Przedsiębiorcy optymistycznie patrzą na współpracę z Londynem

Przedsiębiorcy lubuscy powrócili z misji gospodarczej do Wielkiej Brytanii. Dwie firmy z 9 uczestniczących już mają doświadczenie w handlu z Wielką Brytanią, jednak wizja Brexitu rodzi pewne obawy. Podczas wielu spotkań  w Londynie specjaliści  szczególnie z branży finansowej uspokajają i przekonują, że wyjście z Unii Europejskiej nie spowoduje perturbacji w wymianie handlowej pomiędzy unią a wyspami.

W Zagranicznym Biurze Handlowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu przy Ambasadzie RP, pan Piotr Kubałka, właściciel Capital Business Links Ltd, wiodącej firmy księgowej na rynku brytyjskim, obsługującej przede wszystkim polskich przedsiębiorców, przedstawił rodzaje działalności gospodarczych w Wielkiej Brytanii i zapewnił, że jego zdaniem Londyn to najlepsze miejsce do robienia biznesu. Ciekawą prelekcję miała także Melissa Dunley z MD Advisor, która uzupełniła prezentację Kubałki o informację o kwestie podatkowe, a Julian Booth z firmy Afex przedstawił swoją ofertę bezpiecznych płatności w Internecie i korzystnych stawek przy wahaniach kursów w operacjach walutowych.

Podczas misji przeprowadzono wiele interesujących i inspirujących spotkań z brytyjskimi firmami, szczególnie w siedzibie COBCOE, w Europejskim Zrzeszeniu Izb Gospodarczych. Wizytę polskiej delegacji rozpoczęła Ann-Marie Martin, Dyrektor Generalna Zrzeszenia podkreślając zasadność wstąpienia do ich organizacji. Zachwalała korzyści płynące z korzystania z ich szerokiej bazy kontaktów. W tej chwili Zrzeszenie prowadzi ostatnie negocjacje z Polsko-Brytyjską Izbą Handlową, która niedługo będzie członkiem tej wielkiej organizacji. Jako doświadczona w biznesie współpracująca na szczeblu rządowym podkreślała, że nie powinniśmy się obawiać procedury Brexitu i hamować swoich ambicji wejścia na rynek brytyjski z tego właśnie względu.

Uczestniczące w misji firmy podkreślały otwartość przedsiębiorców, jak i chęć i zaangażowanie we wspólne przedsięwzięcia. Nie jest to jednostkowa opinia, a opinia ogółu przedsiębiorców. Na szczególną uwagę zasługuje spotkanie firmy Ziel-Bruk z Płotów. Rozmowy z firmą CED Stone, dostawcą kamienia naturalnego okazały się bardzo perspektywiczne i być może zakończą się nowym kontraktem dla naszego producenta kostki brukowej. Przypomnijmy, że firma Ziel- Bruk to działająca na naszym terenie od 30 lat firma rodzinna posiadająca dwa oddziały, w Płotach i w Gorzowie Wlkp.

Kolejne ważne spotkanie odbyło się w British Library w IP Centre, gdzie wyodrębniono specjalną komórkę która ma za zadanie pomagać młodym biznesom i wynalazcom wprowadzać i rozwijać własny biznes. Zasoby centrum pomagają rozeznać rynek branży, która nas interesuje a pracownicy biblioteki nie tylko pomagają znaleźć odpowiednią literaturę, ale także oferują doradztwo w uzyskaniu patentu, stworzeniu strategii rozwoju firmy i wiele warsztatów. Realizują również wiele projektów współfinansowanych ze środków unii europejskiej, a także wykłady znanych biznesmenów, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z młodymi przedsiębiorcami inspirując ich do działania. To wszystko sprawia, że biblioteka przestaje się kojarzyć się jedynie z pracą naukową, ale również staje się otwartym na przedsiębiorczość miejscem.

Polsko-brytyjska wymiana handlowa

Najważniejszym partnerem handlowym są dla Wielkiej Brytanii kraje Unii Europejskiej. Według danych szacunkowych eksport towarów z Wielkiej Brytanii do krajów UE przekracza 150 mld funtów w porównaniu, w tym polski eksport do Wielkiej Brytanii osiąga poziom prawie 10 mld euro.

Najważniejsze grupy towarowe w polskim eksporcie na rynek brytyjski stanowiły:

  • wyroby przemysłu elektromaszynowego (46,32 proc.)
  • artykuły rolno-spożywcze (12,77 proc.)
  • wyroby przem. chemicznego + tworzywa sztuczne (11,33 proc.)

Warto podkreślić stosunkowo szybki rozwój polsko-brytyjskiej wymiany handlowej, zwłaszcza po stronie polskiego eksportu. W 2012 r. w rezultacie relatywnie szybkiego wzrostu wywozu na ten rynek wysunął się on na 2. miejsce wśród głównych rynków eksportowych (z udziałem 6,7 proc.).

W ostatnich latach polsko – brytyjska wymiana handlowa odnotowywała okres rozwoju, szczególnie pod względem tempa wzrostu polskiego eksportu, który w latach 2002-2013 rósł nieprzerwanie.

Wielka Brytania od wielu lat należy do dziesięciu najważniejszych partnerów handlowych Polski. Zgodnie z danymi HM Revenue & Customs, Polska zajęła w grudniu 2013 r. 22. pozycję wśród największych odbiorców towarów z Wielkiej Brytanii (łączna wartość eksportu z Wielkiej Brytanii do Polski – ok. 3,89 mld funtów w okresie roku do grudnia 2013 r.) oraz 12. pozycję w grudniu 2013 r. w rankingu największych importerów z łączną wartością importu na poziomie ok. 7,86 mld funtów w okresie roku do grudnia 2013 r.

W strukturze polskiego eksportu do Wielkiej Brytanii dominują zwykle towary o wysokim stopniu przetworzenia; najpopularniejsze kategorie w polskim eksporcie to m.in.: urządzenia mechaniczne i aparatura, w tym telekomunikacyjne, do zapisu i odtwarzania dźwięku, pojazdy drogowe, maszyny biurowe i urządzenia do automatycznego przetwarzania danych, maszyny elektryczne, aparaty i inne urządzenia, meble i części meblowe.

W przypadku towarów eksportowych z Wielkiej Brytanii do Polski, dominują również te o wysokim stopniu przetworzenia, jak np.: produkty medyczne i farmaceutyczne, pojazdy drogowe, maszyny specjalistyczne dla określonych gałęzi przemysłu, ropa naftowa, pochodne ropy naftowej i materiały pokrewne.

Rynek brytyjski jest rynkiem niezwykle wymagającym, jednocześnie jednak stwarzającym ogromną szansę dla polskich eksporterów ze względu na wysoką chłonność oraz tradycyjnie pozytywny odbiór towarów pochodzenia polskiego. Szczególne miejsce w polskim eksporcie do Wielkiej Brytanii zajmuje sektor rolno-spożywczy, którego wartość rośnie. Oprócz rosnącego cały czas udziału polskich produktów żywnościowych w rynku brytyjskim, dynamicznie rozwija się także rynek drobnych inwestycji Polaków przybywających do Wielkiej Brytanii. Przede wszystkim są to polskie hurtownie spożywcze, których jest tutaj kilkadziesiąt, kilkaset mniejszych i większych sklepów z polską żywnością – ten segment rynku rozwija się bardzo dynamicznie. Powstały także polskie masarnie, piekarnie, cukiernie.

Jeśli chodzi o firmy, to jest ich szeroki wachlarz. Są zarówno firmy duże i dobrze znane, jak choćby: Krakus, Morliny, Pudliszki, Sokołów, Delma, Winiary, Wedel, Wawel, Tymbark, Kamis, ale są także te mniejsze jak Profi, Tarczyński, Virtu czy Mlekpol.

Wieloletnia tradycja oraz doskonała jakość produkcji przyczyniła się do dynamicznego rozwoju sektora meblarskiego w Polsce, a obecność producentów sektora na rynku brytyjskim oraz prowadzone działania promocyjne zwiększyły rozpoznawalność polskich mebli na rynku brytyjskim. Nadal obserwuje się dużą chłonność rynku brytyjskiego na te towary i w perspektywie w dalszym ciągu istnieją możliwości zwiększenia sprzedaży do Wielkiej Brytanii.
Wielka Brytania ma znaczący potencjał w sektorze tworzyw sztucznych przetwarzając blisko 5 mln ton rocznie. Wartość samego przemysłu plastikowego wynosi 18 mld funtów. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na plastik w Wielkiej Brytanii, należy wskazać na możliwości rozwoju polskich firm specjalizujących się w wytwarzaniu oraz jego przetwarzaniu.*

*Informacja pochodzi ze strony:

https://uk.trade.gov.pl/pl/wielka-brytania/wymiana-handlowa/1666,Co-kupi%C4%87,-a-co-sprzeda%C4%87.html

Uczestnicy misji:

Lp. Imię i nazwisko firma miasto zakres działalności
Zbigniew Rudowicz

 

MESTIL 66-400 Gorzów Wielkopolski,

ul. Walczaka 25

Części do maszyn
Barbara Sajnug WAG&TK 68-200 Żary

ul. Kujawska 2

Produkcja wyrobów metalowych
Wojciech Budynek ZIEL-BRUK MAKAREWICZ

Edward Makarewicz

66-016 Płoty,

ul. Lubuska 28

 

Produkcja wyrobów budowlanych z betonu

Andrzej Binkowski Przedsiębiorstwo Zaopatrzenia Technicznego i Usług „PRO-TECH”
Andrzej Binkowski
67-400 Wschowa
Aleja PCK 8a
Obróbka metali (działalność produkcyjno-usługowa)
Dagmara Plaszke – Walczak Jeffersons Catering
Robert Walczak
66-015 Przylep

ul. Robotnicza 5

 

Kompleksowe usługi cateringowe, organizacja imprez

Małgorzata Blech PPHU Blech Sp. z o.o. 65-785 Zielona Góra
ul. Osadnicza 4
 

Osprzęt elektrotechniczny

7. Tomasz Jagiełło Tomasz Jagiełło
Royal Estate
Przytoczna 66-340

ul. Główna 1

 

Produkcja statków i konstrukcji pływających

8.  

Bartłomiej Grzelak

 

ABG Sp. z o.o.

 

65-364 Zielona Góra,
ul. Kożuchowska 20c

 

Projektowanie wodno-lądowe

9.

 

Agnieszka Andrzejczak Świat Mebli 65-943 Zielona Góra

ul. Francuska 52

 

Salon meblowy

 

Misja organizowana jest w ramach projektu ”Promocja gospodarcza województwa lubuskiego poprzez organizację i udział w zagranicznych targach i misjach gospodarczych” współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego