Przyjazd kilkudziesięciu przedsiębiorców z Prowincji Hainan (Chińska Republika Ludowa) do Zielonej Góry, to bezpośredni efekt misji gospodarczych, w których dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego wzięli udział przedsiębiorcy z naszego regionu. Przedsiębiorcy z województwa lubuskiego współpracują z Chinami na wielu płaszczyznach – inwestują, importują oraz eksportują.

Wizyta delegacji z partnerskiego regionu Prowincji Hainan rozpoczęła się od spotkania z zarządem województwa lubuskiego. Goście uczestniczyli w uroczystej kolacji w hotelu Ruben. Na czele delegacji z Chin stanął Li Zhijie prezes chińskiej Rady ds. Promocji Handlu Międzynarodowego (Pododdział Hainan). Delegację oficjalnie przywitała marszałek Elżbieta Anna Polak oraz członkowie zarządu województwa, Alicja Makarska i Tadeusz Jędrzejczak.

Przedsiębiorcy z Chin, którzy zdecydowali się na przyjazd do Zielonej Góry reprezentują m.in. następujące branże:

 • turystyka, rekreacja, projekty hotelowe, inwestycje w infrastrukturę turystyczną;
 • marketing, organizacja konferencji;
 • przetwarzanie oraz sprzedaż diamentów i biżuterii oraz towarów luksusowych;
 • produkcja i sprzedaż surowców, półproduktów oraz produktów kosmetycznych;
 • usługi IT dla branży medycznej;
 • produkty biologiczne, aparatura i przyrządy medyczne;
 • import i eksport chińskich roślin leczniczych, produktów ochrony zdrowia, żywności, kosmetyków;
 • sprzęt biurowy, produkty komunikacyjne, sprzęt ochrony środowiska, produkty cyfrowe, sprzęt CCTV;
 • przemysł spożywczy (produkcja wołowiny, eksport ryb i owoców morza, przetwórstwo rybne);
 • nowoczesne rolnictwo;
 • sprzedaż porcelany, ceramiki, armatury sanitarnej.

Program wizyty przedsiębiorców z Chińskiej Republiki Ludowej przewiduje m.in. rozmowy biznesowe, pomiędzy firmami obu regionów. Swój udział w spotkaniach w Lubuskim Parku Naukowo – Technologicznym potwierdziło ponad 50 przedstawicieli otoczenia biznesu z naszego województwa. Ponadto w trakcie rozmów biznesowych nastąpi podpisane Memorandum of Understanding, pomiędzy Chińską Radą ds. Promocji Handlu Międzynarodowego Pododdział Hainan a Zachodnią Izbą Przemysłowo – Handlową.

W ubiegłym roku przedsiębiorcy z województwa lubuskiego w ramach misji gospodarczej do Chin, wzięli udział w seminarium dotyczącym specyfiki rynku chińskiego oraz w spotkaniach biznesowych z chińskimi przedsiębiorcami. Strategicznym aspektem w rozwoju województwa lubuskiego jest wsparcie zrównoważonej energii oraz innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska, dlatego delegacja lubuska miała okazję do rozmów z przedstawicielami chińskiego Instytutu Odnawialnej Energii i Ochrony Środowiska. Lubuscy przedsiębiorcy odwiedzili także siedzibę firmy Yngli Solar, który jest globalnym potentatem fotowoltaiki.

Udział w misjach gospodarczych, to tylko część inicjatyw jakie podejmuje zarząd województwa. W 2014 roku w Zielonej Górze odbyło się Lubuskie Forum Polskie-Chińskie, podczas którego dyskutowano m.in. na temat tego jak zmienić niekorzystny dla Polski, bilans wymiany handlowej między Polską a Chinami. Gościem Forum była radczyni handlowej Ambasady Chin pani Liu Lijuan oraz przedsiębiorcy z Polski i Chin.

W kwietniu 2012 roku marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Anna Polak wzięła udział w forum inwestycyjnym Polska-Europa Środkowa-Chiny. Forum, które towarzyszyło wizycie w Polsce Premiera Chińskiej Republiki Ludowej Wen Jiabao odbyło się w Warszawie. Uroczystego otwarcia tego wydarzenia dokonał Premier Donald Tusk.