Skwierzyna chce wejść do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Gorzowa Wlkp. w nowej unijnej perspektywie. List intencyjny w tej sprawie w obecności członka zarządu Marcina Jabłońskiego podpisano 3 lutego w Gorzowie Wlkp.

Miejski Obszar Funkcjonalny

W obecnej  perspektywie finansowej UE w Lubuskiem w ramach Miejskich Obszarów Funkcjonalnych istniały dwa duże ZIT-y. Jeden zorganizowany wokół Zielonej Góry, a drugi Gorzowa Wlkp. Stolice naszego regionu wraz z okolicznymi samorządami należącymi do MOF-ów otrzymywały środki unijne ze specjalnej puli (ZIT-ów), które mogły przeznaczyć na konkretne inwestycje oddziaływujące na cały obszar.

Gorzowski MOF  w poprzedniej perspektywie finansowej obejmował swym zasięgiem Gorzów Wlkp. oraz gminy: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa i Santok. Wskazano, że tworzą one strefę o bezpośrednim zasięgu codziennego, wzajemnego oddziaływania w zakresie społecznym i gospodarczym. W nowej perspektywie gorzowski MOF został rozszerzony o Lubiszyn i Strzelce Krajeńskie. Podpisany dziś list intencyjny ma dodatkowo poszerzyć MOF na lata 2021-2027 o gminę Skwierzynę.

Podpisanie listu intencyjnego

– W każdym dniu dzieje się historia, ale ta zapisana dziś jest szczególna, ponieważ północ regionu wzbiera na sile. Nasz MOF dzięki podpisanemu porozumieniu i bardzo dobrej współpracy będzie mógł się rozrosnąć. Zapraszamy do niego gminę Skwierzyna, gdyż relacje między naszymi miejscowościami są naprawdę istotne – mówił Jacek Wójcicki, prezydent Gorzowa Wlkp.

Pod listem intencyjnym podpisali się przedstawiciele 8 samorządów towrzących Miejski Obszar Funkcjonalny: Bogdańca, Deszczna, Kłodawy, Lubiszyna, Santoku, Skwierzyny, Strzelec Krajeńskich i Gorzów Wlkp. – Jesteśmy przekonani o tym, że bliska współpraca między samorządami, która nie wynika z zewnętrznych zaleceń, pozwala optymalizować wysiłek, ułatwia osiąganie celu. Chcielibyśmy, aby cała mapa województwa była pokryta różnego rodzaju porozumieniami i partnerstwami. Ostatnio widzimy coraz więcej takich działań. Ogromna część samorządów upatruje w tym lepszej pozycji do sięgania po środki unijne, gdyż ich przyznawanie będzie wiązać się z pewnymi algorytmami. Obecnie województwo lubuskie ma otrzymać z nowego budżetu unijnego 737 mln euro. Niebawem mamy pierwsze spotkanie z ministerstwem. Przygotowujemy się do tych rozmów i zrobimy wszystko, aby tę kwotę zwiększyć – tłumaczył Marcin Jabłoński.

145216789_761039028139670_8705961552093889196_n.jpg

Zadowolenia z podpisania listu intencyjnego nie krył burmistrz Skwierzyny Lesław Hołownia. – Chciałem bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy chcą nas przyjąć. Jesteśmy gotowi do pracy i dobrej współpracy. Chcemy dołączyć, aby rozwijać się szybciej i sprawniej. Skwierzyna od pokoleń jest związana z Gorzowem Wlkp. oraz tym obszarem – przekonywał samorządowiec.

Przypomnijmy, że obecnie wciąż trwają pracę nad ostatecznym kształtem Miejskich Obszarów Funkcjonalnych w województwie lubuskim. Ostateczny kształt MOF-ów określony zostanie w Strategii Rozwoju Województwa Lubuskiego 2030, której przyjęcie planowane jest w najbliższym czasie.

Pod listem intencyjnym podpisy złożyli: Bogdaniec – Wójt Krystyna Pławska,  Kłodawa – Wójt Anna Mołodciak, Lubiszyn – Wójt Artur Terlecki, Strzelce Krajeńskie – Burmistrz Mateusz Feder, Skwierzyna – Burmistrz Lesław Hołownia i Z-ca Burmistrza Wojciech Kowalewski, Gorzów Wlkp. – Prezydent Jacek Wójcicki oraz przedstawiciele władz z Deszczna i Santoka.