W piątek 2 grudnia marszałek Elżbieta Anna Polak spotkała się z przedsiębiorcami. – Pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej bardzo dobrze sobie radzicie – mówiła przedstawicielom biznesu.

Piątkowe śniadanie biznesowe przedsiębiorców otworzyło cykl spotkań pod nazwą „Business & Breakfast”, organizowanych przez Departament Rozwoju i Innowacji urzędu marszałkowskiego. Do Świebodzina przyjechało około 30 przedsiębiorców, nie tylko z Lubuskiego, ale również np. z Poznania. Reprezentowali różne branże, ale właśnie nieformalna formuła śniadania biznesowego ma im ułatwić nawiązywanie kontaktów, integrację oraz tworzenie trwałych relacji z samorządem.

Unijne pieniądze dla przedsiębiorców

– Proszę o aktywność i włączanie się. Chcemy porozmawiać na temat naszej przyszłości. W jaki sposób jeszcze lepiej kształtować politykę regionalną w Lubuskiem. Mamy powody do radości, bo pomimo że okoliczności nie są sprzyjające – wysoka inflacja, kryzys energetyczny – w regionie w ciągu tylko ostatniej dekady zauważyliśmy bardzo duży, bo aż pięciokrotny wzrost produkcji przemysłowej. I to Państwa zasługa – przekazała przedsiębiorcom marszałek Elżbieta Anna Polak.

Dobrych informacji było więcej, bo w czwartek marszałek otrzymała potwierdzenie, że w styczniu Komisja Europejska podpisze wynegocjowany wcześniej przez zarząd województwa program Fundusze Europejskie dla Województwa Lubuskiego na lata 2021 – 2027. To 915 mln euro dla naszego regionu. – Będą to w zdecydowanej większość pieniądze dla przedsiębiorców. Nowa perspektywa to inteligentny rozwój, cyfryzacja i zielona gospodarka. Na ten cel przeznaczamy najwięcej, bo prawie 60 proc. środków. Ale priorytetami będą także innowacje, poprawa dostępności transportowej i teleinformatycznej, będziemy inwestować w dziedzictwo kulturowe, rewitalizację, a w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego będziemy wspierać organizacje pozarządowe i utworzymy Centrum Wolontariatu – dodała Elżbieta Anna Polak.

Najważniejsze inwestycje dla przedsiębiorców, które już są wpisane do kontraktu programowego to Lubuska Sieć Innowacyjnych Startupów oraz Inkubator dla młodych.

Takie mamy pomysły na biznes

Kto na biznesowym śniadaniu reprezentował przedsiębiorców? Np. z Poznania przyjechali Katarzyna Dixon i Maciej Kaczmarek. Pani Katarzyna prowadzi firmę z branży PR, marketingu i kreowania wizerunku. Pan Maciej jest partnerem kancelarii, która obsługuje przedsiębiorców z Polski i Niemiec. Michał Jagodziński także reprezentował kancelarię, która działa w Poznaniu i Zielonej Górze. Pomaga przedsiębiorcom w kwestii podatków, prawa pracy i w relacjach z klientami. Bernard Jakubowski to jeden z pierwszych inwestorów w Świebodzinie. Zbudował firmę z branży metalowej, zajmuje się także m.in. produkcją pieców, a w prowadzeniu biznesu pomaga mu syn. Z kolei Anna Kaczyńska reprezentowała globalnego potentata, który zainwestował w naszym regionie – firmę Amazon. Firma We Love Beds, która ma siedzibę w Radomi koło Świdnicy, a zakład produkcyjny w Sulechowie, specjalizuje się w wytwarzaniu m.in. świec zapachowych i pościeli. Swoje produkty dostarcza do uznanych sieci, jak Douglas czy Hebe. A o firmie Marcowe Dachy i jej realizacjach opowiadał Marcin Michniewski.

– Wielki szacunek dla Was. Pomimo trudnej sytuacji makroekonomicznej potraficie sobie poradzić. Duża zasługa na pewno w tym interwencji finansowej funduszy europejskich. Do tej pory zainwestowaliśmy w regionie około 17 mld euro. To nie tylko nasze regionalne programy, ale również środki z programów krajowych. A teraz na stole jest 915 mln euro na nową perspektywę. Niedawno przygotowaliśmy budżet na 2023 rok, w którym widać wzrost z podatków CIT. Dzięki temu możemy realizować duże i ważne dla jakości życia mieszkańców naszego regionu inwestycje, choć wciąż nie mamy funduszy europejskich – podkreślała lubuska marszałek.

Świebodzin – skrzyżowanie możliwości

– Dzięki inwestycjom w infrastrukturę drogową Świebodzin stał się „skrzyżowaniem pełnym możliwości”. Bo tutaj łączy się autostrada A2 z drogą ekspresową S3 oraz linią kolejową z Warszawy do Berlina. Dzięki temu mamy idealne warunki dla firm logistycznych i zajmujących się magazynowaniem – zaznaczył burmistrz Tomasz Sielicki. – To nasza przewaga i konkurencyjność, dzięki któremu przyspieszył wzrost gospodarczy. Ale wzrost to nie tylko te hale, które powstały, ale praca lokalnych przedsiębiorców przez ostatnie 30 lat.

W trakcie wydarzenia Łukasz Pabierowski, zastępca dyrektora Departamentu Rozwoju i Innowacji, przedstawił możliwości współpracy i pomocy ze strony urzędu marszałkowskiego. A Alicja Strychalska, specjalista ds. Funduszy Europejskich w Głównym Punkcie Informacyjnym Funduszy Europejskich urzędu marszałkowskiego, opowiedziała o funduszach europejskich dla firm w nowej perspektywie unijnej. Z kolei Edyta Płanka z Banku Gospodarstwa Krajowego zaprezentowała produkty i usługi wspierające przedsiębiorczość.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI