Marszałek lubuska Elżbieta Anna Polak wręczyła nagrody laureatom konkursu Mister budowy. Chociaż, patrząc na znaczny udział pań wśród najlepszych budowlańców, warto by było użyć także słowa „miss”.

We wtorek w Zielonogórskiej Palmiarni odbyła się Lubuska Gala Budownictwa. To coroczne święto branży budowlanej, które organizuje Lubuska Izba Budownictwa. Tradycyjne już spotkania tej branży stanowią okazję do podsumowań, ale i do wręczenia nagród laureatom kolejnych edycji Lubuskiego Mistera Budowy. W tym roku nagrodzone zostały również najlepsze prace dyplomowe absolwentów kierunku budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego (lista nagrodzonych poniżej).

Poradzili sobie znakomicie

Marszałek lubuska Elżbieta Anna Polak, która była patronem honorowym konkursu, pogratulowała wszystkim lubuskim budowlańcom, którzy mimo pandemii, braku rąk do pracy, rosnących kosztów i inflacji poradzili sobie znakomicie. W 2020 roku zbudowano w regionie o 25 proc. mieszkań więcej, w czasie, gdy średnio w Polsce liczba ta oscylowała wokół 6,5 proc.

– Cóż, to naprawdę znakomity wynik – dodaje marszałek Polak. – Oczywiście nadal czeka nas ciężki czas, nie można pominąć tego, że rząd szykuje kolejne projekty, a Sejm uchwala Polski Ład, który uderza w przedsiębiorców. Naturalnie można powiedzieć, że ucierpią przede wszystkim startupy, ale wiemy o tym, że gospodarka to system naczyń połączonych. Bardzo serdecznie zapraszam na Kongres Gospodarczy, który odbędzie się 6-7 października i będzie okazją do porozmawiania o problemach i przedstawienia uaktualnionej wersji strategii województwa. Zapraszamy również do partnerstwa z biznesem w ramach obszarów inteligentnej specjalizacji. Mamy już ich kilkanaście i czekamy na kolejne. Mam nadzieję, że jeśli chodzi o finanse, wszystko się wyklaruje i będziemy mogli sięgnąć po te środki, które są nam bardzo potrzebne. Odwagi,  siły i wierzę, że damy radę.

Po kolei na scenę wychodzili nagrodzeni, wielu z nich nie kryło wzruszenia, na wszystkich twarzach widać było satysfakcję, że – cytując nieco wypowiedzi z minionej epoki – „odwalili kawał dobrej roboty”. Jednak widać było, że dla nich nie jest to „odwalenie” roboty.

– Gdy jedziemy z kolegami na naszą budowę, często zastanawiamy się żartem nad tym, co za idioci budują to osiedle – nie do końca żartobliwie mówił ze sceny Tomasz Simiński, jeden z twórców osiedla Nova Park w Łężycy. – Budynki najwyżej trzypiętrowe, zamiast czteropiętrowych, przestrzeń między nimi, zieleń, figury… Jednak to pokazuje, że my nie budujemy dla metrów kwadratowych, chcemy zmieniać rzeczywistość, otoczenie, świat…

Gdy mister jest kobietą…

Marszałek Polak z kolei zwróciła uwagę na wykonawców budynku  Centrum Zdrowia Matki i Dziecka i to nie dlatego, że finansowany był ze środków samorządu województwa, a sama marszałkowa była inicjatorką jego budowy.

– Wykonawca przyspieszył zakończenie tej budowy o pół roku – tłumaczyła marszałek. – Podjął się tego wyzwania w obliczu pandemii, gdy ważne było każde szpitalne łóżko, w ten sposób ratował ludzkie życie…

Na zakończenie Ewa Bosy, przewodnicząca lubuskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa nie bez satysfakcji stwierdziła, że wśród laureatów tegorocznego konkursu jest coraz więcej młodych twarzy i coraz więcej kobiet. Co, cytując, jest… budujące”. Wszystkim nagrodzonym gratulował serdecznie również Zenon Bambrowicz, prezes Lubuskiej Izby Budownictwa.

Oto wyniki konkursów

Kategoria budownictwo mieszkaniowe

 • Lubuski Mister Budowy

Budynek mieszkalny wielorodzinny Apartamenty Jana z Kolna przy ul. Jana z Kolna 12 ABC i 12 DE w Zielonej Górze, za nowoczesną architekturę oraz spójność wizualną całego osiedla.

– Inwestor i wykonawca – EBF Development.

– Projektant – mgr inż. arch. Wojciech Krzywoszański.

