– Ten kierunek zielonego, cyfrowego i inteligentnego Lubuskiego, to jest kierunek dla całej Polski i dla całej Europy – powiedział Donald Tusk w miejscu, gdzie powstaje Park Technologii Kosmicznych.

Ostatnim oficjalnym punktem dwudniowej wizyty przewodniczącego Platformy Obywatelskiej było uroczyste podpisanie w czwartek, 19 maja, aktu erekcyjnego pod budowę Parku Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze Nowym Kisielinie.

Najważniejsza jest nauka, komercjalizacja wiedzy

Marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak przypomniała początki tej inicjatywy. – Pamiętam doskonale, jak był Pan premierem i na spotkaniu powiedział nam – samorządowcom, że najważniejsza jest nauka, komercjalizacja wiedzy – mówiła lubuska marszałek. – Mówił Pan: macie tam, w regionie lubuskim, zieloną krainę, a brakuje innowacyjności. Był rozkaz – jest wykonanie! Zrobiliśmy Park Naukowo-Technologiczny Uniwersytetu Zielonogórskiego, który otwierała premier Ewa Kopacz. Park pracuje, zdobywa granty. Przyszedł czas na budowę Parku Technologii Kosmicznych – dodała marszałek Polak. – Nie odlatujemy w kosmos! To jest inwestycja, która została wpisana do kontraktu terytorialnego, który Samorząd Województwa Lubuskiego wynegocjował z rządem Platformy Obywatelskiej. Dzisiaj wszyscy jesteśmy świadkami, że mury pną się do góry!

Laboratoria elektroniki satelitarnej, medycyny kosmicznej, kryptografii…

Budowany staraniem Województwa Lubuskiego, a przy partnerskim wsparciu Uniwersytetu Zielonogórskiego, Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk i firmy Hertz Systems LTD Sp. z o.o. – Park Technologii Kosmicznych będzie obiektem, gdzie znajdą się m.in. laboratoria elektroniki satelitarnej, medycyny kosmicznej, kryptografii i przeciwdziałania cyberzagrożeniom, pomieszczenia czystego montażu, integracji i testów systemów i podsystemów satelitarnych.

– To jest niesamowicie ważny dzień! Nie tylko dla regionu lubuskiego, ale i dla Polski. Jestem o tym przekonana – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. – To tutaj będzie miała miejsce komercjalizacja wiedzy dla biznesu. Są z nami innowacyjne firmy, które są siłą regionu lubuskiego. Tworzymy dzisiaj z wielkim przekonaniem – zgodnie z dyrektywą Unii Europejskiej – zielony ład i nowoczesne technologie. I takie jest Lubuskie!

Przyszłość zielona, przyszłość cyfrowa

– To właśnie tutaj – na Ziemi Lubuskiej – ludzie wyczuli wcześniej niż europejscy wizjonerzy, urzędnicy, politycy, że przyszłość to tak naprawdę zielona przyszłość, cyfrowa przyszłość. To jest wykorzystanie ludzkiego umysłu, ludzkiej dobrej woli na rzecz rozwoju, który przeskakuje dekady – mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej Donald Tusk. – Jestem od wielu, wielu godzin na spotkaniach w województwie lubuskim i muszę powiedzieć, że lepszej puenty nie mogłem sobie wyobrazić niż uczestniczenie w projekcie, który zaczynał się wtedy, gdy byłem jeszcze premierem polskiego rządu. I że wtedy te marzenia staraliśmy się przekuć w fakty. Bo nie wystarczy mówić o marzeniach. Trzeba też mieć odwagę, żeby znaleźć środki i by inwestycja przestała być tylko czymś na papierze.

– Przyszłość Polski, przyszłość Lubuskiego, przyszłość Europy będzie zależała od naszych umysłów. Od naszej energii. Od tego, na ile będziemy potrafili wykorzystać młode Polki i młodych Polaków w procesie przekształceń cywilizacyjnych – dodał Donald Tusk, podkreślając, że hasło „Lubuskie warte zachodu” wskazuje miejsce, gdzie ludzie dobrze czują Europę.

