Departament Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego kontynuuje spotkania biznesowe z cyklu „Business & Breakfast”. Tym razem zaprosił przedsiębiorców do Wschowy.

W spotkaniu zorganizowanym w czwartek, 19 października 2023 r. wziął udział członek Zarządu Województwa Lubuskiego Grzegorz Potęga. Zachęcał przedstawicieli firm działających w regionie do wzajemnego nawiązywania relacji oraz kontaktu z pracownikami Departamentu Rozwoju i Innowacji w sprawach dotyczących gospodarki w regionie.

– Bardzo się cieszę, że jestem tutaj dzisiaj z Państwem, że możemy się spotkać. Możemy rozmawiać o okolicznościach związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dla nas, jako przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, jest ważne też to, że chcemy w trochę mniej formalnych sytuacjach dowiedzieć się od Państwa, na co zwracać uwagę przy tworzeniu dokumentów strategicznych, które na przestrzeni kolejnych lat będą wykorzystywane do budowania różnych filozofii związanych z wydatkowaniem chociażby środków europejskich na terenie naszego województwa. Dlatego bardzo czekamy na sugestie i spostrzeżenia. Życzę udanych rozmów – mówił Grzegorz Potęga.

W potencjale miasta, powiatu i programach wsparcia działalności tkwi szansa dla lubuskich firm

Członek Zarządu Województwa wskazywał duży potencjał Wschowy i powiatu wschowskiego. – Z tego, co udało się wyczytać w zestawieniach statystycznych, branża spożywcza jest dominująca. Myślę, że jest to bardzo mocno powiązane z tym, że rolnictwo jest rozwinięte. Rozwija się też przemysł metalowy, maszynowy, branża odzieżowa, drzewna, ale jest też duży potencjał, z którym miałem do czynienia, kiedy burmistrz zaprosił mnie do Lginia, gdzie jest piękne jezioro. To, co zaproponował i zrobił, czyli zespół pomostów, to dla mnie taka inwestycja, której nie mamy nigdzie indziej na terenie województwa lubuskiego. Skarbów na terenie powiatu jest więcej: Sława, Radzyń, Lubogoszcz. To są potencjały przyrodnicze, krajobrazowe. Warto wokół tego również inwestować i budować. Z tego, co wiem, przemysł związany z turystyką też się ciekawie rozwija – wyliczał G. Potęga.

Na spotkaniu Grzegorz Potęga zaprezentował też możliwości wykorzystania funduszy unijnych w ramach programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego na lata 2021-2027. Do dyspozycji jest prawie 915 mln euro. 60 proc. środków jest przeznaczonych na działania związane z inteligentnym rozwojem, cyfryzacją i zieloną gospodarką.

Burmistrz Wschowy rozważa powstanie rady przedsiębiorców

Konrad Antkowiak, burmistrz Wschowy wspomniał o idei powołania w mieście rady przedsiębiorców. – Miałoby być to ciało doradcze w stosunku do mnie, tak jak mam swoich pełnomocników ds. sportu, seniorów, NGOs-ów. To są osoby, które mają bezpośredni kontakt z tymi grupami społecznymi i przekazują mi informacje. Po to byłaby mi potrzebna rada przedsiębiorców, żeby mieć wiedzę o waszych problemach – przekonywał burmistrz. – Przedsiębiorcy nie mieli wybudowanego wodociągu na ulicy Towarowej i Kolejowej. Po długich przepychankach z zarządcami terenu udało się go wybudować. Ale dla was chyba najważniejsze są kwestie zagospodarowania przestrzennego gminy. Plan jest z 2008 roku, był zmieniony bodajże 17 razy i nie jest już adekwatny do obecnej sytuacji. Pod koniec zeszłego roku rada miejska przyjęła uchwałę o zmianie planu zagospodarowania. Jeżeli będziecie mieć pytania, na jakim jest to etapie, zapraszam do kontaktu z urzędem. Szkoda, że nie ma rady przedsiębiorców. Dobrze by było, żeby poznać wasze sugestie co do podatków od nieruchomości, od środków transportu i tak dalej, bo my, urzędnicy, nie wszystko wiemy. To wy wiecie doskonale, co zrobić, żeby wasze firmy się rozwijały – dodał.

Wsparcie ze strony Urzędu Marszałkowskiego i BGK

Zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego, Łukasz Pabierowski przedstawił zakres działań departamentu na rzecz przedsiębiorców. Ponadto uczestnicy spotkania wysłuchali wystąpienia Edyty Płanki, dyrektor regionu w Banku Gospodarstwa Krajowego, która opowiedziała o możliwości pozyskania tzw. kredytu ekologicznego. Jest on finansowany z programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. To pieniądze na modernizację infrastruktury w firmach w celu ograniczenia zużycia energii.

źródło