– Kierownik budowy – mgr inż. Grzegorz Wujczyk.

 • Wyróżnienie

Budynek mieszkalny wielorodzinny Zielone Tarasy przy ul. Dowgielewiczowej 21 ABC w Gorzowie Wielkopolskim, za innowacyjne rozwiązanie komunikacji do apartamentów oraz system tarasów w parterze budynku.

– Inwestor i wykonawca – Eurotechnika Mariusz Wojtasik sp. z o.o.

– Projektant – mgr inż. arch. Krzysztof Grzegorzewski.

– Kierownik budowy – inż. Piotr Miś.

 • Wyróżnienie

.Budynek mieszkalny przy ul. Ludowej w Zielonej Górze, za nieszablonową formę architektoniczną budynku.

– Inwestor i wykonawca – Perbud sp. z o.o.

– Projektant – Symetria J. Siuda-Kaszubska & A. Sapeńko-El Joundi.

– Kierownik Budowy – mgr inż. Tomasz Krasnowski.

Kategoria – osiedla mieszkaniowe

 • Lubuski Mister Budowy

Osiedle mieszkaniowe Nova Park przy ul. Łężyca-Inwestycyjna 11-43 w Zielonej Górze, za nowoczesną architekturę oraz nieszablonowe zagospodarowanie otoczenia osiedla.

– Inwestor – Grupa PBS sp. z o.o.

– Projektant – Jan Augustynowicz.

– Wykonawca – Zakład Budowlany Krzysztof Juraczyk.

– Kierownik budowy – Marcin Grendziak.

 • Wyróżnienie

Osiedle Green Home przy ul. Suwalskiej w Zielonej Górze, za spójną koncepcję oraz wysoki poziom wykończenia inwestycji.

– Inwestor i wykonawca – EBF Development.

– Projektant – mgr. inż. arch. Armand Skowroński.

– Kierownik budowy – mgr inż. Jacek Tomczuk.

Kategoria – budownictwo użyteczności publicznej

 • Lubuski Mister Budowy

Budynek  Centrum Zdrowia Matki i Dziecka przy ul. Zyty 26 w Zielonej Górze, za architekturę dostosowaną do potrzeb najmłodszych pacjentów oraz ich rodziców.

– Inwestor – Szpital Uniwersytecki im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze

– Projektant – arch. Michał Kozielewski.

– Wykonawca – Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego S.A.,

– Kierownik budowy – mgr inż. Dariusz Tomala.

Kategoria – zabytkowe obiekty budowlane

 • Lubuski Mister Budowy

Muzeum  Ziemi Lubuskiej przy ul. Niepodległości 15 w Zielonej Górze, za ciekawe  rozwiązania architektoniczne przy rozbudowie zabytkowego budynku muzeum.

– Inwestor – Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze.

– Projektant – mgr. inż. arch. Jarosław Romański.

– Wykonawca – Perbud sp. z o.o.

– Kierownik budowy – mgr inż. Mirosław Soliński.

Kategoria – adaptacje i remonty

 • Lubuski Mister Budowy

Budynek socjalno-biurowy Rockwool Polska przy ul. Kwiatowej 14 w Cigacicach, za przebudowę istniejącego obiektu z zachowaniem najwyższych standardów energetyczno-cieplnych.

– Inwestor – Rockwool Polska sp. z o.o.

– Projektant – Urszula Katarzyńska Biuro Projektów HILL.

– Wykonawca – Konsorcjum firm Perbud sp. z o.o.

– Kierownik budowy – mgr inż. Mateusz Kępiński.

Kategoria – domy inteligentne

 • Lubuski Mister Budowy

Budynek LIT Premium przy ul. Gorzowskiej 2A w Zielonej Górze, za segmentowy system budowy obiektu.

– Inwestor – PROGRESS Invest sp. z o.o.

– Projektant i wykonawca – Symetria J. Siuda-Kaszubska & A. Sapeńko-El Joundi.

– Kierownik budowy – Łukasz Kaszubski.

Kategoria – budownictwo przemysłowe

 • Lubuski Mister Budowy

Hala produkcyjno-magazynowa z częścią biurową, budynek usługowy z halą sportową i miejscami usługowymi przy ul. Słubickiej 1 w Zielonej Górze, za unikalną technologię w wykonaniu obiektu pod potrzeby produkcji zakładu oraz powiązanie z kompleksem rekreacyjnym i wypoczynkowym dla pracowników zakładu.

– Inwestor – Lumel S.A.

– Projektant – mgr inż. arch. Joanna Chmielnik-Rymuszka.

– Wykonawca – M&J sp. z o.o.

– Kierownik budowy – mgr inż. Marcin Wróblewski.

Kategoria – inne budowle

 • Lubuski Mister Budowy

Centrum  Badawczo-Rozwojowe firmy Perceptus przy ul. Nowy Kisielin – Antoniego Wysokiego 10 w Zielonej Górze, za inteligentne rozwiązania do zarządzania budynkiem.

– Inwestor i wykonawca – Perceptus sp. z o.o.

– Projektant – Archiformacja Pracownia Architektoniczna Marta Wachowiak.

– Kierownik budowy – Mirosław Nowik.

Nagrody dla absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego

Podczas gali marszałek Elżbieta Anna Polak wręczyła też nagrody najlepszym studentom kierunków budownictwo oraz architektura Wydziału Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego, których prace dyplomowe zostały wyróżnione w konkursie na najlepszą pracę dyplomową absolwentów kierunku budownictwo Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Oto lista laureatów:

 • Mateuszewski Karol Dariusz za pracę inżynierską ,,Projekt hali do tenisa ziemnego z czterema kortami)
 • Jagoda Kwiatkowska za pracę magisterską ,,Analiza wybranych rozwiązań konstrukcyjnych hali widowiskowo-sportowej  o budowie kopuły z drewna”
 • Magdalena Szczyt za pracę magisterską ,,Projekt wraz z wielokryterialną analizą budowy wielopoziomowego parkingu i przebudowy układu komunikacyjnego na terenie Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze”
 • Vu Van Aleksandra za pracę magisterską ,,Pro ekologiczne osiedle budynków jednorodzinnych w lubsku”

Lubuska Kielnia

Tegorocznym laureatem nagrody został Andrzej Kielar. Gdy ponad 20 lat temu zaczynał pracę jako przedstawiciel handlowy, rynek budowlany wyglądał inaczej. W trakcie tych lat pracy w ROCKWOOL Polska piął się po szczeblach kariery, by w 2003 roku zostać Dyrektorem Zarządzającym. Dziś zarządza jedną z najlepiej funkcjonujących spółek w Grupie ROCKWOOL, koordynując działania nie tylko w Polsce, ale również w Krajach Bałtyckich, w Czechach, na Słowacji i na Węgrzech oraz na Ukrainie i w Mołdawii. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w strukturach firmy sprawnie kreuje i realizuje strategię ROCKWOOL, dostosowując ją do wymagań rynków regionalnych.

Pod przewodnictwem Andrzeja Kielara, ROCKWOOL Polska zainwestował ponad 1.300 milionów złotych w rozwój fabryk. W roku 2016 zakończona została największa dotychczasowa inwestycja ROCKWOOL Polska w najnowocześniejszą linię do produkcji wełny  skalnej, warta 330 mln zł. Dzięki wizji i konsekwencji w działaniu Andrzeja Kielara, ROCKWOOL Polska jest nie tylko liderem w branży budowlanej, ale także kreuje i wyznacza przyszłe trendy w budownictwie. Firma jest pionierem na rynku, dzięki otwartości, dialogowi z Klientami, innowacyjności i ciągłemu dążeniu do rozwoju i samodoskonalenia. A to wszystko z pasji, zaangażowania przy jednoczesnej dbałości o ludzi, którzy są podstawą sukcesu ROCKWOOL Polska.

Nagrody specjalne

W tym roku w ramach konkursu Lubuski Mister Budowy Zarząd Lubuskiej Izby Budownictwa ufundował nagrody specjalne, które otrzymały:

 • Komunalne Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. w Zielonej Górze. Nagroda przyznana jest za rozwój budownictwa społecznego w Zielonej Górze.
 • Budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Poznańskiej w Żarach,

– Inwestor i wykonawca – Opala Deweloper.

– Główny projektant – Maciej Jakuszyk.

– Kierownik budowy – Adrian Jasiński.

 • Budynek A10 PARK przy ul. Moniuszki w Żarach.

– Inwestor – Aristoinvest A10 PARK.

– Wykonawca – K-INVEST Zbigniew Kuczma:

– Główny projektant – Biuro projektów Symetria.

 • Budynek AN-SON znajdujący się przy ul. Chemicznej w Zielonej Górze.

– Inwestor – AN-SON.

– Wykonawca – Biuro Obsługi Budownictwa Goka Grzegorz Sachar.

Zdjęcia wszystkich nagrodzonych obiektów można obejrzeć w załączonych do artykułu plikach pdf.  

POWIĄZANE WIADOMOŚCI