Centrum Energetyki Odnawialnej Uniwersytetu Zielonogórskiego było gospodarzem drugiego dnia Kongresu Gospodarczego – Lubuskie 2022.

Eksperci rozmawiali nad zagadnieniami dotyczącymi transformacji energetycznej w polskim przemyśle. Dominowały tematy elektromobilności oraz technologii wodorowych. Zastanawiano się, jak budować strategię zielonej przemiany w ujęciu naukowo-biznesowym.

– Jesteśmy liderem w pewnych sektorach, szczególnie w elektromobilności. Mamy bardzo duże firmy, które działają na rynku lokalnym, krajowym, zagranicznym. Myślę, że lubuskie stoi tymi zielonymi technologiami – mówił Łukasz Pabierowski, z-ca dyrektora Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego.

Radosław Grech, prezes Zarządu Centrum Energetyki Odnawialnej UZ, podkreślił, że obecne problemy w naszym kraju, związane m.in. z cenami prądu, wynikają właśnie z tego, że za mały nacisk kładliśmy na inwestowanie w odnawialne źródła energii.

– Dzisiaj cierpimy, i to mocno. Zaszłości w systemie energetycznym spowodowały, że przedsiębiorstwa po prostu sobie nie radzą. Myślę, że wzrost energii elektrycznej spowodował, że przedsiębiorcy oraz zwykli obywatele zrozumieli, iż muszą szukać alternatyw. Energia będzie droga, albo w ogóle jej nie będzie. W związku z tym trzeba budować przedsiębiorstwa w miarę stabilnie. A największa stabilność to jest oparcie się na samym sobie – mówił Radosław Grech.

Jak innowacja zmienia w praktycznym wymiarze nasze codzienne życie mówił Adam Żelezik, dyrektor Departamentu 3W w Banku Gospodarstwa Krajowego. – Projekt 3W: woda-wodór-węgiel to nowa inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego. Celem projektu jest wsparcie świata nauki i biznesu w rozwoju nowoczesnych technologii stosowanych w wielu gałęziach przemysłu. Te trzy zasoby odpowiednio wykorzystane zmienią polską gospodarkę w bardziej innowacyjną i konkurencyjną. Aby inicjatywa 3W odniosła sukces, niezbędna jest współpraca między światem nauki, biznesu i administracji, a Kongres jest jej praktycznym przykładem – mówił Adam Żelezik.

W podobnym tonie wypowiada się Adam Agacki, prezes zarządu Stacjeladowania.com, który stwierdził, że na zmiany nigdy nie jest za późno, a przedsiębiorcy są dodatkowo zmotywowani, by utrzymywać i rozwijać swoje działalności. – Nie wyobrażam sobie, żebyśmy załamali ręce i się poddali. Przedsiębiorcy to nie jest taka grupa, która się poddaje. My będziemy walczyć o nasze firmy, o miejsca pracy, które tworzymy. Do ostatniej kropli krwi, do ostatniej kropli potu. Ci wszyscy, którzy dokonali tej transformacji kilka lat temu są dzisiaj w o niebo lepszej pozycji i mają dużo łatwiej. Ale ci, którzy jeszcze tego nie zrobili muszą się wziąć za tę transformację. Lepiej późno niż wcale. Także moje obserwacje z rynku są takie, że wszyscy, którzy chcą dziś powalczyć o swoje firmy stawiają na odnawialne źródła energii – dodał Adam Agacki.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI