergonode podsumowuje pierwsze dwa kwartały od czasu objęcia w nim udziałów przez Marcina Grzymkowskiego, założyciela eobuwie. Oprogramowaniu krakowskiego start-upu zaufali branżowi liderzy sprzedaży online. Na rok 2023 technologiczna spółka zapowiada rywalizację o klientów w USA.

https://omnichannelnews.pl/2022/09/08/zalozyciel-eobuwie-rozwija-start-up/

 

3.08.2022

MPLAB Złoty Partner Systemowy KUKA

MPLAB z Nowej Soli to oficjalny KUKA Gold System Partner, jeden z czterech partnerów i to nr 1 w Polsce! Globalny program Official System Partner zrzesza najlepszych integratorów i stawia im wysoko poprzeczkę.

www.automatyka.pl/wiadomosci-i-komunikaty/mplab-gold-official-system-partner-kuka-214218-10

 

25.07.2022

Nowe centrum logistyczne w Świebodzinie

W Świebodzinie, dla międzynarodowego inwestora i operatora nieruchomości EQT Exeter budowane jest nowe centrum logistyczne. Inwestycja składa się z trzech obiektów magazynowych: A, B i C o łącznej powierzchni 136 000 m², dostosowanych do indywidualnych wymagań różnych najemców.

https://swiebodzin.naszemiasto.pl/w-swiebodzinie-powstaje-centrum-logistyczne-ogromny-obiekt/ar/c3-8922973

 

DTP Zapewniamy firmom realne wsparcie w procesie transformacji cyfrowej

Nie da się uciec przed digitalizacją, co sprawia, że coraz więcej firm otwiera się na innowacyjność. Głównym wyzwaniem współczesnych przedsiębiorstw stał się transfer technologii cyfrowych do biznesu. Na Hannover Messe 2022 zielonogórska spółka DTP przedstawiła Digitalization COMPASS nową, autorską kompleksową usługą służącą do wielowymiarowej oceny poziomu cyfryzacji przedsiębiorstw.

www.bankier.pl/wiadomosc/Zapewniamy-firmom-realne-wsparcie-w-procesie-transformacji-cyfrowej-8380214.html

 

8.07.2022

Polska broń przyszłości trafiła na Ukrainę. Rosjanie w powietrzu mogą mieć problem

Ukraińcy dostali do rąk niezwykłą polską broń. Wygląda jak karabin z przyszłości i jest bezlitosna dla rosyjskich dronów. System antydronowy Hawk to dzieło zielonogórskiej spółki Hertz Systems, który obezwładnia maszyny przeciwnika, a jest tak skuteczny, że interesują się nim już armie innych krajów. Trafił nawet na drugą półkulę.

www.fakt.pl/polityka/polski-niszczyciel-dronow-walczy-na-ukrainie-rosjanie-maja-problem/30gtq37

 

7.07.2022

Nowa inwestycja w Krężołach

Niemiecka firma branży fashion, właściciel sklepu internetowego BestSecret zajmie blisko 90 tys. m2 w Panattoni Park Sulechów III z możliwością ekspansji o kolejne 42 tys. m2 Inwestycja będzie oddawana etapami od stycznia do czerwca 2023 roku. Sulechowska lokalizacja ma być najważniejszym centrum dystrybucyjnym firmy.

https://zielonagora.naszemiasto.pl/strefa-w-krezolach-juz-sie-buduje-zajmie-ja-niemiecki/ar/c3-8899915

https://gazetalubuska.pl/strefa-w-krezolach-juz-sie-buduje-wiadomo-kto-ja-zajmie/ar/c3-16478057

www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/bestsecret-wprowadzi-sie-do-panattoni-park-sulechow

 

30.06.2022

Ekoeneregtyka z umową na stworzenie systemu szybkiego ładowania autobusów elektrycznych w Paryżu.

Twórca Ekoenergetyki uważa, że zrobił to wbrew temu, co się dzieje w polskiej gospodarce. I że dopiero się rozpędza. Bo wierzy, że szanse w biznesie trzeba chwytać nie łyżeczką, lecz chochlą. A najlepiej dwiema.

www.forbes.pl/biznes/bartosz-kubik-tworca-ekoenergetyki-zdobyl-najwiekszy-na-swiecie-kontrakt-na-budowe/k039m9t

 

29.06.2022

Strzelecka Spółdzielnia Producentów Mleka (SSPM) obchodzi jubileusz 15-lecia działalności!

Początkowo liczyła 35 członków, który odstawiali wówczas łącznie ok. 10 tys. litrów mleka na dzień.

Obecnie liczba dostawców wzrosła do 530, a ilość skupowanego dziennie mleka – do 580 tys. litrów. Cysterny transportujące surowiec od członków spółdzielni pokonują łącznie 51 różnych tras. Łącznie skup prowadzony jest w obrębie 6 województw: lubuskiego, zachodnio-pomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, pomorskiego i dolnośląskiego, a średnia dzienna produkcja mleka od jednego dostawcy przekracza 1 tys. litrów białego surowca.

www.topagrar.pl/articles/aktualnosci-branzowe-bydlo/strzelecka-spoldzielnia-producentow-mleka-obchodzi-jubileusz-15-lecia-dzialalnosci/

 

10.06.2022

MB Pneumatyka wchodzi na rynek indyjski. Stawia na jakość i odczarowanie opinii

Sulechowska firma MB Pneumatyka znalazła sposób na problemy z łańcuchem dostaw. Rozbudowała produkcję w kraju i wchodzi ze spółką joint venture na rynek azjatycki, do Indii. Kontrakt ma zagwarantować MB Pneumatyka obsługę rynku indyjskiego, docelowo również wyjście na kolejne zagraniczne rynki i obniżenie kosztów produkcji złączy.

https://spidersweb.pl/bizblog/mb-pneumatyka-indie/

 

9.06.2022

Kolejne centrum logistyczne w Świebodzinie

W północnej części Świebodzina Exeter stawia nowoczesne centrum logistyczne. Kolejne magazyny spowodują, że w mieście powierzchnia magazynowo-produkcyjna sięgnie nawet pół miliona metrów kwadratowych.

https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,28525497,buduja-kolejne-magazyny-burmistrz-swiebodzina-wylicza-ile.html

 

Gin Lubuski z Torunia

Gin Lubuski, jeden ze sztandarowych produktów firmy Henkell Freixenet Polska i najpopularniejszy gin w Polsce, świętuje 35-lecie. Jego receptura jest niezmienna od 1987 roku – powstała w zielonogórskim Polmosie.

https://wiadomoscispozywcze.pl/artykuly/9564/gin-lubuski-ma-35nbsplat-marka-przygotowaa-niecodzienne-ekspozycje-foto/

 

6.06.2022

Conotoxia launches the branded Trading Universe

Conotoxia Ltd .enriches its offering as now traders and investors in Poland and across the EU have access to 5000+ instruments available from a Conotoxia single Smart Account. Conotoxia Ltd.’s new offer is one of the most extensive in Poland compared to the data published by TOP-9 brokerage houses supervised by the Polish Financial Supervision Authority (KNF).

https://ibsintelligence.com/ibsi-news/conotoxia-launches-the-branded-trading-universe/

 

1.06.2022r.

Impuls do innowacji

Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego (CPTT UZ) od ponad 20 lat wspiera procesy pobudzania innowacyjności, przedsiębiorczości i kreatywności w zielonogórskim środowisku akademickim. Zobacz czym się zajmują:

https://monitorrynkowy.pl/impuls-do-innowacji/

 

Seco/Warwick India ma 5 lat

Seco/Warwick w Indiach obchodzi piąte urodziny, choć aktywnie działa na tym rynku już od 2007 r. Przez pierwsze dziesięć lat obecności w tym regionie zrealizował dziesiątki zamówień, głównie rozwiązań z zakresu obróbki cieplnej aluminiów, CAB czy urządzeń próżniowych.

https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/seco-warwick-india-ma-5-lat

 

30.05.2022

Żarski Swiss Krono inwestuje w recykling drewna w Polsce

Nawet 100 tys. m3 drewna pochodzącego bezpośrednio z lasu będzie można zastąpić surowcem wtórnym po uruchomieniu w zakładzie Swiss Krono w Żarach nowoczesnego węzła recyklingu drewna. Trafi tam wstępnie oczyszczony, pozbawiony piasku czy gwoździ surowiec, z którego zostaną wyprodukowane nowe płyty budowlane, meblowe czy podłogowe.

