13 kwietnia 2025 r. rozpocznie się Wystawa Światowa Expo 2025 Osaka, Kansai – największe i najważniejsze wydarzenie gospodarczo-promocyjne na świecie. Udział Polski w wydarzeniu ma na celu wzmacnianie wizerunku na arenie międzynarodowej, nawiązanie nowych kontaktów gospodarczych oraz promocję polskiej nauki, kultury i turystyki. Za realizację projektu odpowiada Polska Agencja Inwestycji i Handlu.

Wystawy Światowe Expo

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Ich skala porównywalna jest do igrzysk olimpijskich czy mistrzostw świata w piłce nożnej. Począwszy od pierwszej Wielkiej Wystawy w Londynie w 1851 roku, Wystawy Światowe na pół roku stają się stolicą świata, przyciągając rzesze gości – od delegacji państwowych na najwyższym szczeblu, przez biznesmenów poszukujących nowych kontraktów, po turystów.

Zbliżające się Expo odbędzie się od 13 kwietnia do 13 października 2025 roku, a na teren Wystawy wybrana została sztuczna wyspa Yumeshima na wodach Zatoki Osaka w regionie Kansai w mieście Osaka.

Hasło przewodnie Expo 2025 Osaka, Kansai to „Projektowanie przyszłego społeczeństwa dla naszego życia” – “Designing Future Society for Our Lives”, podkreśla zbliżenie narodów i ludzi poprzez współpracę na skalę globalną i ponad wszelkimi podziałami na rzecz dobrego życia oraz lepszego jutra dla wszystkich. Ma także motywować ludzi do myślenia o tym, jak chcą żyć i w jaki sposób mogą zmaksymalizować swój potencjał.

Polska na Expo

Areną prezentacji Polski będzie pawilon narodowy o powierzchni blisko 1000 m². Architektura pawilonu reprezentuje główne hasło opowiadające o „genie kreatywności” Polaków i jego wartości dla przyszłości społeczeństw. Polska zostanie zaprezentowana jako kraj, którego głównym zasobem są ludzie – kreatywni, otwarci, wykształceni, twórczy, odważni w swoich myślach i działaniach.

Pawilon Polski na Expo 2025 Osaka, Kansai

Hasłem przewodnim udziału Polski w Expo jest „Poland. Heritage that drives the future” – „Polska. Dziedzictwo, które napędza przyszłość”. Polacy sięgają do swojego dziedzictwa, które jest inspiracją do poszukiwania nowych odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata.

W trakcie półrocznej obecności Polski na Expo odbędą się liczne wydarzenia o charakterze biznesowym, kulturalnym i naukowym, w tym codzienne recitale z muzyką Fryderyka Chopina. Do najważniejszych wydarzeń na Expo należy zaliczyć oficjalną Ceremonię Otwarcia Pawilonu Polski, Święto Konstytucji 3 Maja (data pokrywa się z obchodami Dnia Konstytucji Japonii), Narodowy Dzień Polski, Polsko-Japońskie Forum Eksportowe oraz Polsko-Japońskie Forum Inwestycyjne.

Program gospodarczy

W centrum przygotowań Polski do udziału w Expo 2025 Osaka, Kansai stoi polski przedsiębiorca, a Program gospodarczy, który realizowany będzie we współpracy z innymi instytucjami z obszaru wsparcia biznesu, jest kluczowym elementem całego projektu.

Oferta współpracy kierowana jest zarówno do małych i średnich przedsiębiorstw, jak i dużych korporacji i obejmuje wsparcie promocyjne, organizacyjne i finansowe w ekspansji na rynki azjatyckie, a przede wszystkim japoński.

Do głównych inicjatyw w ramach Programu gospodarczego należą m.in.:

  • Program Partnerski,
  • cykl szkoleniowy o rynku japońskim,
  • Polsko-Japońskie Fora Gospodarcze,
  • wydarzenia branżowe w Japonii,
  • misje biznesowe i wizyty studyjne dla dziennikarzy z Japonii.
Chcesz dowiedzieć się więcej?

Odwiedź oficjalną stronę udziału Polski w Expo – www.expo.gov.pl

źródło