Bez innowacyjności w sektorze przedsiębiorstw nie ma co liczyć, że do firmy spłynie choćby euro z unijnego tortu. Specjaliści nie pozostawiają co do tego żadnych złudzeń. Dlatego tak ważne jest, by znaleźć pomysł na własny patent w usługach lub produkcie. Temu służą szkolenia, które prowadzi Urząd Marszałkowski. 16 maja jedno z takich szkoleń odbyło się w Gorzowie Wlkp.

Warsztaty dla lubuskich przedsiębiorców w Gorzowie Wlkp. poprowadziła dr Beata Lubos – ekonomistka, specjalistka w zakresie projektowania strategii i programów ukierunkowanych na zwiększanie innowacyjności gospodarki. – Dzisiaj musimy zdać sobie sprawę, że wyjątkowość tego co proponujemy na rynku jest konieczna, by się na nim utrzymać. Innowacje to wymóg nowoczesnej gospodarki i warunek ubiegania się o środki regionalne i krajowe. Podczas warsztatów uczę słuchaczy, jak tworzyć strategie i programy w sektorze przedsiębiorstw i instytucji, aby wypracować tę właśnie unikatową metodę działania, produkcji, prowadzenia usług – mówi dr Beata Lubos.

Tematyka zajęć:

  • Możliwości wparcia MŚP oraz projektów innowacyjnych w ramach środków unijnych oraz programów krajowych
  • Zarządzanie projektami innowacyjnymi – wypracowanie narzędzi przygotowania i zarządzania projektem innowacyjnym
  • Dobre praktyki i przykłady funkcjonowania inteligentnych specjalizacji/ klastrów w Polsce i za granicą

Uczestnicy warsztatów chętnie uczestniczyli w zajęciach praktycznych. Martyna Fiółka, Sorelle – kosmetyki naturalne . -Zdecydowałam się wziąć udział w warsztatach ponieważ niedawno razem z siostrą otworzyliśmy firmę zajmującą się produkcją kosmetyków naturalnych i byłyśmy ciekawe czy jest jakaś forma wsparcia naszej działalności. Myślę, że w dzisiejszych czasach jest takie natężenie różnych usług i produktów. Stworzenie czegoś innowacyjnego może rzeczywiście stanowić wyzwanie.

Sylwia Groblica, SG Kwadrat – badania archeologiczne/ochrona zabytków. -Złożyłam wniosek na Innowacje lubuskie, mam pomysł wiem jak go zrealizować. Działam w zakresie ochrony zabytków archeologicznych. Mam nadzieję, że już tutaj dostanę informację gdzie mogę zwrócić się o pomoc przy realizacji. Takie spotkanie, konferencja jest bardzo ważna dla nas przedsiębiorców. Możemy tu otrzymać szybko i w bezpośredni sposób wiedzę.

W warsztatach w Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze wzięli udział przedstawiciele świata biznesu, nauki i uczelni wyższych.

Relacja z warsztatów w Gorzowie Wlkp.

źródło