www.drewno.pl/artykuly/12397,swiss-krono-inwestuje-w-recykling-drewna-w-polsce.html

 

26.05.2022

Ładowarki z Ekoenergetyki w Paryżu

Ekoenergetyka, producent stacji ładowania pojazdów elektrycznych z Zielonej Góry, podpisała kontrakt z francuskim RATP, największym przewoźnikiem w Paryżu. Zielonogórska firma dostarczy do stolicy Francji niemal 350 ładowarek dla autobusów.

https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,28503387,zielonogorska-firma-z-kontraktem-w-paryzu-na-172-mln-zl.html

 

24.05.2022

Powstaje Park Technologii Kosmicznych (PTK).

W zielonogórskim Nowym Kisielinie powstaje Park Technologii Kosmicznych warty ok. 70 mln zł. Podczas podpisania aktu erekcyjnego był tor w kształcie Saturna i gadający robot. W PTK znajdzie się kilkanaście laboratoriów m.in. elektroniki satelitarnej, zrobotyzowanych systemów i sztucznej inteligencji, kryptografii, medycyny kosmicznej i nawigacji satelitarnej. Największym wyzwaniem będzie budowa clean roomów – czystych pomieszczeń.

https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,28473666,powstaje-park-technologii-kosmicznych-podpis-tuska-na-akcie.html

19.05.2022

Wyprodukują miliard bułeczek do fast foodów. Gigant piekarniczy się rozbudował

Lantmännen Unibake zakończył kolejny etap rozbudowy swojej fabryki w Nowej Soli. Powiększono piekarnię, zainstalowano kolejną, trzecią linię do produkcji bułek do hamburgerów i hot dogów. I zamontowano linię, na której będzie pakowane pieczywo dla rynku detalicznego.

https://zielonagora.wyborcza.pl/zielonagora/7,35182,28460847,wyprodukuja-miliard-buleczek-do-fast-foodow-gigant-piekarniczy.html

 

10.05.2022

Highlander Partners ogłasza sprzedaż Rotometalu

Highlander Partners, L.P., wiodąca prywatna firma inwestycyjna (z siedzibą w Dallas w stanie Teksas), z biurami w Europie Środkowej, ogłosiła sprzedaż spółki ze swojego portfela, Rotometal, w ramach wykupu menedżerskiego prowadzonego przez Grzegorza Dołbniaka, obecnego dyrektora generalnego Rotometal. Spółka Rotometal z siedzibą w Świebodzinie jest zajmuje się projektowaniem i produkcją wyrobów dla branży drukarskiej i poligraficznej.

https://pap-mediaroom.pl/biznes-i-finanse/highlander-partners-oglasza-sprzedaz-rotometalu

 

25.04.2022

ADVANCED GRAPHENE PRODUCTS S.A.: Zawarcie kontraktu z Nanosphere Sp. z o.o.

Przedmiotem kontraktu jest wytworzenie i sprzedaż grafenu płatkowego do firmy Nanosphere, która jest producentem antykorozyjnej farby proszkowej dla branży automotive.

www.bankier.pl/wiadomosc/ADVANCED-GRAPHENE-PRODUCTS-S-A-Zawarcie-kontraktu-z-Nanosphere-Sp-z-o-o-8324347.html#hyxq68qa41

 

28.03.2022

MB Pneumatyka obchodzi 20-lecie obecności na rynku automotive

Dwie dekady ciężkiej pracy wyniosły popularność złączy z Sulechowa już nie tylko do Europy, w której firma zajmuje jedno z czterech czołowych miejsc wśród dostawców tych komponentów, ale także poza granice kontynentu.

https://samochody-specjalne.pl/2022/03/28/mb-pneumatyka-obchodzi-20-lecie-obecnosci-na-rynku-automotive/

https://truckfocus.pl/haldex/65467/mb-pneumatyka-swietuje-20-lecie-obecnosci-na-rynku

 

