Fizyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego chce podbić kosmos! Dr Grzegorz Słowik bierze udział w badaniach nad istnieniem życia na planecie Wenus. Swoimi dokonaniami podzielił się z marszałek Elżbietą Anną Polak.

Dr Grzegorz Słowik jest pracownikiem Instytutu Inżynierii Materiałowej i Biomedycznej Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz pasjonatem astronomii i biologii. Współpracuje z grupą naukowców z uniwersytetu Wisconsin-Madison w Stanach Zjednoczonych. Wskazał, że w chmurach Wenus widoczne są ciemne plamy, które składają się ze stężonego kwasu siarkowego i nieznanych mikroelementów odbijających światło. Odkryciem zainteresowała się NASA, która planuje zorganizować misję kosmiczną mającą zweryfikować hipotezę o życiu na planecie.

Podczas środowego spotkania (30 listopada 2022 r.) fizyk rozmawiał z marszałek Elżbietą Anną Polak również o promocji lubuskich innowacji na arenie międzynarodowej i wykorzystaniu technologii kosmicznych na co dzień.

W spotkaniu brał udział Jarosław Flakowski, dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

O bakteriach, które mogą potwierdzić istnienie pozaziemskiego życia, fizyk opowie także na wykładzie w zielonogórskim Planetarium Wenus w czwartek, 1 grudnia 2022 r. o godzinie 18.00.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI