Trwa misja gospodarcza do Niemiec organizowana przez urząd marszałkowski. W ramach wyjazdu, któremu przewodniczy członek zarządu Alicja Makarska, lubuscy przedsiębiorcy biorą udział w targach przemysłowych Hannover Messe. To najważniejsze wydarzenie branży przemysłowej na świecie. W ostatnich edycjach targi odwiedziło ponad 225 tys. zwiedzających, a oferty przedstawiło ponad 6,5 tys. wystawców z 70 krajów.

Pierwszego dnia targów lubuscy przedsiębiorcy wzięli udział w serii zaplanowanych spotkań. Przedstawiciele firm mieli okazję porozmawiać ze swoimi międzynarodowymi partnerami w ramach organizowanego match makingu. Uczestnicy mogli także wziąć udział w Polish Night – wydarzeniu uświętniającym otwarcie polskiego stoiska narodowego, zorganizowanym przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu (PAIH).

Kolejne dni misji poświęcone były na indywidualne spotkania przedsiębiorców uczestniczących w wyjeździe. Nie zabrakło również rozmów z instytucjami otoczenia biznesu. Pierwsze miało miejsce na stoisku narodowym Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. W jego trakcie przedstawione zostały założenia funkcjonowania biura oraz pomoc jaką oferuje polskim przedsiębiorcom na terenie Niemiec zainteresowanych ekspansją na rynek naszego zachodniego sąsiada.

Drugie spotkanie to prezentacja Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej. To jedna z największych tego typu organizacji w Niemczech, skupiająca największą liczbę firm członkowskich w Polsce. Reprezentuje interesy ok. 1 tys. członków i od dwudziestu lat działa na rzecz rozwoju polsko-niemieckich stosunków gospodarczych. Organizacja zajmuje się wsparciem przedsiębiorstw m.in. w sprawach międzynarodowych np. wejścia na rynek, rozwoju rynków zagranicznych, rozpoczęcia nowej działalności oraz zapewnianie informacji o globalnych kanałach sprzedaży i źródłach zaopatrzenia.

W tegorocznym Hannover Messe udział bierze ponad 3 tys. firm i 4 tys. przedstawicieli świata biznesu. Impreza obejmuje ponad 20 tys. spotkań. Szansę na pozyskanie nowych kontrahentów otrzymało 10 lubuskich przedsiębiorców.

W wyjeździe bierze także udział wiceprzewodniczący sejmiku Mirosław Marcinkiewicz. Misja do Niemiec potrwa do 27 kwietnia. Wyjazd odbywa się w ramach projektu „Promocja gospodarcza województwa lubuskiego poprzez organizację i udział w zagranicznych targach i misjach gospodarczych, finansowanej ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020, w ramach Osi Priorytetowej 1, Działanie 1.4.1 Promocja regionu i umiędzynarodowienie sektora MŚP – projekty realizowane poza formułą ZIT.

Firmy uczestniczące w misji:

1. AMB SOFTWARE Sp. z o.o. Zielona Góra – producent oprogramowania, usługi IT

2. AMP Sp. z o. o. Zielona Góra – produkcja urządzeń termotechnicznych i pieców próżniowych

3. PW PRODUS Żary – Obróbka metali i nakładanie powłok na metale

4. PC SOFT SYSTEMY TELEINFORMATYCZNE – producent oprogramowania, IT

5. PERCEPTUS Sp. z o.o. Zielona Góra – producent oprogramowania, IT

6. STREAMSOFT Sp. z o.o. Sp. k. Zielona Góra – IT, producent systemów ERP

7.FARM MARKET Tomasz Minkiewicz Nowa Sól – IT, systemy e-commerce

8. PRODWODROL Sp. z o.o. Sulechów  – producent konstrukcji metalowych i ich części,

9. FAMiX Krzysztof Jankowski – produkcja konstrukcji metalowych

10.ROTOMETAL Sp. z o.o. Świebodzin – producent cylindrów do maszyn poligraficznych