25.03.2022

Farma alg pod Świebodzinem

Projekt LUKON to koncepcja firmy Iteo, polegająca na połączeniu różnych metod produkcji biomasy z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, utworzenia potężnej farmy alg. Innowacyjność leżącej na blisko 13 ha farmy polega na samowystarczalności. Z alg, czyli glonów, uzyskiwana będzie biomasa do wytwarzania energii, a same rośliny karmić się będą wytwarzanymi w trakcie procesu półproduktami: dwutlenkiem węgla i oczyszczoną wodą pofermentacyjną z biogazowni.

https://swiebodzin.naszemiasto.pl/to-pierwsza-hodowla-w-tej-technologii-na-swiecie-wyjatkowa/ar/c3-8741891

 

22.02.2022

Cyberbezpieczeństwo to Percpetus

Zielonogórska spółka oferuje biznesowi i instytucjom publicznym kompleksowe usługi informatyczne z zakresu cyberbezpieczeństwa. Klientami spółki Perceptus są: urzędy centralne, koncerny energetyczne. Szeroka oferta obejmuje m.in. Centrum Usług Bezpieczeństwa, Mobilne Data Center, własne urządzenie do szyfrowania, deszyfrowania danych oraz generowania i przechowywania kluczy kryptograficznych.

www.pb.pl/perceptus-cyberbezpieczenstwo-w-rekach-profesjonalistow-1142037

 

10.02.2022

Arctic Paper i Rottneros wybudują w Kostrzynie fabrykę tacek do dań gotowych

W budowę fabryki tacek z formowanego włókna celulozowego na terenie zakładów Arctic Paper w Kostrzynie podmioty zainwestują – w formule joint venture 50/50 – 15 milionów euro.

www.rynekpapierniczy.pl/artykul/arctic-paper-i-rottneros-wybuduja-w-kostrzynie-fabryke-tacek-do-dan-gotowych-3319

 

28.01.2022

Świebodzińska spółka  MHS w rankingu sprzedaży przyczep i naczep w 2021 roku

Sektor naczep i przyczep branży TSL złapał oddech po walce z wieloma wyzwaniami roku 2020, które znacząco odbiły się na wynikach finansowych. Pomimo problemów z dostępnością surowców i komponentów czy zerwanych łańcuchów dostaw MHS zwiększył ilość sprzedanych naczep.

https://truckfocus.pl/nowosci/63507/ranking-sprzedazy-przyczep-i-naczep-w-2021-roku

 

18.01.2022

LUG zakończył inwestycję w Nowym Kisielinie

Inwestycja LUG w fabrykę w Nowym Kisielinie rozpoczęła się w styczniu 2021 r. Po upływie roku LUG rozpoczął użytkowanie nowej hali magazynowej oraz dobudowanej części budynku administracyjnego.   W wyniku realizacji projektu powierzchnia magazynowa została powiększona o ok. 3000 m2, natomiast przestrzeń biurowo-socjalna – o ok. 500 m2.

www.rynekelektryczny.pl/rozbudowa-fabryki-lug-w-nowym-kisielinie/

 

2021

23.12.2021

Krosno Odrzańskie – powstaną nowe hale magazynowe i produkcyjne

W 2022 roku na północnej strefie inwestycyjnej w Krośnie Odrzańskim, przy firmie Dirks mają zostać wybudowane nowe hale produkcyjne oraz magazynowe. Firma KONE wykupiła z gm. Krosno Odrzańskie 20 tys. m2 terenu pod nowe obiekty. Powoli zaczyna brakować miejsca dla inwestorów, ale gmina już pracuje nad powiększeniem zarówno północnej, jak i południowej strefy inwestycyjnej.

https://krosnoodrzanskie.naszemiasto.pl/krosno-odrzanskie-20-tys-mkw-na-nowe-hale-magazynowe-i/ar/c15-8606291

 

21.12.2021

eobuwie z Grupy CCC zmienia nazwę na Modivo – od lutego 2022 roku

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Eobuwie.pl (Grupa CCC) zdecydowało o zmianie nazwy spółki na Modivo, (od lutego 2022 roku). Decyzja ta wiąże się z planowanym debiutem giełdowym oraz dalszym rozwojem na rynkach zagranicznych.

https://businessinsider.com.pl/biznes/spolka-eobuwiepl-zmienia-nazwe/1zl33bl

https://inwestycje.pl/biznes/eobuwie-z-grupy-ccc-zmieni-nazwe-na-modivo-w-lutym-2022/

 

20.12.2021

Twórca eobuwie inwestuje 5 mln PLN w polski startup Ergonode

https://fintek.pl/tworca-eobuwie-inwestuje-5-mln-pln-w-polski-startup-ergonode/

 

15.12.2021

Arctic Paper stawia farmę fotowoltaiczną

Grupa Arctic Paper podpisała umowę z polską firmą MAZEL S.A., która przygotuje dokumentację oraz uzyska stosowne pozwolenia i zezwolenia niezbędnych do budowy instalacji fotowoltaicznej o mocy ok. 17 MW. Rozpoczęcie budowy instalacji fotowoltaicznej w Kostrzynie planowane jest we wrześniu 2022.

www.rynekpapierniczy.pl/artykul/grupa-arctic-paper-wybuduje-w-kostrzynie-farme-fotowoltaiczna-3253

 

30.10.2021

Mercedes-Benz Zetros 3348AS 6×6 dla Wojska Polskiego

Konsorcjum spółek Dobrowolski (ze Wschowy), Autobox Innovations i Top Gun Anna Goryca dostarczy 31 ciągników siodłowych Mercedes-Benz Zetros 3348AS 6×6 z zestawami niskopodwoziowymi z opcją na 78 kolejnych. Tekst pochodzi z Magazynu Militarnego MILMAG.

https://milmag.pl/mercedes-benz-zetros-3348as-6×6-dla-wojska-polskiego/

 

29.10.2021

Zielonogórska uczelnia piątą wśród polskich uczelni w US News Best Global Universities Rankings

Uniwersytet Zielonogórski zajął 5. miejsce wśród 37 polskich uczelni, które znalazły się w zestawieniu US News Best Global Universities Rankings. Wyprzedził m.in. uniwersytety z Poznania i Wrocławia. Lubuska uczelnia znalazła się na 320. miejscu w Europie i na 795. miejscu na liście światowej.

https://gazetalubuska.pl/uniwersytet-zielonogorski-piaty-wsrod-polskich-uczelni-w-us-news-best-global-universities-rankings/ar/c5-15878179 ;

www.usnews.com/education/best-global-universities/university-of-zielona-gora-529987

 

24.10.2021

Pierwsza na świecie polska kładka z upcyklingu turbin wiatrowych

W Szprotawie przerzucono przez rzekę Szprotawkę kładkę ze śmigieł z farm wiatrowych. Konstrukcja powstała w miejscowej firmie Anmet.

https://swiatoze.pl/pierwsza-na-swiecie-polska-kladka-z-upcyklingu-turbin-wiatrowych/

 

21.10.2021

Przekaźnik elektromagnetyczny zapewniający zmniejszenie zużycia prądu zaprojektowany przez doktoranta Uniwersytetu Zielonogórskiego Piotra Tetlaka.

18.10. 2021r. przedstawiciele spółki Relpol oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego podpisali  umowę o realizacji doktoratu wdrożeniowego. Celem projektu jest opracowanie nowego przekaźnika elektromagnetycznego, który pozwoli obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej.

https://gazetalubuska.pl/przekaznik-elektromagnetyczny-zaprojektowany-przez-doktoranta-uniwersytetu-zielonogorskiego-piotra-tetlaka-zapewni-mniejsze/ar/c1-15859021

 

15.10.2021

Wymyślili bezpieczny rower trójkołowy dla niepełnosprawnych. A to jeszcze nie koniec niespodzianek na Wydziale Mechanicznym UZ.

Zaprezentowany prototyp roweru trójkołowego typu „HANDBIKE” dla osób niepełnosprawnych, to innowacyjny projekt i rozwiązanie tylnego zawieszenia typu wielowahaczowego (potwierdzony patent), który umożliwia jazdę wyczynową po drodze utwardzonej jak i w terenie.

https://gazetalubuska.pl/zielona-gorawymyslili-bezpieczny-rower-trojkolowy-dla-niepelnosprawnych-a-to-jeszcze-nie-koniec-niespodzianek-na-wydziale/ar/c3-15854867

 

28.09.2021

Defender dla bezzałogowego BIZONA

Zaledwie kilka miesięcy zajęło Instytutowi Technicznemu Wojsk Lotniczych oraz firmie Dobrowolski sp. z o.o. przygotowanie ważącego ok. 3,5 tony demonstratora autonomicznej platformy pomiarowej BIZON. Pojazd jest przeznaczony do badania nośności naturalnych (trawiastych) nawierzchni lotniskowych w sposób ciągły oraz monitorowania i patrolowania stanu nawierzchni lotnisk wymaganych przy bezpiecznej obsłudze wojskowych statków powietrznych.

https://portal-mundurowy.pl/index.php/component/k2/item/14485-defender-dla-bezzalogowego-bizona

www.fee.put.poznan.pl/artykul/bezzalogowy-pojazd-pomiarowy-bizon

 

22.09.2021

Grafen – polska firma ma patent na sukces

Rośnie zapotrzebowanie na rynku grafenu – największe ze strony sektora elektronicznego. Pomimo, że rynek ten zdominowany jest przez Chiny nie oznacza to jednak, że europejscy producenci nie mają szans w tym wyścigu. W czerwcu 2021 roku spółka Advanced Graphene Products (AGP) zakończyła pierwszą publiczną emisję akcji, pozyskując z rynku 7,4 mln zł. AGP przekonała inwestorów jasną wizją i realnymi możliwościami biznesowymi.

https://www.forbes.pl/grafen-polska-firma-ma-patent-na-sukces/ch1f9zz

 

21.07.2021

TPV inwestuje w linie produkcyjne

TPV Displays – jeden z największych w Europie zakładów wytwarzających odbiorniki TV (obroty powyżej 3,5 mld zł) zainwestuje 32,5 mln zł. Środki będą wykorzystane na modernizację i automatyzację linii produkcyjnych .

https://lifestyle.newseria.pl/biuro-prasowe/styl_zycia/tpv-cares-wspiera-i,b441811691

https://tek.info.pl/article/959/tpv_displays_polska_na_rok_2021_zapowiada_32_5_mln_pln_inwestycji

 

18.05.2021

Zielonogórska spółka AGP współpracuje z Europejska Agencją Kosmiczną  

Europejska Agencja Kosmiczna ESA wraz z polską spółką Advanced Graphene Products (AGP) opracowują oparty na grafenie zintegrowany czujnik temperatury i pola magnetycznego.

www.automatyka.pl/wiadomosci-i-komunikaty/owoc-wspolpracy-polskiej-firmy-z-esa-197401-10

 

15.04.2021

Silcare w nowej odsłonie

Marka Silcare istniejąca na rynku ponad 15 lat, jest wciąż na nowo odkrywana przez klientów. Jej symbolem stał się mocno różowy słoiczek – kultowy już produkt Base One, światłoutwardzalny żel do stylizacji paznokci. Spółka wytwarza swoje produkty w Gorzowie, zatrudniając na miejscu 400 osób. To tu powstają wielobarwne hybrydy, żele, ale również kosmetyka biała.

https://wirtualnekosmetyki.pl/-newsy-producenci/silcare-w-nowej-odslonie

8.03.2022

12-metrowy piec retortowy od SECO/WARWICK

Próżniowy pionowy piec retortowy SECO/WARWICK dla niemieckiego Instytutu Technologicznego Karlsruhe będzie służyć do wyżarzania w wysokiej próżni elementów konstrukcyjnych żyrotronów. Urządzenia te są m.in. wykorzystywane w międzynarodowym przedsięwzięciu ITER.

https://magazynprzemyslowy.pl/artykuly/2wxwxd3wxd3exd3exd3ex

 

2020

22.10.2020

Inteligentne okna

AM OKNA to producent wysokiej jakości okien i drzwi z aluminium oraz PVC. W ofercie są także bramy garażowe, drzwi zewnętrzne oraz systemy zintegrowane SmartDom, a także dodatki do okien, jak rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe.

www.pb.pl/okna-na-swiat-1006338