Nie do podróży na księżyc, tylko dla polskiego szpitala

Przewodniczący PO zwrócił uwagę na to, że takie projekty jak Park Technologii Kosmicznych, nie mogą liczyć na pomoc rządu. Mimo że to w takich miejscach mogą powstać na przykład nowoczesne polskie drony. – Wiecie dobrze, co znaczy ta technologia. Wojenne doświadczenie Ukrainy pokazuje, że wygrywać nawet w najdramatyczniejszych sytuacjach będą ci, którzy potrafią z umysłu zrobić użytek – zaznaczył Donald Tusk. – Tu będą laboratorium sztucznej inteligencji, różnych technologii i technik kosmicznych, które mogą znaleźć zastosowanie nie na księżycu, tylko w polskim szpitalu. Więc nie muszę nikogo przekonywać, że ten kierunek zielonego, cyfrowego, inteligentnego Lubuskiego, to jest kierunek i dla całej Polski, i dla całej Europy.

Donald Tusk stwierdził też, że lubuscy winiarze są ludźmi nowoczesnymi. Podobnie jak młodzi rolnicy, z którymi podczas tej wizyty w Lubuskiem rozmawiał. – Są tak nowocześni, że uczelnie wyższych technologii mogłyby się uczyć od nich takiego patrzenia. Ale oni mówią, że po prostu muszą mieć równe szanse z rolnikami z Irlandii czy z Francji.

– Jesteśmy w miejscu – mówię o całym Lubuskiem – gdzie i tradycja spotyka się z nowoczesnością i wizjonerstwem w najlepszym tego słowa znaczeniu. W jakimś sensie to jest kosmos… – mówił Donald Tusk. – Nasza przygoda z wolnością, nowoczesnością, Europą jest w jakimś sensie kosmicznym doświadczeniem, bo przecież nam się nawet nie śniło, że będziemy mogli inicjować takie projekty jak ten.

Przewodniczący PO chwalił też Uniwersytet Zielonogórski („o imponującym zasięgu usług edukacyjnych”) i lubuskie szpitale.

Ważne, że Polskę zdecentralizowano

– To dla nas szczególnie ważne wyzwanie dlatego, że Ziemia Lubuska była zawsze postrzegana jako ta część państwa polskiego, w której diagnozuje się zdecydowanie większe deficyty – jeżeli chodzi o budowanie innowacyjnej, opartej na wiedzy gospodarki – od innych regionów kraju – powiedział poseł Waldemar Sługocki. – Ale mogliśmy zacząć realizować swoje aspiracje i ambicje tylko i wyłącznie dlatego, że Polskę zdecentralizowano. Że Lubuszanie mogą w sposób samorządny na poziomie województwa zarządzać swoim potencjałem wewnętrznym, ale także możemy zapraszać do współpracy tych wszystkich z zewnątrz, którzy chcą uczestniczyć w dobrych, ważnych przedsięwzięciach.

Tu poseł wskazał na naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Uniwersytetu Zielonogórskiego, biznes.

Kosmiczne rozwiązania będą inspirować przedsiębiorców

– Jestem przekonany, że jak Park Technologii Kosmicznych zostanie ukończony, będzie kosmiczny nie tylko w swojej okazałości, ale będą w nim powstawać takie kosmiczne rozwiązania i przedsięwzięcia, które będą wzmacniać lubuską gospodarkę. Będą inspirować kolejnych lubuskich przedsiębiorców do kreowania nowych podmiotów gospodarczych, które na bazie funkcjonowania tego parku powstaną i zadomowią się w Lubuskiem – stwierdził poseł Waldemar Sługocki.

Pod aktem erekcyjnym pod budowę Parku Technologii Kosmicznych podpisali się: marszałek Elżbieta Anna Polak, przewodniczący PO Donald Tusk, poseł Waldemar Sługocki, przewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego Wacław Maciuszonek, członek Zarządu Województwa Lubuskiego Marcin Jabłoński oraz przedstawiciele partnerów projektu, generalnego wykonawcy, nadzoru inwestorskiego.

O projekcie: Park Technologii Kosmicznych w Zielonej Górze Nowym Kisielinie

Beneficjent

Lider: Województwo Lubuskie – Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego

Partnerzy:

  • Uniwersytet Zielonogórski,
  • Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk,
  • Hertz Systems LTD Sp. z o.o.

Wartość ogółem projektu: 71 289 345,91 zł;

Dofinansowanie z UE: 49 260 109,78 zł;

Wkład własny: 22 029 236,13 zł – w tym Województwo Lubuskie: 21 316 342,67 zł, Hertz Systems LTD Sp. z o.o.: 712 893,46 zł

 

 

POWIĄZANE WIADOMOŚCI