Członek zarządu województwa lubuskiego, Marcin Jabłoński oficjalnie otworzył ekspozycję województwa lubuskiego na światowej wystawie EXPO 2020 w Dubaju.

W poniedziałek (17 stycznia) województwo lubuskie rozpoczęło misję gospodarczą w Dubaju w związku z odbywająca się tam Światową Wystawą EXPO 2020. Nasz region jest jednym z 10 województw, które prezentuje się w strefie wystaw czasowych w Pawilonie Polskim. Celem obecności na EXPO w Dubaju jest zaprezentowanie walorów przyrodniczych naszych terenów oraz promocja gospodarcza realizowana podczas misji z udziałem 15 lubuskich przedsiębiorców.

Lubuskie na 117 m2 powierzchni

Członek Zarządu Województwa Lubuskiego, Marcin Jabłoński oficjalnie otworzył dziś ekspozycję województwa lubuskiego w Pawilonie Polskim. Do swojej dyspozycji region otrzymał ponad 117 m2 powierzchni, na której prezentuje autorską kreację – opowieść o winoroślach i tradycjach winiarskich. Ideą aranżacji wystawy jest przeniesienie zwiedzających w odrębny, wyciszony świat i zaintrygowanie ich historią winiarstwa i krajobrazami lubuskimi, falujących wstęg pagórków i winnic, otoczonych bujnymi lasami. Ścieżka poprowadzona we wnętrzu snuje się niczym wstęga rzeki, tworząc klimat pofałdowanych form krajobrazowych wykonanych z przytulnych akustycznych utwardzonych filców PET (przynajmniej w 50% uzyskanych z przetworzonych butelek). Ścieżka prowadzi do strefy multimedialnej – strefy relaksu, gdzie  można podziwiać impresje krajobrazów lubuskich winnic i lasów – co współgra z głównym motywem ekspozycji. Dodatkowym aspektem, ważnym z punktu widzenia ogólnoświatowego spojrzenia na ekologię, a jednocześnie elementem dopełniającym ekspozycję regionu są meble – prace projektowe wykonane przez studentów Uniwersytetu Zielonogórskiego, wykonane metodą redesignu z recyklingu. Całość koncepcji na przedstawioną ekspozycję jest efektem współpracy Urzędu Marszałkowskiego z Instytutem Sztuk Wizualnych, Wydziałem Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Autorem koncepcji jest Joanna Legierska-Dutczak z Pracowni Projektowania Architektury Wnętrz ISW UZ.

Wystawa regionalna to również pokaz mody lubuskiej projektantki Natalii Ślizwoskiej, która przygotowała dedykowaną kolekcję inspirowaną lubuską przyrodą pt. „Welcome Dubai – Greetings from Lubuskie”. W strefie dla dzieci Kraina Eksperymentów, firma z Zielonej Góry będzie przeprowadzała zajęcia dla dzieci odwiedzające Pawilon Polski.

Cel jest jasny. Promocja regionu, współpraca i wymiana handlowa

Równolegle nasi lubuscy przedsiębiorcy rozpoczęli misję gospodarczą spotkaniami B2B. Celem rozmów jest nawiązanie współpracy i wymiany handlowej pomiędzy lubuskimi firmami a zagranicznymi przedsiębiorcami/inwestorami i instytucjami zainteresowanymi eksportowymi produktami lubuskich podmiotów gospodarczych na terenie Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Podczas pobytu w Dubaju, oprócz spotkań biznesowych, lubuskie firmy odwiedzą instytucje i organizacje wspierające przedsiębiorczość, innowacje i międzynarodową kooperację.

Z kolei lubuscy samorządowcy, pod przewodnictwem Marcina Jabłońskiego, członka zarządu województwa odwiedzili Dubai Knowledge Park. To centrum edukacyjne założone w 2003 roku, służy rozwijaniu puli talentów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i promowaniu regionu jako gospodarki opartej na wiedzy. DKP jest jedyną wolną strefą na świecie, której działalność w pełni skupia się doskonałości nauki i zarządzaniu zasobami ludzkimi. Obecnie działa w niej 500 firm, uniwersytetów i instytucji. Usługi w niej oferowane skupiają się na potrzebach gospodarki opartej na wiedzy oferując szkolenia i kursy z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem i inżynierii, jak i podstawy informatyki korporacyjnej.

Lubuska misja gospodarcza unijnym wsparciem

Delegacji składającej się z przedsiębiorców i przedstawicieli i nauki przewodniczy członek zarządu woj. lubuskiego. Jego skład delegacji samorządowej uzupełniają także m.in. przewodniczący Sejmiku Województwa, Wacław Maciuszonek, wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz oraz radny województwa, Sebastian Ciemnoczołowski.

Wyjazd ten był możliwy dzięki realizacji unijnego projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020. Dofinansowanie do misji gospodarczej wynosi 85 proc. kosztów.

Uczestnicy misji gospodarczej do Dubaju 17-21 stycznia 2022 r.:

 1. MAGNOLIA Sp. z o.o., Lubsko, Produkcja wyrobów ciastkarskich,
 2. KASKAT Sp. z o.o. , GORZÓW WLKP., producent produktów mlecznych,
 3. WAMA POLEN, Strzelce Krajeńskie, Producent obuwia,
 4. OZEnergia sp.o.o., Zielona Góra, Wykonywanie instalacji elektrycznych,
 5. ROYAL ESTATE TOMASZ JAGIEŁŁO, PRZYTOCZNA, Branża budowlana i nieruchomości,
 6. SEASTEAD, PRZYTOCZNA, Branża budowlana i konserwacja statków,
 7. WeLoveHomes, Świdnica, Produkcja gotowych wyrobów tekstylnych,
 8. JKB Jagodziński, Bułach sp. j., Czerwieńsk, Produkcja drzewek i dekoracji świątecznych,
 9. MODE MIO, Skwierzyna, Projektowanie, aranżacja wnętrz domów biur, obiektów hotelowych,
 10. DESIGN STUDIO JAN KURAŁOWICZ, ŻARY, Akcesoria, opakowania na cele marketingowe
 11. ENSORE Sp. z o.o. sp. sp. kom.-akcyjna  Zielona Góra, B+R/ Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów,
 12. BudGeo Sp. z o.o., Zielona Góra, Roboty budowlane,
 13. GBP GROUP MICHAŁ PIEŃKOWSKI, GORZÓW WLKP., Sprzedaż samochodów,
 14. GEODRONIX Krzysztof Krysiński, Krosno Odrzańskie, Inżynieria i doradztwo techniczne
 15. MAJECSTIC RENT Budny Norbert, Gorzów Wlkp., Wynajem i dzierżawa samochodów osobowych i furgonetek.

POWIĄZANE WIADOMOŚCI